Cekin.si
Če vodstvo Instagrama ne bi prisluhnilo uporabnikom, bi projekt najverjetneje propadel.

Kariera

Kako z dobro idejo, a z malo denarja, uspeti v poslovnem svetu

Cekin.si
08. 05. 2017 09.23
0

Pri lean marketingu oz. vitkem marketingu podjetja sledijo načelu, da je iz delovnega procesa treba odstraniti vse nepotrebne stvari, ki ovirajo ali upočasnjujejo delo in s tem tudi napredek podjetja. Manj "smeti" vodi v boljšo kakovost in manjše stroške, kar je za podjetja izrednega pomena.

Več kariernih nasvetov in zaposlitvene oglase poiščite na zaposlitvenem portalu  mojazaposlitev.si, kjer je trenutno preko1100 oglasov za prosta delovna mesta, med njimi tudi pri top delodajalcih. Beležijo več kot 400.000 obiskov na mesec, tako iskalcev zaposlitve kot tudi potencialnih delodajalcev. Preverite, morda najdete sanjsko službo!

Vodstva sledijo principu, da je treba delovne naloge poenostaviti toliko, da bodo zaposlenim razumljive. Če v podjetju dosežejo neprekinjen tok dela, ki se lahko neovirano prilagodi spremembam, je podjetje na dobri poti k uspehu.

Prilagajanje spremembam na tržišču je ključno

Pomembno je, da se zna podjetje v ključnem trenutku, ko je že na poti do uspeha, prilagoditi spremembam oz. novemu poslovnemu modelu. Lahko se namreč zgodi, da ste na dobri poti, a se na primer na trgu začnejo odvijati nenadne spremembe. Ali se boste znali prilagoditi? Boste pripravljeni spremeniti pristop ali pa boste brezglavo rinili naprej po prvotnem načrtu? Podjetja, ki sledijo filozofiji lean marketinga, bodo znala slediti novostim, saj so ves čas odprta za spremembe, svoj delovni proces prilagajajo in se ves čas učijo.

K principu lean marketinga se zatekajo povečini zagonska podjetja, sicer pa je iz tujine najbolj znan primer japonske Toyote.

Zagonska podjetja imajo veliko idej in potenciala, a malo začetnega kapitala, dostopa do poslovnih kanalov in človeških virov. Zato potrebujejo dobro poslovno strategijo, ki jih bo izstrelila med poslovne zvezde. Zavedati se morajo, kaj počnejo najbolje in kaj ne. Slednjemu naj se izogibajo, saj bodo tako imeli tudi manj nepotrebnih finančnih stroškov in izgub. V ZDA zaznavajo hitre vzpone start upov in tudi njihove grozljive padce. Poročajo o milijonskih izgubah nekoč dobrih in perspektivnih podjetij. Kaj se iz teh primerov lahko naučimo, da ne bi končali na podoben način?

Dober načrt je ključen za uspeh, a tudi pripravljenost prilagajati se spremembam.
Dober načrt je ključen za uspeh, a tudi pripravljenost prilagajati se spremembam.FOTO: Thinkstock

Ogromno zagonskih podjetjih propade, saj želijo narediti preveč stvari naenkrat. Propadejo, saj ne merijo učinka in pravočasno ne ugotovijo, da rezultati kažejo na neizbežen konec.

Primer dobre prakse – Instagram

Dober primer, kako ne strmoglaviti, je Instagram: najprej so gradili mobilno aplikacijo, ki je temeljila na tem, da so uporabniki sporočali svojo lokacijo, s prijatelji načrtovali srečanja in poročali o svojem preživetem dnevu. Nato so opazili, da uporabniki radi delijo fotografije in kratke zapise o tem, kaj počnejo in kje so. Druge opcije uporabnikom očitno niso bile všeč. Če bi se v tistem trenutku Instagram osredotočil le na to, da izboljšajo te opcije in da se držijo prvotnega načrta, bi to bil začetek konca.

A prisluhnili so uporabnikom. Bili so odprti do sprememb, merili in analizirali so svoje delo in odzive uporabnikov, prilagajali so se ... In zdaj so na vrhu. Uspelo jim je, ker so bili pripravljeni poslovni proces usmeriti v popolnoma drugo smer od prvotno začrtane. Vse druge ponujene opcije so opustili in se osredotočili na razvoj aplikacije, kakršna je zdaj. Če se ne bi prilagodili uporabnikom, bi bila sredstva razpršena, in tako bi izgubljali, saj jim ne bi uspelo razviti ene odlične ponudbe, ki so jo tudi sami uporabniki želeli – v tem primeru deljenje fotografij.

Če vodstvo Instagrama ne bi prisluhnilo uporabnikom, bi projekt najverjetneje propadel.
Če vodstvo Instagrama ne bi prisluhnilo uporabnikom, bi projekt najverjetneje propadel.FOTO: Thinkstock

Dobro je, da svoje produkte najprej testirate na vzorcu uporabnikov. A veliko podjetij opravi hitre teste, ki ne pokažejo realnega stanja. Podjetje mora prisluhniti svojim uporabnikom oziroma poslovnim partnerjem, spoštovati njihove mnenje in se iz ponujene kritike tudi učiti.

Delovni proces naj deluje nemoteno

Podjetja morajo ves čas tudi opazovati svoje delovanje in se prilagajati novim razmeram znotraj delovnega procesa. Ali v razvojni ekipi nenadoma ne morejo več pravočasno opraviti dela, saj imajo preveč nalog in premalo ljudi? Ali se ekipa, ki skrbi za trženje, nenadoma ukvarja in zapleta z delovnimi nalogami, ki bi jih morali opravljati sodelavci? Takoj in nemudoma je treba to prekiniti in se prilagoditi novim razmeram, saj podjetje tako ne bo izgubljalo finančnih sredstev, pa tudi ekipa se ne bo po nepotrebnem izčrpavala.

Podjetja naj bodo vedno na preži

Dejstvo je, da morate biti podjetniki dobri opazovalci, ki bodo zaznali ključne trenutke, ko se mora poslovanje preusmeriti v drugo smer ali pa nekatere ideje opustiti. Le tako si bodo podjetniki in podjetja tlakovala pot v uspeh v svetu, ki nam vsak dan postreže s številnimi novostmi in presenečenji. Ne zatiskajte si oči pred napakami, temveč jih sprejmite in se iz njih učite. Kot je dejal avtor David Collis: Vedi, kaj ne smeš storiti.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861