
V Sloveniji živi 1.058.000 moških in 19. novembra bodo praznovali mednarodni dan moških.
Med 20–24 let starimi prebivalci Slovenije (moškimi) je bilo v letu 2020 92 odstotkov takih, ki so imeli končano vsaj srednjo stopnjo izobrazbe, s čimer se je Slovenija uvrstila kar za 10 odstotnih točk nad povprečje EU; pred njo so bile le tri države, Hrvaška, Irska in Grčija.
V večini evropskih držav je med osebami, vključenimi v terciarno (višješolsko in visokošolsko) izobraževanje več žensk kot moških. V Sloveniji je v 2020 delež moških med njimi znašal 42 odstotkov, v celotni EU pa 46 odstotkov. Delež študentov med študentkami in študenti je bil največji v Nemčiji (52 odstotkov), najmanjši pa na Švedskem (40 odstotkov). V Sloveniji je bilo v 2020 med 25–34 let starimi moškimi 36 odstotkov takih, ki so imeli dokončano najmanj višješolsko izobrazbo, kar je malo več od povprečja v celotni EU (35 odstotkov).
V nekaterih poklicih so moški številnejši kot v drugih. Med osnovnošolskim učiteljstvom jih je na primer v Sloveniji le 12 odstotkov, med osnovnošolskim strokovnim osebjem 13 odstotkov. Močno pa prevladujejo predvsem v tehničnih poklicih. Med delovno aktivnimi osebami z izobrazbo s področja informacijskih in komunikacijskih tehnologij (IKT) jih je bilo v EU v 2020 83 odstotkov, v Sloveniji pa kar 90 odstotkov.
Med moškimi v Sloveniji je bilo v 2020 delovno aktivnih 81 odstotkov (starih 15–64 let), kar je za odstotno točko več od povprečja v celotni EU (80 odstotkov). Tako v EU kot v Sloveniji pa je stopnja delovne aktivnosti med moškimi z otroki višja kot med moškimi brez otrok. Med moškimi z otroki je bil v 2020 delež delovno aktivnih v celotni EU največji med moškimi z dvema otrokoma, samo v Sloveniji pa med moškimi s tremi ali več otroki.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV