
Skupščina odvetniške zbornice je aprila izglasovala bistveno povišanje vpisnine v odvetniški imenik, kar je pogoj za opravljanje poklica, in sicer z 2500 na 9000 evrov. Odločitev je naletela na vrsto kritičnih odzivov.
Tudi na ministrstvu za pravosodje so odvetniško zbornico zaprosili za pojasnila. Obenem so napovedali, da bodo pripravili spremembe zakona, niso pa želeli razkriti kakšne. Medtem je odvetniška zbornica za 1. junij sklicala skupščino, na kateri naj bi po predlogu upravnega odbora višino vpisnine znižali na 3000 evrov. NSi pa je v državni zbor vložila novelo zakona o odvetništvu, po kateri bi se vpisnina omejila na višino povprečne bruto plače.
Vlada pa je včeraj v zvezi z novelo ocenila, da ni skladna z ustavno opredelitvijo odvetništva kot samostojne in neodvisne službe ter da vanjo nesorazmerno posega. Vprašanja glede zagotavljanja sredstev za delo odvetniške zbornice namreč po mnenju vlade ureja statut odvetniške zbornice, "kamor bi sodila tudi določba glede določanja višine vpisnine".
Zato je sprejela dopolnila k noveli, s katerimi bi se določilo, da vpisnino in višino vpisnine v imenik odvetnikov določa statut odvetniške zbornice, torej odvetniška zbornica sama.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV