"Čeprav je še prezgodaj napovedovati potencialni vpliv Covid-19 na zaposlovanje tako lokalno kot tudi na globalni ravni, je današnja realnost, da na mnogih trgih brezposelnost še vedno ostaja nizka, organizacije po svetu pa se še vedno soočajo z izzivom, da najdejo ljudi s pravimi kompetencami," izpostavlja Nuno Gameiro, poslovni direktor za jugovzhodno Evropo v družbi ManpowerGroup. Pravi, da se trend naraščanja zaposlitvenih namer iz zadnjih treh let umirja, saj opažajo, da slovenski delodajalci postajajo bolj previdni s svojimi politikami zaposlovanja. "Splošna gospodarska negotovost, tako znotraj kot izven EU, sta zagotovo vplivali na tokratno napoved zaposlovanja," dodaja Gameiro.
Slovenski delodajalci so pri poročanju zaposlitvenih namer v prihodnjih treh mesecih previdni, a optimistični. 13 odstotkov delodajalcev načrtuje rast zaposlovanja, 4 odstotki delodajalcev načrtujejo upad, 83 odstotkov delodajalcev pa sprememb v zaposlitveni strukturi ne predvideva. Neto napoved zaposlovanja za prihodnje tri mesece znaša +9 odstotkov.

Delodajalci v panogi finančnih in poslovnih storitev poročajo o najmočnejših zaposlitvenih namerah v tem četrtletju, neto napoved zaposlovanja znaša +18 odstotkov.
Zanesljive so tudi napovedi zaposlovanja delodajalcev v panogi trgovine na debelo in drobno, ti poročajo o neto napovedi zaposlovanja, ki znaša +11 odstotkov.
V treh gospodarskih panogah, v gradbeništvu, proizvodnji in v panogi ostalih dejavnosti (kamor po novem načinu poročanja spadata panogi javnega sektorja in socialnih storitev ter transporta, logistike in komunikacij) napoved zaposlovanja za drugo četrtletje 2020 znaša +10 odstotkov.
V panogi gostinstva in hotelirstva delodajalci poročajo o omejenih možnostih zaposlovanja, njihova tokratna neto napoved zaposlovanja znaša +2 odstotka.
V panogi ostalih industrij, ki vključuje panoge rudarstva in kamnin, kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova ter oskrbe z elektriko, vodo in plinom, delodajalci za obdobje od aprila do junija 2020 oddajajo napoved zaposlovanja, ki znaša +4 odstotke.
Primerjava z enakim obdobjem lani kaže na upad zaposlitvenih možnosti v štirih od skupaj sedmih gospodarskih panog v državi. Delodajalci v panogi gostinstva in hotelirstva poročajo o najbolj opaznem upadu zaposlitvenih možnosti, in sicer za 12 odstotnih točk. V proizvodni panogi je napoved zaposlovanja za osem odstotnih točk šibkejša kot v enakem obdobju lani, za pet odstotnih točk pa je upadla napoved delodajalcev v novi, združeni panogi ostalih industrij. Delodajalci v dveh gospodarskih panogah poročajo o rasti napovedi zaposlovanja. Najbolj opazno izboljšanje pričakujejo delodajalci v panogi finančnih in poslovnih storitev, kjer je napoved za pet odstotnih točk boljša kot v enakem obdobju lani.
Vir podatkov: raziskava Manpower
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV