Cekin.si
Zanimanje za vojaški poklic se je med pandemijo povečalo.

Kariera

Med mladimi pri nas in po svetu narašča zanimanje za kariero v vojski

Karmelina Husejnović
11. 03. 2021 08.33
2

Pandemija je nedvomno vplivala na trg dela. Mnogi mladi, ki so ostali brez služb, so tudi zato začeli razmišljati o vojaškem poklicu. Ta trend opažajo v številnih državah, zanimanje za opravljanje vojaške službe pa od lanskega leta narašča tudi pri nas.

Zaradi pandemije covida-19 so se v večini držav zmanjšale možnosti za iskanje zaposlitve, predvsem mladi so marsikje v tej krizi ostali brez dela oziroma brez možnosti za zaposlitev. Prav zato, pa tudi zaradi stanja, ki omejuje druženje in onemogoča tradicionalno izobraževanje, so v številnih državah opazili povečane prijave mladih za služenje vojaškega roka ali celo za zaposlitev v vojski. Zanimanje mladih za vojsko je v zadnjem letu naraslo med drugim v Avstraliji, Kanadi in Južni Koreji, v ZDA in Izraelu pa tisti, ki so na služenju vojaškega roka, tega podaljšujejo. 

20-letni študent Kyle Choi je med tistimi, ki se je odločil, da bo pandemijo "prevedril" v vojski Južne Koreje. Čeprav tega pred covidom-19 zaradi študija še ni imel v načrtu, se je zdaj zaradi splošnega stanja in oviranega procesa študija odločil, da svojo 18-mesečno vojaško obveznost opravi kar zdaj. "Tako ali tako bi moral enkrat iti. Zakaj ne bi šel že zdaj," je dejal za ameriški The Wall Street Journal. Na podoben način razmišlja veliko mladih Južnih Korejcev.

V Južni Koreji so med pandemijo zaznali povečane prijave za služenje obveznega vojaškega roka.
V Južni Koreji so med pandemijo zaznali povečane prijave za služenje obveznega vojaškega roka.FOTO: Profimedia

Tudi v Kanadi so zaznali 37-odstotno povečanje prijav za vojsko v zadnjih devetih mesecih leta 2020 v primerjavi z istim obdobjem v letu pred tem. V Avstraliji so lani imeli 9,9-odstotno povečanje prijav za vojsko v primerjavi z 2019. V Združenem kraljestvu pa so lansko pomlad prvič po sedmih letih dosegli letni cilj rekrutiranja, in letos bo očitno podobno. Zanimanje za vojsko se je povečalo tudi v ZDA. 

Zanimanje za opravljanje vojaške službe narašča tudi v Sloveniji

Kandidati se lahko Slovenski vojski (SV) pridružijo na različne načine: kot stalna sestava, pogodbena rezerva in kot prostovoljci na služenju vojaškega roka. Poleg tega pa za dijake in študente vsako leto potekajo tabori, na katerih spoznavajo vojaško življenje. Pri ministrstvu za obrambo (Mors) smo preverili, kakšno je zanimanje med pandemijo za vojaški poklic v Sloveniji. 

"V Slovenski vojski smo zaustavili negativne kadrovske trende in leta 2020 zaposlili 222 kandidatov, kar je še enkrat toliko kot leta 2019 (111). Do 4. marca letos smo prejeli že 72 vlog za poklicno opravljanje vojaške službe," pravijo na Morsu. 

Večje je tudi zanimanje za pogodbeno opravljanje vojaške službe v rezervni sestavi. Medtem ko je bilo leta 2019 podpisanih 37 pogodb, so kandidati lani (2020) podpisali kar 73 novih pogodb za rezerviste.

Za prostovoljno služenje vojaškega roka se je leta 2020 odločilo 106 vojakov prostovoljcev, leto prej pa le 65.

Zanimanje za vojaški poklic se je med pandemijo povečalo.
Zanimanje za vojaški poklic se je med pandemijo povečalo.FOTO: Miro Majcen

Na Morsu menijo, da so pozitivni trendi pri pridobivanju kadra najverjetneje posledica več dejavnikov. "Ministrstvo za obrambo je v prizadevanjih za odpravo birokratskih ovir za dve tretjini zmanjšalo čas od oddaje vloge za zaposlitev do zaposlitve v Slovenski vojski, s povprečno 96 na manj kot 30 dni, opazni so tudi učinki sprememb na področju obrambne zakonodaje. V sodelovanju z zunanjim izvajalcem smo lani začeli izvajati dolgoročno komunikacijsko strategijo obsežnega in neposrednega obveščanja ter oglaševanja, da je mogoče s Slovensko vojsko sodelovati kot poklicni pripadnik, pogodbeni rezervisti, vojak prostovoljec in štipendist. Pozitivne trende opažamo tudi pri povečanju števila udeležencev na poletnem vojaškem taboru ter na zimskih in poletnih vojaških taborih MORS in mladi, ki so namenjeni dijakinjam in dijakom srednjih šol," so pojasnili. 

