Neverjetno, kaj vse ponujajo zaposlenim. Tudi zato spadajo med najboljše ...

Neverjetno, kaj vse ponujajo zaposlenim. Tudi zato spadajo med najboljše delodajalce v Sloveniji

L.G.
14.10.2024, 11:46
V preteklosti so se podjetja osredotočala predvsem na finančne rezultate in produktivnost, danes pa je vse bolj prisotno zavedanje, da uspeh podjetja ne temelji zgolj na produktih in storitvah, temveč tudi na zadovoljstvu in dobrem počutju zaposlenih.

Mnoge raziskave so potrdile, da podjetja, ki vlagajo v dobro počutje svojih zaposlenih, dosegajo boljše rezultate. Zadovoljni zaposleni svoje delo opravljajo bolj učinkovito in so uspešnejši pri premagovanju izzivov, hkrati pa je število bolniških odsotnosti manjše. V nadaljevanju članka bomo raziskali, kako lahko podjetja poskrbijo za dobro počutje zaposlenih in zakaj je to tako ključno za dolgoročen uspeh.

Kaj pravzaprav pomeni skrb za dobro počutje zaposlenih?

Skrb za dobro počutje zaposlenih pomeni celovit pristop k ustvarjanju prijetnega delovnega okolja, ki spodbuja fizično in duševno zdravje, podpira ravnovesje med delom in zasebnim življenjem, ter zaposlenim ponuja priložnosti za osebni in poklicni razvoj. Gre za aktivno prizadevanje, da se zaposleni počutijo cenjeni, motivirani in podprti. 

Spodbujanje usklajevanja dela in zasebnega življenja

Eden izmed najpomembnejših dejavnikov za ohranjanje zadovoljstva zaposlenih je ravnovesje med delom in zasebnim življenjem. Prilagodljiv delovni čas in fleksibilni delovni pogoji omogočajo zaposlenim, da lažje usklajujejo svoje zasebno in poklicno življenje. Tovrstno ravnovesje lajša stres in povečuje dobro počutje med zaposlenimi.

Nomago je v skupini najboljših zaposlovalcev v Sloveniji.
Nomago je v skupini najboljših zaposlovalcev v Sloveniji.FOTO: Arhiv naročnika

Promocija zdravja

Skrb za fizično in duševno zdravje zaposlenih je ključnega pomena zaradi sedečega načina življenja. Dolgotrajno sedenje brez odmorov obremenjuje hrbtenico in povečuje tveganje za bolezni, zato je nujno omogočiti aktivne odmore ter seznaniti zaposlene z ergonomskimi nastavitvami delovnega prostora. Podjetja ponujajo ugodnosti, kot so karte za športne aktivnosti, organizirane vadbe in fitnes članarine, kar spodbuja gibanje in povezuje zaposlene. Prav tako je pomembna skrb za duševno zdravje, zato se vse več podjetij osredotoča na delavnice za obvladovanje stresa in tehnike izboljšanja čustvene odpornosti, kot je meditacija.

Odličen primer dobre prakse je podjetje Nomago, ki je ustanovilo svoje športno društvo, v katerega je vključena kar tretjina zaposlenih. Članstvo v športnem društvu zaposlenim omogoča dostop do različnih športnih dejavnosti, na primer vodene vadbe, fitnesa, plavanje, odbojka, motorizem, tenis in še mnogo drugih. Zaposleni ob vpisu plačajo simbolično letno članarino, hkrati pa prejmejo paket dobrodošlice. Člani društva lahko obiskujejo športne aktivnosti v različnih krajih po Sloveniji, ne samo v Ljubljani, vsak mesec pa izžrebajo tudi najbolj aktivnega člana ali članico. Predsednica društva Vanja Gomboc je povedala: "Športno društvo ni le prostor za športno udejstvovanje, temveč tudi prostor za povezovanje in spoznavanje med sodelavci."

Team buildingi

Odličen način za krepitev odnosov in zaupanja med sodelavci so team building dogodki. Skupinski izleti, športne aktivnosti ali družabna srečanja izboljšujejo medsebojne odnose, kar pozitivno vpliva na produktivnost in ustvarjalnost. Ko se zaposleni bolje spoznajo v neformalnem okolju, se med njimi vzpostavi večje zaupanje, kar vpliva na boljšo timsko dinamiko in večjo uspešnost pri doseganju ciljev.

Skupni izleti in druge team building dejavnosti zaposlenim omogočajo, da se spoznajo v neformalnem okolju, kar vpliva na boljšo timsko dinamiko.
Skupni izleti in druge team building dejavnosti zaposlenim omogočajo, da se spoznajo v neformalnem okolju, kar vpliva na boljšo timsko dinamiko.FOTO: Arhiv naročnika

Razvoj in izobraževanje 

Razvoj in izobraževanje zaposlenih sta ključna elementa dolgoročne uspešnosti podjetja. Podjetja, ki aktivno vlagajo v usposabljanje svojih zaposlenih, izboljšujejo njihove strokovne kompetence, hkrati pa s tem v podjetje prinašajo sveže ideje in inovacije. Strokovne konference, delavnice, spletni tečaji ter izobraževalni programi omogočajo zaposlenim, da pridobivajo nova znanja in sledijo trendom v industriji. 

Priznanja in pohvale

Ključno vlogo pri ohranjanju motivacije imajo priznanja in pohvale. Ko je posameznikovo delo opaženo in pohvaljeno, se v njem krepi občutek pripadnosti in zadovoljstva. Prepoznavanje dosežkov zaposlenim pokaže, da njihov delo ni zaman in je njihov trud cenjen. 

Sistemi nagrajevanja, kot so finančni bonusi, priznanja ali simbolične nagrade, delujejo kot dodatna spodbuda. Ni nujno, da so nagrade vedno finančne narave, lahko so tudi pohvale na sestankih, javna priznanja pred kolegi ali dodatne ugodnosti, ki izboljšujejo ravnotežje med delom in prostim časom. 

Trajnost in odgovornost

Ne samo stranke, temveč tudi zaposleni vse bolj cenijo zavezanost podjetij k trajnostnemu poslovanju in družbeni odgovornosti. Pobude, kot so zmanjševanje vpliva na okolje, spodbujanje uporabe trajnostne mobilnosti ali sodelovanje v lokalnih skupnostih, povečujejo smisel dela in večjo povezanost zaposlenih z vrednotami podjetja.

Nomago z različnimi programi in dejavnostmi skrbi za dobro počutje svojih zaposlenih.
Nomago z različnimi programi in dejavnostmi skrbi za dobro počutje svojih zaposlenih.FOTO: Arhiv naročnika

Nomago: Zaupanja vreden delodajalec

Nomago, finalist izbora Zlata nit 2023, tekmovanja za najboljšega zaposlovalca, je družbeno odgovorno podjetje, saj so njihove pobude namenjene ne le skrbi za dobro počutje zaposlenih, temveč tudi širšemu družbenemu kontekstu.

Nomago svojim zaposlenim omogoča dostop do počitniških kapacitet v Termah Čatež in počitniškem naselju Dramalj pri Crikvenici, kar nakazuje, da podjetje skrbi za počitek in regeneracijo zaposlenih tudi izven delovnega okolja. Zaposlenim sofinancirajo letno naročnino na Nomago Bikes – električna kolesa ter s tem spodbujajo okolju prijazen način prevoza ter aktiven življenjski slog zaposlenih. V tednu otroka pa zaposlene spodbujajo, da s seboj na delovno mesto pripeljejo svoje otroke in jim razkažejo svoje delovno mesto.

Zavedajo se tudi negativnih posledic sedečega dela, zato poskrbijo za ergonomsko nastavitev delovnih mest. Poleg tega za zdravje zaposlenih skrbijo s številnimi delavnicami, kot je na primer delavnica Zdrava hrbtenica in gibala, pri čemer se osredotočajo na informiranje zaposlenih, ki se soočajo s težavami zaradi sedečega dela. 

Nomago skrbi za svoje zaposlene na več ravneh, kar jih postavlja med najboljše delodajalce v Sloveniji.

Sponzorirana vsebina