Številne raziskave kažejo, da je obdarovanje nadrejenih povsem sprejemljivo. A ker se kultura podjetij in posameznih delovnih segmentov med seboj precej razlikuje, je v prvi vrsti potrebno ugotoviti, ali obstajajo v vaši organizaciji pravila glede obdarovanja. Ta pravila običajno vključujejo dogovore o pisarniških darilih in njihovih okvirnih vrednostih, morebitnih skupinskih obdarovanjih, temah daril in podobnih ritualih. Nekatera podjetja so se medsebojnemu obdarovanju povsem odrekla, spet drugje si želijo vzdušje veselega decembra prenesti tudi na delovno mesto. S tem se vzpodbuja pozitivno delovno okolje in krepijo medsebojne vezi.
Kljub temu, da je vsako podjetje svoj svet v malem, obstajajo določena pravila o obdarovanju nadrejenih.
- Ne pretiravajte z vrednostjo. Raziskave kažejo, da vrednost darila za nadrejenega naj ne bi presegala 20 evrov. Vse, kar je več, lahko vzbudi občutek, da se mu želite prikupiti in si nabrati pozitivne točke. Torej – ne pretiravajte z darili visokih vrednosti.
- Poznate šefa dovolj dobro? Ali veste, kaj vaš šef dela zunaj delavnega časa, kakšne hobije ima in kaj ga veseli? Pri zbiranju idej razmišljajte v tej smeri. Super je, če se darilo dotika njegovih interesov in stvari, ki jih rad počne. Če je denimo ljubitelj čajev, mu lahko kupite različne vrste pravih angleških ali indijskih čajev. Če je ljubitelj potovanj, mu lahko podarite unikaten ovitek za potni list.
- Bodite pozorni na sporočilnost. Pri izbiri darila morate biti izjemno pozorni na to, da nima kakršnekoli spolne, politične ali verske konotacije. Lahko je povsem nedolžna malenkost, ki pa lahko zelo negativno vpliva na obdarovanca – tega pa si ne želi nihče. Previdni bodite tudi pri izdelkih za osebno nego in tistih, povezanih z videzom.
- Kakšna so vaša pričakovanja? Ko je darilo podarjeno, je le še na obdarovancu, kaj bo z njim naredil. Tu pa si postavite mejo in ne jemljite osebno, če vašega darila ne bo uporabljal ali nosil. Prav zato vsa darila kot so parfumi, nakit in drugi modni dodatki sodijo na seznam, ki se ga običajno ne podarja, razen če svojega šefa zares dobro poznate.

Ideje za darila, ki jih uvrščajo med varno izbiro:
- Hrana: v to kategorijo največkrat sodijo različne vrste sladic, bomboniere, unikatne čokolade, domača peciva, v nekaterih primerih tudi tipična lokalna hrana kot je denimo pršut, sladek kruh ...
- Pisarniški pripomočki so zagotovo zelo priljubljena in pogosta izbira; sem sodi set malce dražjih pisal, namizni koledar, personalizirana skodelica, personaliziran etui za kreditne kartice, rokovniki in podobno.
- Skupinska darila: največkrat se zaposleni odločajo za skupinsko darilo, s čimer se izognejo morebitnim neprijetnim zapletom.
- Unikatna voščilnica: če ste v dvomih, kaj je za šefa sploh primerno, ne boste zgrešili z unikatno voščilnico, v kateri mu zaželite vse dobro v novem letu in se zahvalite za odlično leto.
Primernost daril je seveda odvisna od kulture podjetja, pozicije šefov, razmejitev med nadrejenimi in podrejenimi, medosebnih odnosov in še česa. Pomembno je, da ne presegate meje spodobnega in se držite varne izbire. Če ste v podjetju novi, se o obdarovanju posvetujte s sodelavci.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV