Cekin.si
Padec na ledu

Kariera

Kdaj je pravi čas, da odnehate? Ne spreglejte petih znakov, ki kažejo na konec

M.M.
01. 02. 2017 08.00
1

Neuspeh je del posla. A nekateri ne vedo, kdaj je treba odnehati. Vedite, da odnehati še ne pomeni neuspeha. Zakaj bi vztrajali pri neki ideji, če vse kaže, da ni donosna? Ne spreglejte petih znakov, ki kažejo na konec.

Kolikokrat ste že slišali, da je treba vztrajati in da ne smete odnehati? Biti vztrajen je lepa vrlina, ki vas bo daleč pripeljala, a vedeti morate tudi, kdaj je treba odnehati. 

V poslu je tako, da ne cvetijo vedno le rožice. So časi, ko je res hudo in vam ne gre. Ali pa gre vse le navzdol. V teh trenutkih morate biti zreli, kar pomeni, da zmorete oceniti, ali je res vsega konec ali pa je le trenutna kriza, ki jo lahko preživite. 

Morda gre za celotno podjetje, ki nima prihodnosti, ali pa le za eno poslovno idejo, ki jo je treba opustiti. 

Kako torej prepoznati znake, da je napočil čas, da prenehate? Ramit Sethi, uspešen podjetnik in avtor uspešnic, svetuje, da ste pozorni na pet znakov. 

1. Ta zgodba nima prihodnosti

Sethi omeni usodo startupa Kiko, ki je leta 2005 zagnal idejo spletnega koledarja. Kiko je povezal Microsoft Outlook in Gmail. Odlična ideja, a že čez en mesec je Google predstavil svojo idejo koledarja. Kako se boriti zoper velikana, kot je Google? Se ne morete. Tudi če je bila vaša ideja odlična, morate sprejeti dejstvo, da vas je nekdo prehitel ali pa ukradel idejo. 

Ustanovitelji so prodali Kiko in se nato usmerili v nove ideje. Nekaj let pozneje so ustvarili podjetje Twitch, ki je vredno 970 milijonov ameriških dolarjev (skoraj 903 milijonov evrov). 

Le kaj bi bilo, če bi vztrajali pri prvotni (sicer odlični) ideji? Odgovor je jasen. 

2. Prisluhnite svetovalcem oz. prijateljem

Sethi je opisal osebno izkušnjo. Pred nekaj leti je imel krasno idejo za produkt, za katerega je osebno pripravil razvojni in marketinški projekt. Odločil se je za drugo mnenje, zato je načrt predal svojim svetovalcem. Ti so v roku enega meseca pripravili poročilo in zadevo povozili. 

Njihove ugotovitve so namreč pokazale, da bi nekajmilijonska ideja končala kot polom. Sethiju so svetovali, naj pozabi na projekt in se loti novega. Podjetnik je to tudi storil. Sethi pravi, da ne potrebujete strokovnega tima svetovalcev in analitikov. Za nasvet lahko vprašate že svoje prijatelje ali mentorje. 

3. Postavite prioritete

Primer Howarda Schultza, ki je leta 2008 prevzel vodenje verige Starbucks, ki se je znašla v krizi. 

Ko je prevzel posel, je odpustil kar veliko vodstvenega kadra in zaprl številne prodajalne, ki niso prinašale dobička. 

Schultz se je želel osredotočiti na vrednote, ki so temelj tega podjetja, zato je moral opraviti nekaj žrtvovanj. A čez čas se mu je vse povrnilo. Zdaj ljubitelji kave in drugih pijač uživajo v prodajalnah podjetja, katerega vrednost znaša 85 milijard dolarjev.

4. Ko se zaveš, da zapravljaš svoje sposobnosti

Primer Tima Ferrissa: nekaj časa je bil njegov glavni vir prihodkov denar od vlaganja v startupe. Zaslužek je bil odličen, Ferriss, ki je imel dober nos za obetavne mlade startupe, je bil odličen v investiranju. A v nekem trenutku je dojel, da mu zaradi tega posla primanjkuje energije in časa za pisanje. Slednje pa je bila njegova velika ljubezen.

Zato se je poslovil od posla. V javni razlagi je zapisal, da bo dober startup vedno našel svojega investitorja. Če pa bo on prenehal pisati, potem bo zapravil največjo priložnost, kar jih ima v življenju, da pusti nek pečat na večjem številu ljudi. 

Ko je pretehtal te dve možnosti, je bila druga opcija logična izbira. 

5. Ko projekt postane motnja

Sethi je dejal, da je pred kratkim končal projekt v vrednosti 2,6 milijona dolarjev. Zakaj, saj je bil donosen in lahko bi ga vsaj še pet let nadaljeval? Ker so v podjetju imeli boljše projekte, ki bi prinesli še več denarja. Ta projekt pa bi jim vzel preveč časa in energije, dolgoročno pa ne bi bil tako donosen.

Vzemite si čas za razmislek in pretehtajte, ali je pametno vztrajati ali nadaljevati.
Vzemite si čas za razmislek in pretehtajte, ali je pametno vztrajati ali nadaljevati.FOTO: Profimedia

Če odnehate, potem to še ne pomeni, da ste izgubili

Okolica prevečkrat poudarja, da ne smemo odnehati. A siliti z glavo skozi zid je tudi nesmiselno. Naučite se prepoznati znake in imejte pogum narediti konec. 

Naučite tudi svoje otroke, da ni nič narobe, če se nekaterim projektom odpovemo. Na primer, zakaj bi petletnik mesece in mesece vztrajal pri nogometu, če pa mu res ne gre? Lahko se zgodi, da bo zapravil svojo priložnost na nekem drugem področju, zasovražil bo šport, v najhujšem primeru bo menil, da je res "zguba", saj je vložil toliko truda, pa mu kljub temu ne gre. Nima smisla, kajne?

Ali z drugimi besedami:

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Ni mi spodletelo. Našel sem le 10.000 načinov, ki ne delujejo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861