Živalski vrt v ameriški Filadelfiji in Univerzitetna bolnišnica Thomas Jefferson imata že od leta 2009 sklenjen dogovor o sodelovanju, in sicer da ena izmed zdravnic pomaga pri težkih oz. kompliciranih kotitvah primatov.
Dolga leta je kazalo, da pomoči ne bodo potrebovali, a 2. junija 2017 se je pokazalo, da je dobro biti previden in misliti na vse.
Gorila Kira je dolge ure skušala na svet prinesti mladička, a nekaj je bilo močno narobe. Za gorile je kotitev dokaj miren proces, a Kirini oskrbniki so zaznali znake, da se ta vede nenavadno in da je najverjetneje v agoniji. Ure so tekle, Kira je postajala neješča, zelo utrujena ... Zato so se odločili poklicati pomoč. Ginekologinja, ki je sicer zadolžena za pomoč živalskemu vrtu, je bila zasedena, zato jo je nadomeščala Rebekah McCurdy.
Ko je slednja prišla v živalski vrt, so bili vsi prepričani, da bo potrebno opraviti carski rez.
Niso (zagotovo) vedeli, koliko mladičkov nosi gorila, v kakšnem položaju in v kakšnem zdravstvenem stanju so. Prav tako ni bilo jasno, koliko centimetrov je gorila odprta in ali bo lahko iz rodil potisnila mladiče. Ultrazvok je pokazal, da je maternični vrat popolnoma odprt, zato se je McCurdyjeva odločila, da jo bodo uspavali in s pritiskom na trebuh povlekli mladiča ven. Bil je le en.
Zdravnica, ki je prvič pomagala pri skotitvi gorile, pravi, da ne ve, zakaj mati gorila ni potiskala oz. ni imela potrebe po potiskanju. Je pa dodala, da je kar nekaj podobnosti med porodom in skotitvijo. "Vsako rojstvo je zelo posebno. Ne glede na to, ali gre za človeka ali gorilo," je dodala in poudarila, da je še naprej pripravljena sodelovati z živalskim vrtom.
Brez pomoči Kira in njen mladiček Ajabu ne bi preživela. Tako pa se je mali Ajabu ta konec tedna že predstavil javnosti.
In ja, tudi to počnejo ginekologi in porodničarji v ZDA.


Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV