Cekin.si
Skupščina odvetniške zbornice bo morda vnovič odločala o višini vpisnine.

Kariera

Odvetnik v Sloveniji lahko postaneš samo, če imaš 9000 evrov. Se bo to spremenilo?

Š.Z./STA
03. 05. 2016 16.17
0

Po nasprotovanju odločitve, da bo moral vsak plačati 9000 evrov, če bo hotel postati odvetnik, bodo na Odvetniški zbornici morda vnovič odločali o višini vpisnine. Od znatnega povišanja nihče ni zaprosil za vpis v imenik odvetnikov.

Zakon o odvetništvu določa obvezno članstvo v Odvetniški zbornici in se pravica opravljati odvetniški poklic pridobi z vpisom v imenik odvetnikov.

"Pišem vam v zvezi s po mojim mnenjem nedopustnim sklepom, ki ga je v soboto, 16. aprila, sprejela skupščina Odvetniške zbornice. Sklep se nanaša na povišanje vpisnine za vpis v imenik odvetnikov na kar 9000 evrov, pri čemer je vpisnina skupaj z ostalimi prispevki že sedaj znašala kar 2315,65 evra," je po sprejetju odločitve opozoril bralec. "Opravljanje odvetniškega poklica in članstvo v zbornici je tako vezano na plačilo 9000 evrov, kar dejansko mladim in drugim, ki se odločijo za opravljanje odvetniškega poklica, onemogoča dostop do opravljanja odvetništva," meni.

Obenem poudarja, da v zakonu kot pogoj ni določeno plačilo vpisnine pri Odvetniški zbornici oziroma "ni določeno, da mora biti posameznik finančno in ekonomsko sposoben za opravljanje odvetniškega poklica. Z nerazumnim zvišanjem vpisnine se tako opravljanje odvetniškega poklica omejuje ter v nasprotju z Zakonom o odvetništvu in Ustavo veže na ekonomski in socialni položaj posameznika. Prav tako se s takšnim pogojevanjem, ki je vezano na plačilo vpisnine, nedopustno omejuje konkurenca in dostop na trg oziroma sedaj zaprti krog posameznikov, s sprejemanjem takšnih sklepov, dejansko odloča o pravicah tistih, ki bi želeli opravljati odvetniški poklic." Dodal je še, da je z Ustavo zagotovljena svoboda dela, da si vsakdo prosto izbira zaposlitev.

Skupščina odvetniške zbornice bo morda vnovič odločala o višini vpisnine.
Skupščina odvetniške zbornice bo morda vnovič odločala o višini vpisnine.FOTO: Thinkstock

In danes so na novinarski konferenci sporočili, da bo predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Roman Završek upravnemu odboru, ki se bo sestal prihodnji teden, predlagal sklic izredne skupščine zbornice, na katerem bi vnovič odločali o višini vpisnine v odvetniški imenik. Če bo upravni odbor podprl predlog, bo skupščina sklicana v 30 dneh.

Po njegovih pojasnilih je bil sklep sprejet na podlagi nasprotnega predloga člana Odvetniške zbornice na skupščini, "z veliko večino glasov. Zato se o predlogu upravnega odbora Odvetniške zbornice o vpisnini v imenik odvetnikov in tujih odvetnikov v višini 3000 evrov ni glasovalo. Predlog upravnega odbora za višino 3000 evrov je predstavljal zgolj uskladitev vpisnine z rastjo življenjskih stroškov od leta 2003."

Odvetniki, ki so se zbrali na skupščini v soboto, 16. aprila, so namreč izglasovali bistveno povišanje vpisnine - z nekaj manj kot 2500 evrov na 9000 evrov. Za predlog je glasovalo okoli 50 od zbranih 63 odvetnikov, čeprav so bili na skupščino vabljeni vsi slovenski odvetniki, ki jih je skoraj 1700. "Na skupščino so bili pravilno vabljeni vsi odvetniki. Vsem članom je bila dana možnost sodelovanja na skupščini," je poudaril Završek.

Posebne točke ni bilo na dnevnem redu, pravijo, da je bila v točki finančnega načrta

Da se bo obravnavalo povišanje vpisnine v imenik, na dnevnem redu sklica skupščine izrecno ni pisalo. Je pa na seji upravni odbor zbornice zaradi usklajevanja z inflacijo predlagal povišanje vpisnine na 3000 evrov. Vendar so nekateri odvetniki prišli s svojimi predlogi za zvišanje vpisnine na pet, sedem, devet in 12 tisoč evrov. Uskladili so se, da najprej glasujejo o predlogu za 9000 evrov visoko vpisnino in ga izglasovali.

Vpisnine predstavljajo okoli tretjino prihodkov Odvetniške zbornice, ki svojih prihodkov ni dolžna razkriti.

Završek je danes pojasnil, da je bil njihov predlog o povišanju vpisnine zajet v točki finančnega načrta. Zbornica pa se financira izključno iz članarin, ki znašajo 30 evrov mesečno, in vpisnin. Torej tudi morebitno odločanje o povišanju vpisnine spada pod to točko, je pojasnjeval, prepričan, da je bilo članstvo torej nedvomno dobro seznanjeno z gradivom za skupščino. Zato zanika namige, da bi se odvetniki pred sejo kar koli medsebojno dogovarjali o povišanju vpisnine. 

Odločitev o tako visokem povišanju vpisnine je naletela na številne negativne odzive. Pojasnila med drugim pričakujejo pri varuhu človekovih pravic, v NSi pa so v parlamentarni postopek že vložili predlog, da bi se višina vpisnine omejila na znesek povprečne bruto plače. Tolikšna vpisnina se sicer zbornici ne zdi ustrezna.

Zbornica zdaj, kot so zatrdili, intenzivno preučuje dogajanje. Že dejstvo, da od povišanja vpisnine še nihče ni zaprosil za vpis v imenik odvetnikov, kaže, da je treba razmisliti o sklicu skupščine, je pojasnil Završek. "Kaj se bo dogajalo z vpisi, ni mogoče predvideti. Na naslednji seji bo upravni odbor odločal še o vlogah, ki so prispele na Odvetniško zbornico do 16. aprila in so popolne. Za te vloge bo še veljala vpisnina, ki je veljala pred skupščino Odvetniške zbornice. Vse vloge, ki so prispele po skupščini, torej po 16. aprilu, pa še niso popolne, pa bodo na dnevnem redu na naslednji seji upravnega odbora, predvidoma v mesecu juniju," je dodal. Težko pa napoveduje, kolikšno vpisnino bi upravni odbor predlagal, če bi do skupščine prišlo. Dejal je le, "da se bodo gibali v razumnih mejah, ki bodo v korist odvetništvu".

Pojasnila pričakujejo tudi na pravosodnem ministrstvu

Če zbornica sama ne bo ukrepala je nenazadnje pričakovati ukrepanje pravosodnega ministrstva, kjer so že napovedali, da bodo šli v zakonodajne spremembe, če jih argumenti zbornice za povišanje vpisnine ne bodo prepričali. Na zbornici sicer odgovarjajo, da je bil na skupščini izglasovan predlog posameznih odvetnikov in ne predlog upravnega odbora, zato težko pojasnjujejo argumente za tako odločitev. Ministrstvu bodo v prihodnjih dneh pojasnili vzroke za svoj predlog, torej povišanje vpisnine na 3000 evrov, je dejal Završek, ki je o temi sicer že govoril s pravosodnim ministrom Goranom Klemenčičem.

V Sloveniji je trenutno 1690 odvetnikov. Letno se jih v imenik vpiše približno 100.

Na pravosodnem ministrstvu niso bili seznanjeni o nameri dviga vpisnine za vpis v imenik odvetnikov in tudi sicer ni praksa, da bi jih predhodno obveščali o predvidenem dnevnem redu vsakoletne skupščine. Pojasnili so, da je Odvetniški zbornici z zakonom prepuščeno, da sama ureja vprašanja, povezana s svojo organizacijo, "saj je samostojnost avtonomnega združenja odvetnikov nujen pogoj za neodvisnost in samostojnost odvetništva. Gre za odraz ustavne določbe, po kateri je odvetništvo kot del pravosodja samostojna in neodvisna služba." Poudarili so, da neodvisnost odvetništva ni predvidena zaradi odvetnikov in njihovih interesov, temveč zaradi sistemskega pomena odvetništva in predvsem zaradi interesov strank. "Poseganje v neodvisnost odvetništva bi pomenilo poseganje v pravice, koristi in interese strank," so opozorili.

"Vprašanja, ki so povezana z delom odvetnikov in posebej pomembna za državljane kot uporabnike odvetniških storitev, kot so na primer disciplinski postopki, postopki izbrisa iz imenika zbornice, ureja Statut zbornice, h kateremu daje soglasje vlada, s čimer je po našem mnenju ustrezno varovan javni interes. Vprašanje vpisnine v imenik odvetnikov pa predstavlja notranje, organizacijsko vprašanje, ki ni urejeno s statutom in je prepuščeno zbornici, da o njem sama odloča," so poudarili.

V obveznem članstvu sicer vidijo veliko prednosti. "Z njim je zagotovljena večja reprezentativnost zbornice kot nosilke javnega interesa in večja stabilnost njenega delovanja ter omogoča državi, da ima na strani nosilca javnega interesa praviloma enega sogovornika, kar omogoča boljšo komunikacijo." Do konca leta nameravajo sicer pripraviti spremembe zakona, "v katero bodo po potrebi vključene tudi spremembe glede (obveznega) članstva v zbornici", so še dodali. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861