Cekin.si
Klemen Lampič

Kariera

'Kako naj štirje gostje jedo za isto mizo ob upoštevanju razdalje?'

Mira Matković
12. 05. 2020 16.43
0

Pogovarjali smo se s Klemnom Lampičem, ki ga mnogi poznate iz kuharskega šova Masterchef Slovenija. Lampič vodi kavarno v Ljubljani, zanimalo pa nas je, kako on in njegova ekipa na delovnem mestu čutita vse ukrepe, ki jih morajo gostinci upoštevati z namenom preprečevanja širjenja okužbe z novim koronavirusom.

Klemen Lampič
Klemen LampičFOTO: Miro Majcen

Kako ste preživeli obdobje, ko so vrata lokalov morala ostati zaprta? S kakšnimi težavami ste se spopadali in kako ste jih reševali?

Že od začetka ni kazalo dobro ... Zaprli so nas, ne da bi nam povedali, kakšne posledice ima to za nas, kako jih bomo prebrodili in tudi kaj pričakovati. Čez noč sva z ženo ostala brez prihodkov, samo upanje je ostalo, da se vse skupaj ne bo predolgo vleklo. V prvih tednih nisem niti vedel, ali kaj obnavljati oziroma prenavljati. Nisem vedel, ali sem sposoben vse skupaj še vzdrževati ... En mesec, več pa ne. 

In tako sva s soprogo pred prvomajskimi prazniki, ko so indici kazali, da je najhujše za nami, lokal osvežila in preuredila ter pripravila ponudbo za nov začetek.

Kako ste zadovoljni z obiskom zdaj, ko so lahko odprte terase lokalov? Ali imate morda z gosti težave, in sicer v smislu, da ne želijo upoštevati ukrepov?

Obisk je slabši, kot je bil v istem obdobju lani. Potrošnik se je spremenil. Bodisi je za to kriv virus bodisi politika s svojimi kaznimi in nesmiselnimi pravili ali pa je vse skupaj prešlo v drugačne navade posameznika. 

Ko se pogovarjam z lastniki lokalov, vsi pravijo podobno ... Že tisti prvi ponedeljek po praznikih, ko se nam je po družbenih omrežjih "grozilo", naj se založimo s pivom, da ga ne bo zmanjkalo kot mask ... Nobenih presežkov ni bilo. 

Je pa seveda vse skupaj zelo odvisno tudi od vremena. Kot je mogoče opaziti te dni, ko je deževno in mrzlo, nas je veliko spet zaprlo vrata za dan ali dva, saj nimamo velikih pokritih teras in tudi ulice so prazne! 

Drugače z upoštevanjem ukrepov nimamo težav. Sicer se večini – z mano na čelu – veliko njih zdi neustreznih in na trenutke patetično smešnih, pa vendar zamahnemo z roko in naredimo tako, da je "prav"!

Je težko slediti vsem ukrepom, ki jih določa stroka? Kateri ukrep je za vas in vaše zaposlene največji izziv? Kateri se vam zdi nepotreben in neživljenjski? 

Kot prvo naj omenim, da so vse skupaj za nas zgolj PRIPOROČILA in ne določila kot tudi ne navodila! Tako da bi se dalo o nujnosti upoštevanja teh tudi razpravljati.

Slediti jim ni težko, jih je pa veliko nepotrebnih oziroma težko izvedljivih. Razkuževanje sanitarij na eno uro ter razkuževanje stolov in miz za vsakim gostom ti na primer pri današnjih cenah razkužil vzame goro denarja.

Pod maskami se že zdaj ne da dihati, kaj bo šele poleti pri 37 stopinjah. Da pa v lokalu ne smemo imeti časopisa, tudi nihče ne razume. 

Kot tudi tega, kako naj štirje gostje za isto mizo jedo hrano, in sicer ob upoštevanju 1,5 metra razdalje ... 

Da o "priporočilu" druženja zgolj družinskih članov, ki je bil v veljavi dva dni, ne izgubljam besed, saj mi ni bilo v nobenem trenutku jasno, kdo lahko to preverja, saj natakar teh pooblastil nima. In še več – 109 stanovanj iz istega bloka ima isti naslov ... Kako dokazati, kdo kuha na istem štedilniku in kdo ne.

Vsi ti ukrepi se zadnje dni sprejemajo malo brez repa in glave. Odločitve padajo čez noč.  Velikokrat so si med seboj kontradiktorne in neusklajene s sosednjimi državami ali pa zvezami oz. krovnimi organizacijami panog, katerih se dotikajo. Vse skupaj je izgubilo smisel ... če ga je sploh imelo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861