5. oktobra praznujemo svetovni dan učiteljev.
Med zaposlenimi v izobraževanju prevladujejo ženske. Največji delež žensk je bil v predšolski vzgoji: v šolskem letu 2019/20 jih je bilo 97,4 odstotka, moških torej le 2,6 odstotka. Delež moških pa je bil največji v višješolskem in visokošolskem izobraževanju: 54,1-odstoten, poroča statistični urad.
Se bo to spremenilo z novimi generacijami? Očitno ne. V študijskem letu 2019/20 je bilo v visokošolske in višješolske študijske programe vpisanih skoraj 77.000 študentov in študentk. Med temi je bilo nekaj več kot 9 odstotkov študentov in študentk vpisanih v program izobraževalne znanosti in izobraževanje učiteljev. V akademskem letu 2019/20 je bilo med prej omenjenimi študenti in študentkami 87 odstotkov študentk in 13 odstotkov študentov. Za 7,7 otroka povprečno je skrbel en vzgojitelj, vzgojiteljica ali njun pomočnik. Za 10,2 učenca povprečno je skrbel en osnovnošolski učitelj ali učiteljica. Za 12,2 dijaka povprečno je skrbel en srednješolski učitelj ali učiteljica.
Kaj pa plače?
Višina njihove plače je odvisna od vrste izobraževalne institucije. Povprečna mesečna bruto plača učiteljev in učiteljic razrednega pouka in vzgojiteljev in vzgojiteljic predšolskih otrok je znašala 1.818 evrov, navaja Surs.
V 2019 (po začasnih podatkih) je znašala povprečna mesečna bruto plača visokošolskih in višješolskih učiteljev in učiteljic 3.356 evrov, še dodajajo v statističnem uradu.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV