Cekin.si
Koronavirus, splošna

Kariera

Kaj naj stori delodajalec, da v podjetje ne vdre virus?

M.M.
16. 10. 2020 08.26
0

Storimo vse, kar lahko, da preprečimo širjenje novega koronavirusa.

Treba je storiti vse, da se tokrat izognemo zapiranju države, kot se je to zgodilo spomladi. Ker virus vdira tudi v podjetja, je naloga tako delodajalcev kot zaposlenih, da storijo vse, kar je v njihovi moči, da se to ne zgodi. Treba je namreč razumeti, da lahko zelo hitro zboli večje število zaposlenih, drugi lahko pristanejo v karanteni, kar pa pomeni, da bo v podjetju nenadoma manjkalo večje število ljudi. Delovni procesi bodo trpeli, kar se bo poznalo tudi na poslovanju podjetja. 

Kaj naj torej stori delodajalec, da bi preprečil vdor virusa v podjetje in da bi omejil okužbe z novim koronavirusom med zaposlenimi? Priporočila so pripravili v Združenju za medicino dela, prometa in športa

Prvo in najosnovnejše pravilo, ki se je dolga leta kršilo, kršitelje pa po navadi obravnavalo kot ljudi, ki so pri svojem delu zelo zagnani, je, da bolni zaposleni ne sodi v delovne okolje. Delodajalci naj torej aktivno spodbujajo bolne zaposlene, da ostanejo doma. 

Zaposleni morajo obvestiti svojega nadzornega in ostati doma, če so bolni ali če zboli kdo od družinskih članov, saj gre za visoko rizični kontakt.

Zagotovite, da je politika vaših bolniških odsotnosti prožna in skladna s smernicami doktrine javnega zdravja in da se zaposleni zavedajo teh pravil.

Ločite bolne delavce od zdravih: delavce, ki po prihodu na delovno mesto kažejo simptome akutne respiratorne bolezni (na primer kašelj, težave z dihanjem) ali pri katerih se simptomi pojavijo tekom delovnega dneva, je treba ločiti od drugih zaposlenih in takoj poslati domov.

Delovne površine, kjer je delal oziroma bil v stiku delavec s sumom oziroma s potrjeno okužbo z virusom, je treba čim prej očistiti in razkužiti.

Pri vhodu v podjetje, pri delovnih mestih ter na drugih vidnih mestih postavite plakate, ki spodbujajo bolniško odsotnost bolnih delavcev ter higieno rok in pravilno obnašanje pri kašljanju in kihanju delavcev, ki niso (vidno) bolni.

Zapovejte delavcem, da roke pogosto čistijo z razkužilom, ki vsebuje vsaj 60–95 % alkohola, ali da jih umivajo z vodo in milom, kar naj traja vsaj 20 sekund. Kombinacija mila in vode je prednostna, kadar so roke vidno umazane.

Delavce opozarjajte, naj si ne delijo skodelic, kozarcev, posode, pribora. Po uporabi je treba posodo in pribor umiti z vodo in detergentom.

Zagotovite redno zračenje prostorov in pravilno delovanje ventilacijskih sistemov.

Spodbujajte oziroma težite k temu, da se za komunikacijo, sestanke uporabljajo metode, ki ne vključujejo osebnih stikov (telefoni, videokonference, internet), tudi če osebe delajo v isti stavbi. Kjer se le da, omogočite delo od doma.

Redno očistite vse površine, ki se jih delavci pogosto dotikajo na delovnem mestu, kot so npr. delovne postaje, pulti in kljuke. Uporabljajte čistila, ki se običajno uporabljajo v ta namen in sledite navodilom na nalepki.

Priskrbite čistilne robčke za enkratno uporabo, da lahko zaposleni pred vsako uporabo obrišejo pogosto uporabljene površine (npr. kljuke, tipkovnice, daljinski upravljalniki, mize).

In za konec: odkrito se pogovarjajte. Če vas skrbi, ker otroku doma teče iz nosa ali se kdo v skupnem gospodinjstvu slabo počuti, potem to tudi povejte nadrejenemu. Morda lahko delate od doma ali bosta skupaj sklenila drugačen dogovor. V teh časih je najbolj pomembno, da smo iskreni. 

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891