Kaj pa so glavni razlogi, ki jih kandidati navajajo, ko se prijavljajo za delo v vojski? "Zanimanje za vojaški poklic, redna in zanesljiva služba ali preizkus vojaškega življenja (slednje velja za prostovoljno služenje), želja po poznavanju vojaških veščin in koristno preživljanje prostega časa (velja za pogodbeno opravljanja vojaške službe v rezervni sestavi SV)," pravijo na Morsu. Delež žensk v Slovenski vojski je 16,7-odstoten.

Kandidati morajo izpolnjevati merila ustrezne starosti in stopnje izobrazbe, biti morajo psihofizično sposobni za opravljanje vojaške službe, imeti izključno slovensko državljanstvo, podati soglasje za varnostno preverjanje in posredovati potrdilo o nekaznovanosti. Vse o pogojih sodelovanja s SV pa je podrobneje opisano na spletni strani www.postanivojak.si. 

Povpraševanje še vedno ne dosega potreb

Presenetljivo veliko je bilo tudi interesa na virtualnih informativnih dnevih Slovenske vojske, ki so potekali 12. in 13. februarja. Na njih so zainteresirani kandidati dobili odgovore na številna vprašanja – kako se lahko vključijo v Slovensko vojsko, kakšni so vstopni pogoji, kakšne so možnosti štipendiranja in podobno. 

Takšno zanimanje je vsekakor dobrodošlo za Slovensko vojsko, saj je ta že več let kadrovsko podhranjena. "Trenutno številčno stanje pripadnikov stalne sestave je 6356, po kadrovskem načrtu Vlade RS je za leti 2021/2022 za SV predvidenih skupaj 7208 pripadnic in pripadnikov," so poudarili na Morsu. 

V Slovenski vojski še vedno primanjkuje več sto pripadnikov.
V Slovenski vojski še vedno primanjkuje več sto pripadnikov.FOTO: 24UR

Zaradi kadrovskega pomanjkanja je Slovenska vojska v zadnjih letih na opravljanje vojaške službe v miru večkrat vpoklicala pripadnike pogodbene rezerve. "Delovali so tudi v mednarodni operaciji na Kosovu, kjer bodo tudi letos dopolnjevali vrste stalne sestave SV. Tako razbremenjujemo pripadnike stalne sestave, katerih število že leta upada, obseg nalog SV pa se ne zmanjšuje," so pojasnili v SV. 

Da bi še dodatno spodbudili ljudi za ta poklic, bodo v okviru sprememb in dopolnil zakonodaje za kandidate vojake prostovoljce in kandidate pogodbene rezerviste skrajšali temeljno vojaško strokovno usposabljanje s 14 na 11 tednov. Poleg tega bodo zvišali starostno mejo za prostovoljno služenje vojaškega roka s 27 na 30 let, zgornjo starostno mejo vojakov pogodbenih rezervistov (PPRS) pa s 50 na 55 let, starost častnikov pa s 60 na 63 let. 

"V okviru sprememb ZSSloV bomo pogoj, da mora štipendist za delo v SV to delo opravljati dvakrat tako dolgo, kot je prejemal štipendijo, spremenili tako, da bo moral opravljati vojaško službo najmanj toliko časa, kolikor je prejemal štipendijo, brez vračila sorazmernega dela. PPRS lahko v določenih pogojih prejmejo med usposabljanjem dohodek, kot ga prejemajo pri svojem osnovnem delodajalcu, zaposlovanje nekdanjih pripadnikov SV do starosti 40 let idr.," so še pojasnili na obrambnem ministrstvu.

Kaj pa plače? 

Začetna plača vojaka II, ki ima poklicno šolo oziroma četrto stopnjo izobrazbe, je uvrščena v 23. plačni razred. To pomeni, da je osnovna bruto začetna plača vojaka II 1043,68 evra. Če je to njegova prva zaposlitev, znaša začetna neto, plača brez napredovanj in dodatkov, 729,61 evra. 

Vojak I, ki ima končano srednjo šolo oziroma peto stopnjo srednješolske izobrazbe, pa začne s 24. plačnim razredom. Plače častnikov, ki morajo imeti najmanj I. bolonjsko stopnjo izobrazbe, se začnejo s 30. plačnim razredom. 

"Vojaki lahko skladno s potrebami službe ter ob izpolnjevanju pogojev in opravljenem internem izobraževanju napredujejo v podčastnike in častnike. Merila so določena tudi za povišanja vojaških uslužbencev in civilnih oseb, zaposlenih v SV," so še poudarili na Morsu. 

Plačilo prejemajo tudi pogodbeni rezervisti. Če niso na usposabljanju, prejmejo za pripravljenost 218 evrov na mesec. Ko je rezervist na usposabljanju, se njegovemu delodajalcu refundira njegova plača. Med opravljanjem vojaške službe v miru pa prejme plačilo kot pripadnik stalne sestave SV glede na formacijsko dolžnost, na katero je razporejen. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861