Poznamo različne oblike dodatnega dela, ki ga lahko opravljate ob redni službi. O tem smo na Cekin.si že poročali, tako da si lahko informacije o tem, kako formalno urediti dodatno delo, pogledate v spodnjem članku.
V nadaljevanju članka pa si podrobneje poglejmo, kaj sta konkurenčna klavzula in konkurenčna prepoved.
Konkurenčna prepoved je zakonsko definirana in pravi, da delavci v delovnem razmerju za svoj ali za tuj račun ne smejo opravljati del ali sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost delodajalca in bi zanj pomenili konkurenco. Če delavec prepoved krši, lahko delodajalec od njega zahteva povračilo nastale škode, in sicer v treh mesecih od dneva, ko je izvedel za opravljanje dela ali sklenitev posla, oziroma v treh letih od dokončanja dela ali sklenitve posla.

Konkurenčna klavzula je dogovorne oz. pogodbene narave, kar pomeni, da velja le, če sta se obe strani o njej izrecno dogovorili. Začne veljati, ko delavec zapusti podjetje, a ne v vseh primerih, saj bi to pomenilo, da se osebi omejuje svoboda opravljanja poklica in zaposlovanja. Pri konkurenčni klavzuli gre za to, da nekdanji zaposleni tehničnih, proizvodnih in poslovnih znanj, ki jih je pridobil v času zaposlitve, ne uporablja pri novem delodajalcu oz. za svoje osebne koristi. Je tudi časovno omejena, ni pa zastonj. To pomeni, da mora delodajalec delavcu plačati nadomestilo za spoštovanje klavzule, plačuje pa ga za čas trajanja klavzule. Ta lahko traja največ dve leti po prenehanju pogodbe o zaposlitvi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV