Cekin.si
Pogovori med investitorji in startupi na Next Round

Kariera

'Želite si, da bi vas kupili, ne da bi se prodali'

Špela Zupan
14. 11. 2019 08.56
0

Startupovci morajo znati poiskati in pridobiti denar za svoje ideje, izdelke, storitve. Kaj pa iščejo investitorji in v kaj se največ vlaga?

Za uspešen startup je nujno imeti najboljšo ekipo, najboljši produkt ali storitev in najbolje dodelano strategijo. In treba je znati pridobiti pozornost investitorjev, skladov, na koncu potencialnih kupcev za podjetje. Želite si, da bi vas kupili, ne da bi se prodali, je bilo večkrat slišati na investicijski konferenci Next Round. Bodite tako zanimivi, da se bodo oni grebli za vas. Prepričajte, da bodo veliko pridobili, zaslužili. Vzbudite zavist, pohlep, poziva Peter Globokar iz investicijske banke Stifel.

Peter Globokar
Peter GlobokarFOTO: Igor Domijan

Kot ustanovitelj startupa morate znati poiskati in dobiti denar. Za pridobitev investicije morate predvideti, kolikšen bo dobiček, kako se bo denar obrnil, povrnil. Vedeti morate, katero težavo potencialnih kupcev oziroma strank rešujete, do podrobnosti je treba poznati trg in ciljati na prave potrošnike. Za vami mora stati najboljša ekipa. Če določenega področja ne poznate, pridobite strokovnjaka, saj ena oseba ne more biti vrhunska za vse. Naj vam svetujejo menedžer, knjigovodja, organizator, pravnik, svetovalec za marketing, prodajo, spletno oglaševanje, trženje.

Natančno raziščite, kdo bi lahko bili vaši potencialni investitorji. Imejte v mislih, da praviloma vlagajo v njim poznana področja, zato jih skrbno izberite in prosite za sestanek. Pred srečanjem se dobro pripravite, saj se vlagatelji začnejo hitro dolgočasiti. Predstavitev naj bo kakovostna, enostavna, jasna, natančna. Takoj preidite na bistvo in ne dolgovezite - pozornost vlagatelja morate hitro pritegniti. Aiste Lehmann iz re:event vas bo nehala poslušati po 10 sekundah, Markus Lang iz Speedinvest vas bo odslovil po minuti "nakladanja". In pogumno - ob različnih priložnostih predstavite idejo, izdelek, storitev. Zelo verjetno vam v roke ne bodo takoj dali 250.000 evrov, boste pa dobili odziv, nasvet, mnenje. Ko pa vam enkrat da denar nekdo drug, z njim ravnajte preudarno in pametno.

Formula, kaj vse je potrebno za uspeh (najmanj toliko):

→ najboljši produkt, ki si ga ljudje želijo in so zanj pripravljeni plačati vašo določeno ceno,
→ trdo delo, aktivnost, učenje, razvijanje, rast,
→ najboljša ekipa in
→ strateški marketing, usmerjen v tarčne kupce.

Kam danes največ vlagajo in kako kaže v prihodnje?

Pogovori med investitorji in startupi na Next Round
Pogovori med investitorji in startupi na Next RoundFOTO: Igor Domijan

Gospodarstvo se hitro spreminja in vlagatelji gredo v korak s časom. Veliko investirajo v nove tehnologije, robotiko, blockchain tehnologijo, zdravje, "novo hrano", umetno inteligenco, kvantno računalništvo in algoritme, fotosenzorje ... V vse, kar bo omogočalo lažje življenje na svetu (pametne vasi, mesta …). V tehnologijo prihodnosti, v tako imenovano "deep tech", ki bo pomembno vplivala na človeška življenja, pravi Christopher Coomes iz Googla.

Slovenci smo dobri v tehnologiji in med investicijsko konferenco Next Round se je "ena na ena" srečalo več kot 60 slovenskih in tujih investitorjev ter več kot 100 najboljših slovenskih startupov, ki za rast potrebujejo nov val kapitala. Investitorji so "dali na mizo" skupno milijardo evrov, startupovci pa so jih skušali prepričati, da se jim bo vložek vanje več kot povrnil, ker imajo odlične ideje, storitve, izdelke, ker so najboljši, ker imajo sposobno ekipo, ker obetajo uspeh in dobiček.

Podelili so tudi nagrade za investicijsko najprivlačnejše startupe, ki so jih prejeli:

→ Celjski MedicoApps: oblikovali so pametno ročno uro FlySentinel, ki meri srčni utrip, telesno temperaturo in raven kisika v krvi pilota ter prepozna morebitna tveganja med letom. Pilot lahko po potrebi preko ure tudi pošlje klic v sili in sporoči lokacijo. V prihodnje bi lahko uro nosili tudi drugi - starejši, gasilci, vojaki ...

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

4Fun: razvili so aplikacijo Printee, ki omogoča razvijanje fotografij neposredno s pametnega telefona. Fotografije s telefona pošljete v tisk in jih v nekaj dneh prejmete v klasični obliki na domači telefon. Mlado ekipo v podjetju vodi Jure Lukač.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Eurosender: ponujajo spletno platformo za mednarodno pošiljanje paketov po ugodni ceni. Podjetje sta leta 2014 kot startup ustanovila Jan Štefe in Tim Potočnik. Po besedah Jana Štefeta so na začetku vse vložili v zagon. Poudaril je pomembnost kakovosti storitve in dobre ekipe, ki lahko doseže uspeh. Danes imajo sedež v Londonu in pisarne tudi v Luksemburgu, Berlinu, Gdyniji, Ljubljani in Kijevu ter se ne mislijo ustaviti.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Če je med nagrajenci Next Round tudi samorog, ki bo prinesel milijardo, bo pokazal čas. Mi verjamemo vanje. A treba se je zavedati, da konkurenca še nikoli ni bila tako neizprosna in da v prihodnje ne bo nič lažje. "V vsem morate biti najboljši," je bil jasen eden od govorcev na Next Round, uspešni hrvaški poslovnež in poslovni angel Hrvoje Prpič. Po njegovih besedah je danes za uspeh treba biti povsod najboljši - na trgu, v prodaji, v marketingu - in nujno je obenem ponujati tudi najboljši izdelek ali storitev.

Težko in zahtevno delo, a če se nečesa lotiš s strastjo in željo po uspehu ...

Investicijsko najprivlačnejši startupi z organizatorji
Investicijsko najprivlačnejši startupi z organizatorjiFOTO: Igor Domijan

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861