Cekin.si
Nasilje na delovnem mestu

Kariera

Zakaj so žrtve velikokrat dvojne žrtve?

M.M.
16. 07. 2021 05.00
0

Vse več je raziskav, ki kažejo, da šefi napadene zaposlene velikokrat krivijo za napade in menijo, da so jih kar sami izzvali. Tistim, za katere pa so obstajali dokazi, da se na delovnih mestih obnašajo neprimerno ali da so nesramni in žaljivi do sodelavcev, pa se ni zgodilo nič, saj jih šefi niso dojemali kot take. Zakaj? Ker so imeli tesne povezave s šefom oddelka ter so veljali za dobre in učinkovite delavce.

Nasilje na delovnem mestu
Nasilje na delovnem mestuFOTO: Dreamstime

Tisti, ki se na delovnem mestu soočajo z nesramnostjo sodelavcev, posledično trpijo zaradi psihičnih in fizičnih težav, so manj motivirani, imajo višjo verjetnost za izgorelost in za odpoved – ali jo bodo dali sami ali jo bodo dobili. Med tem ko so nekatere raziskave pokazale, da vodje obtožbe o neprimernem obnašanju obravnavajo z vso potrebno resnostjo, so nove raziskave pokazale, da to ni čisto tako. 

Na spletni strani Harvard Business Review smo namreč zasledili podatke novih raziskav, ki kažejo, da šefi napadene zaposlene velikokrat krivijo za napade in menijo, da so jih kar sami izzvali. Tistim, za katere pa so obstajali dokazi, da se na delovnih mestih obnašajo neprimerno ali da so nesramni in žaljivi do sodelavcev, pa se ni zgodilo nič, saj jih šefi niso dojemali kot take. Zakaj? Ker so imeli tesne povezave s šefom oddelka ter so veljali za dobre in učinkovite delavce. 

Nove raziskave so pokazale tudi, da so nadrejeni v zaposlenih, ki so bili žrtve napadov, videli slabše delavce, čeprav so dosegali boljše rezultate od zaposlenih, ki niso bili žrtve napadov. 

Torej se tudi v delovnih okoljih pojavlja miselnost, da so žrtve neprimernega obnašanja na delovnem mestu same krive za takšno obnašanje sodelavcev. 

Na primer, kako razmišljajo nekateri: "ko zaposleni govori, drugi zavijajo z očmi. Za to zavijanje z očmi si je kriv sam, saj je sam odgovoren za to, da je dolgočasen". Torej ne le, da se znašajo nad žrtvijo, temveč nanjo celo prelagajo odgovornost za lastno neprimerno obnašanje.

Iz navedenega je jasno, da morajo vodje razumeti svojo naklonjenost do nekaterih zaposlenih. Če ima šef znotraj oddelka osebe, s katerimi se druži tudi v prostem času, hodi z njim na počitnice ali izlete in podobno, potem se mora zavedati, da je v tem primeru zelo pristranski. Še posebej, če se ta oseba, s katero se v zasebnem času prijateljsko druži, na delovnem mestu neprimerno obnaša. 

Še več: čeprav se bo šef trudil objektivno posredovati pri morebitnih sporih in napetostih med zaposlenimi, bo njegova intervencija vedno označena za pristransko, saj bo vsem jasno, da se v zasebnem času druži in prijateljuje z enim (ali več) od zaposlenih. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861