Cekin.si
Sodelavki v pisarni

Kariera

Preverite, kdo je med epidemijo opravil več delovnih ur kot običajno

M.M.
07. 09. 2020 11.37
0

V 2. četrtletju letošnjega leta je bilo zaradi ukrepov, sprejetih v zvezi z epidemijo covida-19, opravljenih za 13,3 odstotka manj delovnih ur kot v 2. četrtletju 2019, in sicer predvsem zaradi večjega števila napotitev zaposlenih oseb na začasno čakanje na delo in uvedbe subvencije za delo s skrajšanim delovnim časom, je objavil statistični urad.

Skupno število opravljenih delovnih ur je v 2. četrtletju letošnjega leta na medletni ravni, in sicer po enajstih četrtletjih rasti, občutno upadlo. V Sloveniji zaposlene osebe, ki so prejele plačo in/ali nadomestilo plače v breme (iz sredstev) delodajalca, so namreč v tem četrtletju opravile (po začasnih podatkih) 268,4 milijona delovnih ur, kar je za 13,3 odstotka manj kot v istem četrtletju 2019. Odstotni delež opravljenih delovnih ur med plačanimi urami je v tem obdobju znašal 79 odstotkov, so sporočili iz statističnega urada.

Skupno število opravljenih delovnih ur je bilo v 2. četrtletju 2020 precej nižje kot v istem četrtletju prejšnjega leta predvsem zaradi ukrepov, ki so bili sprejeti v zvezi z epidemijo covida-19. V večji meri je na zmanjšanje skupnega števila opravljenih delovnih ur vplivalo povečano število napotitev zaposlenih oseb na začasno čakanje na delo, v manjši meri pa tudi uvedba subvencije za delo s skrajšanim delovnim časom. Prvi od omenjenih ukrepov je povzročil zmanjšanje števila zaposlenih oseb, ki so prejele plačo in/ali nadomestilo plače v breme (iz sredstev) delodajalca, drugi pa povečanje števila zaposlenih oseb, ki so opravljale delo z delovnim časom, krajšim od polnega, dodajajo.

Povprečno najmanj delovnih ur na mesec so opravile osebe, zaposlene v kulturnih, razvedrilnih in rekreacijskih dejavnostih 

Sodelavki v pisarni
Sodelavki v pisarniFOTO: Dreamstime

V Sloveniji zaposlena oseba, ki je prejela plačo in/ali nadomestilo plače v breme (iz sredstev) delodajalca, je v 2. četrtletju 2020 opravila na mesec povprečno 127 delovnih ur ali za 3,5 odstotka manj kot v istem obdobju 2019. 

Povprečno najmanj delovnih ur na mesec so v 2. četrtletju 2020 opravile osebe, zaposlene v kulturnih, razvedrilnih in rekreacijskih dejavnostih, in sicer 109. Tem so sledile osebe, zaposlene v dejavnosti gostinstvo - te so v povprečju opravile 113 delovnih ur na mesec. V kulturnih, razvedrilnih in rekreacijskih dejavnostih se je povprečno mesečno število opravljenih delovnih ur na zaposleno osebo v primerjavi z 2. četrtletjem 2019 tudi najizraziteje znižalo, in sicer za 15 odstotkov. 

Delovno najbolj obremenjene (če upoštevamo število opravljenih delovnih ur) pa so bile v tem obdobju osebe, zaposlene v dejavnostih javne uprave, obrambe in obvezne socialne varnosti - v povprečju so opravile 134 delovnih ur na mesec ali 7 delovnih ur na mesec več od slovenskega povprečja. 

Skupno število opravljenih delovnih ur se je najbolj znižalo v dejavnosti gostinstvo 

Skupno število opravljenih delovnih ur se je v 2. četrtletju 2020 glede na isto obdobje 2019 znižalo v skoraj vseh dejavnostih, najizraziteje v dejavnosti gostinstvo (za 48,5 odstotka) ter v kulturnih, razvedrilnih in rekreacijskih dejavnostih (za 32,7 odstotka), v obeh predvsem zaradi omejitev, ki so bile posledica omenjenih ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19. 

Skupno število opravljenih delovnih ur se je v tem obdobju zvišalo le v dejavnostih javne uprave, obrambe in obvezne socialne varnosti (za 2,9 odstotka), in sicer predvsem zaradi večjega obsega opravljenega nadurnega dela ter manjšega števila ur bolniških odsotnosti v breme delodajalca. 

Vir vseh podatkov: statistični urad

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861