Na spletni strani Zagovornika načela enakosti smo zasledili podatke ankete Agencije EU za temeljne pravice, v kateri je sodelovalo 140.000 oseb LGBTIQ+ (osebe LGBTIQ+ so geji, lezbijke, biseksualne osebe, transspolne osebe, interspolne in kvir osebe). Podatki za Slovenijo kažejo, da le 36 odstotkov gejev, lezbijk, biseksualcev, transspolnih in interspolnih oseb o svoji spolni usmerjenosti in spolni identiteti javno govori povsem ali deloma odkrito.
Na Nizozemskem in Danskem je takih 66 odstotkov, povprečje na ravni Evropske unije pa je 47 odstotkov.
Številni se torej še naprej spopadajo z negativnimi izkušnjami in v vsakdanjem življenju ne morejo biti to, kar so. Tudi na delovnem mestu. V Sloveniji se je 17 odstotkov vprašanih na delovnem mestu počutilo diskriminirano. Na ravni EU je tako odgovorilo 21 odstotkov vprašanih.
Prav zato je še kako pomembno, da podjetja skrbno pristopijo k ustvarjanju vključujočega okolja za zaposlene.
Certifikat LGBT prijazno
Certifikat "LGBT prijazno" Mestna občina Ljubljana podeljuje organizacijam, ki se zavežejo k soustvarjanju vključujočega okolja za zaposlene, dvigu ozaveščenosti zaposlenih in posluhu za temeljne človekove pravice oseb LGBT. Med podjetji, ki so letos prejela ta certifikat, je tudi podjetje Novartis v Sloveniji.

"Novartis že dalj časa neguje kulturo raznolikosti in vključenosti, ki je ena temeljnih vrednot podjetja, ter stremi k temu, da je lahko vsak sodelavec ne glede na spol, spolno identiteto ali usmerjenost ali katero drugo osebno okoliščino zvest samemu sebi in brez strahu pred diskriminacijo," so ob tej priložnosti povedali v Novartisu.
Pridobitev certifikata LGBT prijazno je potrditev in nadgraditev dosedanjih prizadevanj na tem področju, pravijo. "Raznolikost in vključenost sta dve izmed številnih vrednot ter etičnih načel, ki nas vodijo pri vsakodnevnem delu in so tudi del našega Etičnega kodeksa. S pridobitvijo certifikata LGBT prijazno se zavezujemo, da bomo na vseh ravneh organizacije še naprej spodbujali kulturo raznolikosti in vključenosti. To je bilo tudi eno izmed področij ocenjevanja pri nedavno prejetem mednarodnem certifikatu "Top Employer" za najboljšega zaposlovalca, na katerega smo zelo ponosni," je povedal Robert Ljoljo, predsednik uprave Leka in predsednik Novartisa v Sloveniji.
Kaj zagotavljajo na delovnem mestu?
Novartis v Sloveniji izpolnjuje glavne zaveze skupnosti LGBT prijaznih organizacij in na delovnem mestu zagotavlja: razumevanje temeljnih človekovih pravic oseb LGBT, vključujoče okolje za sodelavce in sodelavke LGBT, dvig ozaveščenosti zaposlenih pri zagotavljanju ponudbe in storitev za uporabnice in uporabnike LGBT ter občutljivost za zaznavanje kršitev pravic oseb LGBT v delovnem in uporabniškem okolju.
"Certifikat je velik korak k ozaveščanju skupnosti o raznolikosti znotraj in zunaj podjetja. Mavrična nalepka na vhodu v podjetje in pridobljeni certifikat bosta sodelavce spominjala, da imajo moč spregovoriti, biti slišani in da so varni pred diskriminacijo na delovnem mestu. Hkrati pa je to tudi poziv drugim podjetjem, naj nam sledijo pri vključevanju svojih zaposlenih," pomen certifikata opiše Miha Hribar, vodja projekta LGBT prijazno v Novartisu v Sloveniji.
Novartis je na globalni ravni leta 2018 pristopil k podpisu Standardov ravnanja v podporo poslovnim skupnostim pri spopadanju z diskriminacijo proti osebam LGBTI+, Novartis v Sloveniji pa je v lanskem juniju z dvigom mavrične zastave na vseh svojih lokacijah obeležil mesec ponosa.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV