
Nemčiji se obeta veliko pomanjkanje inženirjev, je opozorilo tamkajšnje združenje elektrotehnike, elektronike in informacijske tehnologije (VDE). Študija združenja je namreč pred kratkim pokazala, da bo čez desetletje manjkalo 100.000 takih kadrov.
"Prizadevati si bomo morali za povečanje števila inženirjev elektrotehnike prek migracij," je menil predsednik VDE Gunther Kegel. Pozval je k olajševanju migracij za izobraženo delovno silo in opozoril, da delavce na tujih trgih iščejo predvsem srednje velika nemška podjetja.
Ob tem bi morali starejše spodbujati, da na delovnih mestih ostanejo dlje, navajajo v VDE.
Stopnja brezposelnosti med nemškimi inženirji je tik pod 2,2 odstotka, kar v praksi pomeni polno zaposlenost, dodaja združenje. Veliko študentov ob tem ne dokonča inženirskega študija, kar je tudi posledica preslabe priprave. "Osnovna matematična izobrazba je prešibka. Preveč je treba ponavljati na fakultetah," je še opozoril Kegel.
Kako je v gradbeništvu?
Nemški gradbeni sektor zadnje mesece cveti. Samo septembra so gradbeniki sklenili največ poslov za gradbena dela v zadnjih 20 letih, vrednost gradbenih del pa je septembra, v primerjavi s predhodnim mesecem, narasla za 3,6 odstotka, kažejo pred nekaj dnevi objavljeni podatki nemških statistikov.
V prvih devetih mesecih se je število novih pogodb za gradbena dela povečalo za 3,4 odstotka. Rast nemškega gradbenega sektorja sicer zadnje čase poganja predvsem vse večje povpraševanje po stanovanjskih nepremičninah.
V sektorju letos pričakujejo šestodstotno rast prihodkov, ki naj bi se povzpeli na 120 milijard evrov. Nemško združenje gradbene industrije ocenjuje, da bodo letos v Nemčiji zgradili 340.000 novih domov.
Nemčija želi s spremembami zakonodaje olajšati priseljevanje tujih delavcev
Nemško notranje ministrstvo je vložilo predlog zakona, ki bi olajšal zaposlovanje državljanov nečlanic EU. Ena ključnih predlaganih novosti je odprava predpisa, po katerem morajo delodajalci pred zaposlitvijo tujca iz tretje države dokazati, da za zapolnitev delovnega mesta niso našli državljana Nemčije ali katere druge članice EU.
Po predlogu zakona, o katerem bodo zdaj razpravljala druga ministrstva, bi v Nemčiji lahko v prihodnje načeloma delal vsakdo, ki ima pogodbo o zaposlitvi z enim od tamkajšnjih delodajalcev in določene kvalifikacije, poročajo nemški mediji. Trenutno veljavna zakonodaja določa, da lahko nemški delodajalec državljana nečlanice EU zaposli le, če delovnega mesta ni mogel zapolniti z nemškim državljanom ali državljanom katere druge članice EU.
Zakon bo dostop do nemškega trga dela olajšal tudi tistim, ki delo šele iščejo ali želijo v Nemčiji opravljati prakso. V državi bodo v primeru potrditve zakona namreč lahko ostali pol leta, če bodo dokazali, da lahko preživijo brez socialnih prejemkov in do določene stopnje govorijo nemški jezik.
Predlog zakonodaje je pričakovano naletel tudi na kritike, ki so povezane predvsem s kvalifikacijami iskalcev zaposlitve. Številni so prepričani, da bi morali dati prednost bolj izobraženim oziroma usposobljenim tujcem, ki lahko več prispevajo k višanju dodane vrednosti.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV