Kako zajeziti širjenje koronavirusa na Kitajskem in v drugih državah? Uvedba karantene je bila prvi korak, sedaj pa so se kitajske oblasti odločile tudi za podaljšanje praznikov, in sicer do 2. februarja. Nekatera podjetja so zaposlenim sporočila, naj delajo od doma in se tako izognejo zadrževanju v večjih skupinah.
Tudi v Hongkongu so se odločili, da zaščitijo vsaj najmlajši del populacije: šolske počitnice so tako oblasti podaljšale do 17. februarja.
Kaj je koronavirus in kaj morate vedeti o tem virusu, si preberite v članku, ki so ga pripravili na Vizita.si.

Da je v takšnih kritičnih razmerah delo od doma odlična rešitev, je jasno. Podoben primer smo imeli tudi v Sloveniji, in sicer lani, ko se je v slovenskem farmacevtskem podjetju razširil norovirus. Številni zaposleni so zboleli, ker pa gre za izredno nalezljivo bolezen, ki se hitro širi, se je vodstvo takrat odločilo, da sodelavcem predlaga delo od doma.
Tudi nekateri ameriški primeri kažejo na to, da je dobro, da se delodajalec v kritičnih razmerah primerno odzove in pozove tiste zaposlene, ki jim delo to dopušča, da delajo od doma. Za to možnost se na primer odločajo ob izrednih vremenskih razmerah, povečanem številu respiratornih obolenj in podobno. Jasno je namreč, da se je v teh primerih potrebno izogibati množicam, javnemu prevozu, pisarnam in podobno.
Zato so se nekatera podjetja na kitajskem odločila, da zaposlene pozovejo na delo od doma. Za to opcijo sta se odločili tudi podjetji ByteDance, ki je lastnik aplikacije TikTok, ter Tencent, kitajski gigant za računalniške igrice.
Številna podjetja so zaposlene, ki se po praznikih na ogroženih območjih sedaj vračajo domov, pozvala, naj nekaj časa ostanejo v karanteni doma. Kitajske oblasti so namreč sporočile, da inkubacijska doba traja od enega dne do dveh tednov, v tem času pa je oboleli, čeprav ne kaže simptomov bolezni, kužen. Za ta poziv so se odločili tudi v švicarski UBS, ki ima svoje podružnice na Kitajskem.
So pa seveda tudi delovna mesta, ki si dela od doma ne morejo privoščiti: na primer tovarne za proizvodnjo zaščitnih mask, ki trenutno delajo 24 ur na dan, ter farmacevtska podjetja, ki pospešeno proizvajajo zdravila ... Da o zdravstvenem osebju ne govorimo. Prav glede slednjih je v svetu veliko govora, saj so na prvi bojni liniji: nekateri zdravstveni delavci so tudi sami v bolnišničnih karantenah in delajo po cele dneve. Domov ne morejo in tudi jim to ni dovoljeno, en zdravnik pa je že umrl zaradi posledic okužbe s koronavirusom.

Med tistimi, ki delajo noč in dan, so tudi gradbeniki, ki tekmujejo s časom: v Vuhanu namreč morajo v rekordnem času zgraditi bolnišnico, v kateri bodo obravnavali obolele z novim virusom.

V Sloveniji lahko delodajalec že ob ekstremnih vročinah prerazporedi delovni čas. Ob visokih temperaturah lahko delodajalec prerazporedi delovni čas, uvede krajši delovni čas, omogoči pogostejše in daljše odmore, ponudi osvežilne brezalkoholne napitke, zmanjša intenzivnost dela, dolgoročno uredi prezračevanje in klimo ali pa se odloči za skrajni ukrep, torej za prekinitev dela. Slovenski delavci sicer lahko delajo od doma, a pod določenimi pogoji. Delodajalec mora o tem obvestiti inšpektorat za delo, prostor, kjer bo zaposleni opravljal delovne naloge, pa mora biti primeren in varen.
Več o tem, kako slovenska zakonodaja opredeljuje delo od doma, si lahko preberete v spodnjem članku:
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV