
Na Cekin.si smo že večkrat poročali o primerih zaposlenih, ki so zaradi objav na družbenih omrežjih ostali brez zaposlitve. In če je morda kdo menil, da je to prej izjema kot pravilo, je sedaj jasno, da postaja oz. je že postalo pravilo.
Predstavimo primer 19-letnika, ki je ostal brez dela v podjetju Starbucks. Ameriški mediji poročajo, da je na TikToku objavil nekaj, kar njegovemu delodajalcu ni bilo všeč. Objavil je video, ki je bil posnet v lokalu Starbucks, na posnetku pa s sodelavci govori o tem, kako bi odgovoril strankam, ki so izredno zahtevne. V času snemanja naj strank ne bi bilo v prostoru, prav tako je fant posnetek hitro umaknil.
Nadrejeni so kljub temu ta posnetek videli ter ocenili, da mladenič ne more biti več njihov zaposleni. Od njih namreč pričakujejo, da ustvarjajo prijetno vzdušje, kjer se bodo stranke počutile dobrodošle. Pojasnila, da je vse skupaj bila le šala ter da v tem času strank ni bilo v lokalu, niso sprejeli.
Spomnimo na še en primer, ko so brez dela ostali štirje letališki delavci v ameriški Kaliforniji, ki so na TikToku objavili, kako med službenim časom plešejo.
Torej, kar objavljate na družbenih omrežjih, je še kako pomembno. Morda se vam bo zdelo simpatično, če se boste na delovnem mestu posneli, kako pojete ali plešete, toda vaš delodajalec bo na to gledal drugače: med delovnim časom delate nekaj, kar ni vaša delovna obveznost, brez dovoljenja snemate v prostorih podjetja in te posnetke nato javno objavljate in podobno.
Najbolje je, da se na delovnem mestu ne snemate in v tem času ne objavljate nikakršnih posnetkov, fotografij ali zapisov. Tudi v prostem času je treba paziti, kaj boste objavljali. Podjetja imajo običajno smernice, s katerimi dajo zaposlenim jasno vedeti, kaj je nedopustno objavljati na družbenih omrežjih, tudi na osebnih profilih. Preberite si smernice in jih upoštevajte.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV