Cekin.si
Travme v otroštvu

Kariera

Kako do nadomestila, če vas odpustijo?

Mira Matković
27. 03. 2020 11.24
0

Stiska odpuščenih je med epidemijo še večja, saj je jasno, da bo v tem času zelo težko dobiti novo zaposlitev. Porajajo se tudi vprašanja, kako naj se sploh prijavijo na zavod v evidenco brezposelnih in kako naj si uredijo denarno nadomestilo. 

Ne le zaradi virusa, te dni ljudje ne spijo tudi zaradi strahu, ali bodo še vedno imeli službe. Določena podjetja del zaposlenih že pošiljajo na čakanje. Kaj to pomeni in koliko nadomestila zaposleni prejmejo v tem primeru, smo že poročali. 

Kako pa je z odpuščanjem?

Med 9. in 22. marcem se je v evidenco brezposelnih na novo prijavilo 2370 oseb. Od 22. do 26. marca se je število novoprijavljenih brezposelnih povečalo še za 2132 oseb, so na zavodu za zaposlovanje sporočili za Cekin.si

"Tako v mesecu marcu, v obdobju od 1. do 26. marca, beležimo 6143 novoprijavljenih oseb. Število registriranih brezposelnih oseb je bilo na dan 26. marec 2020 po neuradnih (!) podatkih 76.594, pri čemer poudarjamo, da se ti podatki do konca meseca še lahko spremenijo," so še sporočili z zavoda. 

Kako naj tisti, ki so prejeli odpovedi, urejajo svoj status in pravice?

Stiska odpuščenih je še večja, saj je jasno, da bo v tem času zelo težko dobiti novo zaposlitev. Porajajo se tudi vprašanja, kako naj se sploh prijavijo na zavod v evidenco brezposelnih in kako naj si uredijo denarno nadomestilo. Zavod se je na delo v času epidemije zelo dobro pripravil. 

Tako so se na zavodu za zaposlovanje odločili, da v obdobju ukrepov, ki so bili sprejeti za zajezitev širjenja okužbe z novim koronavirusom, omogočijo prijavo v evidenco brezposelnih ali evidenco iskalcev zaposlitve tudi na podlagi vloge po elektronski pošti. Vlogo lahko oddate brez kvalificiranega digitalnega potrdila, in sicer na portalu PoiščiDelo.si ali elektronski pošti, po navadni pošti ali osebno v nabiralnik najbližjega Urada za delo oz. območne službe, pri kateri se želite prijaviti. Vse obrazce boste našli tukaj

"V evidenco brezposelnih se lahko najhitreje prijavite prvi naslednji dan po prenehanju delovnega razmerja. Pred tem vas ne moremo prijaviti v evidenco brezposelnih, ker ste še zaposleni," so na zavodu sporočili vsem, ki bodo te dni urejali prijavo v evidenco brezposelnih. 

Ljudje doživljajo številne stiske: zaradi virusa, zaradi služb, zaradi varstva otrok in šolanja na domu ... Tudi zaradi odpuščanja in pošiljanja na čakanje na delo.
Ljudje doživljajo številne stiske: zaradi virusa, zaradi služb, zaradi varstva otrok in šolanja na domu ... Tudi zaradi odpuščanja in pošiljanja na čakanje na delo.FOTO: Shutterstock

Kako do denarnega nadomestila?

Ko se prijavite v evidenco brezposelnih, preverite tudi, ali izpolnjujete zakonske pogoje za pridobitev denarnega nadomestila. Denarno nadomestilo uveljavljate z vlogo, ki jo lahko oddate že ob prijavi v evidenco brezposelnih – pazite, da je podpisana. Torej tudi za denarno nadomestilo lahko zaprosite preko elektronske pošte oz. po drugih kanalih. 

Morate pa vedeti, da denarnega nadomestila ne morete uveljavljati pred prijavo v evidenco brezposelnih. 

Ali lahko pride do zamud pri obravnavi vlog za denarna nadomestila?

Zanimalo nas je tudi, ali bodo upravičenci do denarnih nadomestil prišli pravočasno? Ali vse vloge obravnavajo brez težav ali pa so morda s strani zavoda za zaposlovanje kakšne zamude?

"Na naših območnih službah beležimo nekoliko večji obseg vlog za denarna nadomestila. Glede na to, da je med najpomembnejšimi nalogami Zavoda v času omejitev zagotavljanje materialne varnosti brezposelnih oseb, smo za reševanje zadev organizirali dežurne ekipe sodelavce. Zaposleni na Zavodu si namreč kljub oteženemu delu prizadevamo, da izvajamo ključne naloge, zato da uporabniki naših storitev ne bi bili prikrajšani za izplačilo različnih transferjev, ki jim po zakonu pripadajo. Prav zato razmere nenehno spremljamo in temu primerno prilagajamo tudi ukrepe oz. našo organizacijo dela. Če se bo število vlog še povečevalo, bomo ekipe zaposlenih ustrezno dopolnjevali," so nam odgovorili na zavodu. 

Kaj pa tisti, ki se na spletu ne znajdejo najbolje? 

Ker se na zavodu zavedajo, da se nekateri v digitalnem okolju ne znajdejo najbolje, so na vseh območnih službah organizirali informiranje preko telefonov. Tako lahko uporabniki pridejo do potrebnih informacij, prav tako je na voljo tudi brezplačna telefonska številka Kontaktnega centra, 080 2055, kjer sodelavci zavoda nudijo vso potrebno pomoč oz. informacije.

"Uporabnikom Zavoda, ki niso vešči uporabe spleta, nudimo podporo tudi tako, da skupaj poiščemo ustrezne obrazce na spletu, da jih lahko izpolnijo. Prav tako nudimo podporo pri uporabi naših elektorskih storitev, tako da jih s pomočjo telefonskega razgovora vodimo skozi proces želene elektronske storitve in jim tako pomagamo pri izpolnjevanju elektronskih obrazcev. Uporabniki tak način sodelovanja oz. pomoči zelo pohvalijo, prav tako so številni naši uporabniki pohvalili našo odzivnost po telefonih v lokalnih okoljih v času epidemije, kjer sodelavci na vseh 12 območnih službah po Sloveniji kljub spremenjenemu načinu dela prav tako nudijo ustrezno pomoč in informacije," so še pojasnili za Cekin.si

Ker se nekateri v teh časih soočajo s hudimi stiskami, ki se ob izgubi zaposlitve le še okrepijo, spodaj objavljamo tudi telefonske številke, kjer nudijo pomoč. 

Pomoč v stiski
Pomoč v stiskiFOTO: POP TV

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891