Cekin.si
Poslovna ženska

Kariera

Krajši delovni teden tudi v Sloveniji?

Ma.K.
07. 02. 2022 04.45
0

Z idejo krajšega delovnega tedna se države po svetu spogledujejo že dalj časa, redke pa so tiste, ki so si ta model zaposlovanja upale preizkusiti tudi v praksi. Le peščica podjetij sveta je skrajšan delovnik v celoti implementirala v svoj poslovni model, med njimi pa je tudi znan slovenski trgovec.

Ideja o krajšem delovnem tednu je v svetu prisotna že več let. Sprva je bila zgolj predmet javne debate, nato so jo nekatere države in multinacionalna podjetja preizkusile še v praksi in večinoma so bili rezultati izjemno spodbudni: delavci so poročali o boljšem psihičnem in tudi fizičnem zdravju, saj je bilo vzpostavljeno boljše ravnovesje med prostim časom in delom.  Tako je danes v vse več skandinavskih državah mogoče izbrati krajši, 4-dnevni ali 30-urni delovni teden, podoben sistem pa s pilotnimi projekti preizkušajo tudi v Španiji in Veliki Britaniji. Na Islandiji je v zadnjih dveh letih celo skoraj 90 odstotkov aktivnega prebivalstva prešlo na skrajšani delovni čas ali na katero od podobnih oblik hibridnega delovnega časa. 

Kako pa je pri nas?

V Sloveniji lahko za krajši delovni teden (najmanj 20 ur tedensko) delajo starši malih otrok, pri čemer jim delodajalci zagotavljajo plačo po dejanski delovni obveznosti, država pa jim zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače. Za krajši delovni čas že od odprtja prvih trgovin pri nas delajo tudi sodelavke in sodelavci v prodaji pri podjetju HOFER, septembra 2020 pa so se kot prvi na slovenskem trgu odločili, da zaposlenim s krajšim delovnim časom ponudijo zaposlitev za polni delovni čas, krajšo delovno obveznost pa ohranijo – razvili so inovativen zaposlitveni model HOFER (po)polni delovni čas.

HOFER (po)poln delovni čas omogoča možnost zaposlitve za krajši delovnik – z vsemi ugodnostmi zaposlitve za polni delovni čas.
HOFER (po)poln delovni čas omogoča možnost zaposlitve za krajši delovnik – z vsemi ugodnostmi zaposlitve za polni delovni čas. FOTO: Arhiv naročnika

Manj delovnih ur, ugodnosti polne zaposlitve

Gre za možnost zaposlitve za krajši delovnik – z vsemi ugodnostmi zaposlitve za polni delovni čas. V praksi to pomeni, da HOFER omogoča zaposlitev za polni delovni čas z dogovorjeno krajšo delovno obveznostjo (min 27 ur/teden). S tem njihove sodelavke in sodelavci ohranijo pravice zaposlitve za polni delovni čas, mesečno izplačevanje nadur, šteje se jim polna pokojninska doba, imajo predčasno pravico do dodatnih dni dopusta na delovno dobo, pripada pa jim tudi polni regres, ki bo v letu 2022 znašal 1.700 evrov. 

Omenjeni model so zaradi povsem organizacijskega vidika najprej uvedli na področju prodaje in logistike in ob koncu lanskega leta je bilo vanj vključenih že 95 odstotkov vseh HOFERjevih sodelavk in sodelavcev iz omenjenih področij, ki so izpolnjevali zahtevane pogoje. Po odličnem odzivu sodelavk in sodelavcev so z letošnjim letom možnost vključitve v zaposlitveni model HOFER (po)polni delovni čas razširili na vsa področja, tudi upravo oziroma administrativne oddelke. Ob tem sodelavke in sodelavci v trgovinah HOFER že tradicionalno prejemajo panožno nadpovprečno plačilo in to ostaja obljuba podjetja tudi v prihodnje.

Motivacija je ključnega pomena

Edini pogoj za vključitev v HOFER (po)poln delovni čas je 2 leti aktivne zaposlitve pri podjetju, kar predstavlja tretjo stopnjo njihovega motivacijskega koncepta. Pri HOFERju se namreč zavedajo pomena zadovoljstva na delovnem mestu, zato skrbijo za konstantno motivacijo sodelavk in sodelavcev z različnimi ugodnostmi, hkrati pa nagrajujejo pripadnost. V skladu z njihovim motivacijskim konceptom tako sodelavka ali sodelavec ob vstopu v podjetje avtomatično prejme zaposlitev za nedoločen čas. Po prvem letu ji/mu HOFER prične plačevati v drugi pokojninski steber, po dveh letih aktivne zaposlitve pa lahko nato vstopi v model HOFER (po)polni delovni čas z dogovorjeno krajšo delovno obveznostjo. 

Pri HOFERju se zavedajo pomena zadovoljstva na delovnem mestu, zato skrbijo za konstantno motivacijo sodelavk in sodelavcev z različnimi ugodnostmi.
Pri HOFERju se zavedajo pomena zadovoljstva na delovnem mestu, zato skrbijo za konstantno motivacijo sodelavk in sodelavcev z različnimi ugodnostmi.FOTO: Arhiv naročnika

Zaposleni so nadpovprečno zadovoljni

Pri HOFERju tako na različne načine konstantno skrbijo za zadovoljstvo sodelavk in sodelavcev: bodisi z nadpovprečnim, atraktivnim plačilom, bodisi z motivacijskim konceptom ali drugimi ugodnostmi. Kot imetniku polnega certifikata Družini prijazno podjetje je njihov cilj optimalno usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja, ki temelji na uspešni implementaciji številnih ukrepov za popolno ravnovesje med delovnimi obveznostmi in prostim časom. Da jim to odlično uspeva, dokazujejo tudi rezultati zadnje anonimne ankete, ki so jo opravili med sodelavkami in sodelavci: ti namreč kažejo, da je indeks splošnega zadovoljstva v podjetju kar 86 odstotkov, kar HOFER Slovenija uvršča med najbolj uspešne v celotni HOFER skupini in občutno nad povprečjem v trgovski panogi. 

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861