Cekin.si
delavec z masko

Kariera

Kdo je opravil največ delovnih ur na mesec?

M.M.
11. 03. 2021 14.22
0

Čeprav je bilo v zadnjem četrtletju lanskega leta več delovnih dni kot v enakem obdobju leta 2019, je bilo zaradi epidemije opravljenih za 1,2 odstotka manj delovnih ur. Povprečno največ delovnih ur na mesec so opravile osebe, zaposlene v dejavnosti zdravstvo in socialno varstvo.

V Sloveniji zaposlene osebe, ki so prejele plačo in/ali nadomestilo plače v breme (iz sredstev) delodajalca, so v 4. četrtletju 2020 opravile 317,8 milijona delovnih ur, kar je za 1,2 odstotka manj kot v istem četrtletju leta 2019, poroča statistični urad. 

Na stopnjo rasti skupnega števila opravljenih delovnih ur v 4. četrtletju leta 2020 (v primerjavi z istim obdobjem 2019) je pozitivno vplivalo večje število delovnih dni (zaradi manjšega števila praznikov), negativno pa manjše število zaposlenih oseb in ukrepi, sprejeti v zvezi z epidemijo covida-19 (napotitve zaposlenih oseb na začasno čakanje na delo in subvencija za delo s skrajšanim delovnim časom). Četrtletni upad je bil, kot kažejo podatki, v 4. četrtletju 2020 večji kot v 3. četrtletju 2020, a občutno manjši kot v 2. četrtletju 2020.

Skupno število opravljenih delovnih ur je bilo zaradi negativnih učinkov epidemije covida-19 tudi v celotnem letu 2020 nižje kot v letu prej, in sicer je bilo v letu 2020 opravljenih 1.187,4 milijona delovnih ur ali za 3 odstotke manj kot v letu 2019. Odstotni delež opravljenih delovnih ur med plačanimi urami je v tem obdobju znašal 80,2 odstotka. 

Povprečno največ delovnih ur na mesec so opravile osebe, zaposlene v dejavnosti zdravstvo in socialno varstvo

Čeprav so v Sloveniji zaposlene osebe v 4. četrtletju 2020 opravile skupno manj delovnih ur kot v 4. četrtletju 2019, pa jih je posamezna zaposlena oseba, ki je prejela plačo in/ali nadomestilo plače v breme (iz sredstev) delodajalca, povprečno opravila več; opravila jih je namreč 141 na mesec ali za 4,1 odstotka več kot v 4. četrtletju 2019. 

Glavni razlog za to je bilo manjše število praznikov (dela prostih dni). Povprečno mesečno število opravljenih delovnih ur na zaposleno osebo, ki je prejela plačo in/ali nadomestilo plače v breme (iz sredstev) delodajalca, se je v primerjavi s 4. četrtletjem 2019 najizraziteje zvišalo v finančnih in zavarovalniških dejavnostih (za 6,4 odstotka). 

Povprečno največ delovnih ur na mesec so v 4. četrtletju 2020 opravile osebe, zaposlene v dejavnosti zdravstvo in socialno varstvo, in sicer 149 (zaradi največjega povprečnega mesečnega števila opravljenih ur plačanega in neplačanega nadurnega dela), čeprav so bile osebe, zaposlene v tej dejavnosti, v tem obdobju povprečno največ ur odsotne z dela (v breme delodajalca) zaradi bolniških odsotnosti in drugih zdravstvenih razlogov. 

Delovno najmanj obremenjene (če upoštevamo število opravljenih delovnih ur) pa so bile v 4. četrtletju 2020 osebe, zaposlene v dejavnosti gostinstvo (zaradi pogostega opravljanja dela z delovnim časom, krajšim od polnega); v povprečju so opravile 129 delovnih ur na mesec (ali 12 delovnih ur na mesec manj od slovenskega povprečja). 

Koronavirus
KoronavirusFOTO: AP

Skupno število opravljenih delovnih ur se je najbolj znižalo v dejavnosti gostinstvo, najbolj zvišalo pa v dejavnosti oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki ter saniranje okolja 

Skupno število opravljenih delovnih ur se je v 4. četrtletju 2020 (glede na isto obdobje v letu 2019) najizraziteje znižalo v dejavnosti gostinstvo, za 34,4 odstotka; sledile so kulturne, razvedrilne in rekreacijske dejavnosti (za 15 odstotkov). Ta upad je bil v obeh skupinah dejavnosti predvsem posledica manjšega števila zaposlenih oseb in omejitev, povezanih z omenjenimi ukrepi za ustavitev epidemije covida-19. 

V nekaterih dejavnostih se je skupno število opravljenih delovnih ur v 4. četrtletju 2020 (glede na isto četrtletje prejšnjega leta) tudi zvišalo, najbolj v dejavnosti oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki ter saniranje okolja, in sicer za 10,4 odstotka (predvsem zaradi večjega števila zaposlenih oseb, ki so prejele plačo in/ali nadomestilo plače v breme oz. iz sredstev delodajalca). 

Tudi v celotnem letu 2020 se je skupno število opravljenih delovnih ur (glede na leto 2019) najbolj znižalo v dejavnosti gostinstvo (za 23,5 odstotka), najbolj zvišalo pa v dejavnostih oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki ter saniranje okolja (za 6,8 odstotka). 

Vir vseh podatkov: statistični urad

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861