
Ste vedeli, da se dopustu ne morete odpovedati? Tudi če se z delodajalcem dogovorite za izplačilo nadomestila ali odškodnine. Vse je namreč opredeljeno z zakonom, ki pa prostovoljne odpovedi izrabe dopusta ne pozna.
Pozna pa le eno izjemo, poudarjajo v sindikatih. Edino v primeru, če preneha delovno razmerje. "V tem primeru se lahko delavec in delodajalec dogovorita za denarno nadomestilo za neizrabljen dopust. To, ali delavcu odškodnina oziroma nadomestilo za neizrabljen dopust pripada ali ne, pa se presoja v vsakem primeru posebej, glede na konkretne okoliščine," poročata sindikata Skei in ZSSS.
Kaj pa, če delavec dopusta ni mogel izrabiti?
Delavec je do nadomestila za neizrabljen dopust upravičen, če ga do izteka pogodbe o zaposlitvi objektivno ni mogel izrabiti. "Pri tem je nujno, da delavec ni mogel predvideti vzroka, zaradi katerega ni mogel porabiti letnega dopusta še pred prenehanjem delovnega razmerja. Pomembno je tudi, da je delavec izrabo letnega dopusta zahteval," poudarjajo.
Zakaj je zahteva tako pomembna?
Na podlagi sodne prakse velja, da če delavec izrabe letnega dopusta ne zahteva, obstoj nepredvidljivega vzroka za to pa ni izkazan, in če na delodajalčevi strani ni razlogov za neizrabo, delavec pravico do letnega dopusta (ali nadomestila) izgubi. "Bistveno je torej, ali je imel delavec resnično možnosti izkoristiti letni dopust, do katerega ima pravico, ali pa je omenjeno možnost izgubil zaradi nepredvidljivih dogodkov," pravijo v sindikatih.
Vir vseh podatkov: sindikat Skei ter ZSSS
Vse o dopustu:
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV