Na področju prenosa nasledstva v družinskih podjetjih še vedno ostaja veliko izzivov. Komu predati štafetno palico? Potomcu ali zunanjemu menedžerju?
Franc Frelih, oče štirih otrok in direktor 11 podjetij, med njimi Dane, Plaste in Gee, je dejal, da je velika razlika, ali imaš več majhnih ali eno močno podjetje. Otroke bi rad naučil upravljanja s celoto, zato načrtuje oblikovanje holdinga ali podobne lastniške oblike. Opozarja pa na nevarnost, da otroci nimajo dovolj zaupanja vase, da bodo dosegli vse tisto, kar so že njihovi starši.
Tomaž Lah je na okrogli mizi s to tematiko dejal, da želi svojim petim otrokom omogočiti, da sami ugotovijo, česa si želijo v življenju. Lah, ki je direktor družinskega podjetja Nektar Natura, je dejal, da pri njih odločitev o prihodnjem vodenju podjetja še ni sprejeta. "Ne verjamem, da se da podjetnike vzgojiti, naučiti. Če bodo začutili v sebi to željo, strast, ki jo imamo podjetniki, bo super, če ne pa malo drugače super," meni.
Prvi mož družbe Postojnska jama Marjan Batagelj je pojasnil, da ne verjame v obstoj modela prenosa nasledstva. Vodenja več podjetij – sam jih ima sedem – lahko naslednika učiš prek kontrolinga. Pri menedžerjih od zunaj obstaja nevarnost, da uničijo odnose, družinski člani pa poznajo tvoj vrednosti sistem in se ga lahko držijo, je dodal. Svojih dveh hčera ni želel siliti v prevzem podjetja, se mu je pa ena od njiju letos pridružila in delata v isti pisarni, kjer so ji na voljo vse informacije. Odločitev o tem, ali bi prevzela nadzor ali vodenje, še ni padla, Batagelj pa ne izključuje možnosti, da bo šlo vse na trg. "Mislim pa, da je to čisto čisto zadnja možnost," je ocenil.

Kako zadeve vidijo nasledniki?
Generacijo naslednikov je predstavila direktorica podjetja Nieros metal Denise Kramljak. V menedžmentu se je kalila v velenjskemu Gorenju, kar si šteje v plus, saj v domačem podjetju "obstaja neko spoštovanje, zaradi katerega ti sodelavci ne upajo povedati vsega". Vodenje domačega podjetja je prevzela po sili razmer, ker se direktor, ki so ga imenovali, ni obnesel. Družina si je sicer želela ostati le v nadzorni funkciji. Domače podjetje je spremljala od malih nog, zelo pomembno se ji zdi, da je "doze" podjetniškega znanja po malem dobivala od vrtca dalje. Zdaj je nadrejena očetu, ki vodi komercialo, kar je tudi lahko izziv, je pojasnila.
Bi zadevo rešila družinska ustava?
Ena od družinskih naslednikov v podjetju Lotrič Meroslovje Maja Lotrič je pojasnila, da so pri njih nasledstvo izpeljali prek družinske ustave. Gre za dokument, ki ne stoji pred sodiščem, se pa na njegovi podlagi pripravi družbeniško pogodbo, oporoko, darilno pogodbo. "Drži pred mamo in očetom, to je dovolj za nas, nihče ne želi, da je mama tiho, ker je takrat nekaj narobe," se je pošalila. "Podjetja naj bodo v rokah tistih, ki so sposobni, si to želijo in poznajo podjetje," je menila in dodala, da je Lotrič Meroslovje v le nekaj letih po izpeljavi nasledstva močno zraslo.
Z družinsko ustavo so težavo uspešno razrešili tudi v podjetju Jezeršek gostinstvo, je potrdil eden od družinskih naslednikov Martin Jezeršek.
Kaj na vse pravijo banke?
"Funkciji lastnika in direktorja je treba z vidika higiene smiselno čim prej ločiti," pa je poudaril direktor poslovanja z malimi in srednjimi podjetji v NLB Andrej Meža. Kot je opozoril, je v družinskih podjetjih to pogosto ista oseba, ki je zato teoretično sama s seboj v konfliktu, to pa ni najbolje, ko se podeljuje bonitetno oceno, je povedal.
Urejeno nasledstvo je za banko pomembno tudi, ko nastopa kot finančni svetovalec, ki želi maksimizirati vrednost podjetja. Če denimo pride do primera prodaje družinskega podjetja, je lahko zaradi odprtega vprašanja na tem področju cena neoptimalna, je dodal.
V branje priporočamo tudi:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV