Cekin.si
Turisti

Kariera

Visoka plača, dodatki in službeno stanovanje. Kadra kljub temu ni

M.M.
12. 02. 2021 08.39
0

Ne le v Sloveniji. Tudi drugod po Evropski uniji imajo težave s kadrom v zdravstvu.

Po dveh letih se je zdravnica iz Makedonije odločila za nove izzive. Tako so prebivalci hvarske občine Sućuraj ostali brez edinega zdravnika.
Po dveh letih se je zdravnica iz Makedonije odločila za nove izzive. Tako so prebivalci hvarske občine Sućuraj ostali brez edinega zdravnika. FOTO: Dreamstime

Tako kot se mi v Sloveniji soočamo s pomanjkanjem kadra v zdravstvu, se s to težavo ukvarjajo tudi pri naših sosedih na Hrvaškem. Te dni so tamkajšnji mediji objavili novico, da je mesto Sućuraj na otoku Hvar ostalo brez edinega zdravnika. Zdravnici iz Makedonije je po dveh letih potekla pogodba o zaposlitvi in odločila se je za nove izzive. Novega zdravnika, ki bi se bil pripravljen preseliti na Hvar, pa ne najdejo. 

Trudijo se na vse možne načine - ponujajo 6600 evrov neto letnih dodatkov k osnovni plači in brezplačno bivanje v opremljenem trisobnem stanovanju.

Tako je občina Sućuraj, ki šteje okoli 400 prebivalcev, znova ostala le z medicinsko sestro, ki pa bo kmalu šla v pokoj.  

Podobne razmere so povsod ob hrvaški obali, a tudi v notranjosti države razmere niso dobre. Hrvaška zdravniška zbornica opozarja, da trenutno primanjkuje 253 zdravnikov družinske medicine. Glede na to, da je 655 trenutno zaposlenih zdravnikov, starejših od 60 let ter da se bodo počasi odpravili v pokoj, bo težava kmalu še globlja. Izračunali so, da jim bo kmalu primanjkovalo okoli 500 zdravnikov. Pri tem se sprašujejo, kako zdravstvene delavce sploh motivirati, da ostanejo v državi. Očitno ne pomagajo več niti dodatki k plačam in brezplačna stanovanja. 

Tudi hrvaški zdravstveni delavci odhajajo na delo v tujino, kjer so pogoji dela, izobraževanja in napredovanja veliko boljši kot v domovini. V Evropi je zdravstveni kader eden od najbolj iskanih. V Nemčiji, ki se prav tako sooča s pomanjkanjem tega kadra, potrebujejo okoli 50.000 zdravstvenih delavcev. 

Zakaj tujina?

Odgovor je preprost - za enako delo dobijo višje plače in kot že rečeno, pogoji dela in napredovanja so boljši. Več o tem, kako se s to težavo soočamo v Sloveniji, si lahko preberete v spodnjem članku. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861