Ko je epidemija covida-19 šele izbruhnila, smo poročali o tem, kako so nekateri sezonski delavci v Nemčiji izredno razočarani nad odzivom delodajalcev.
Ali so se v tem času ti delodajalci česa naučili? Očitno da, saj se že počasi približuje trenutek, ko bodo sezonski delavci znova v akciji. Večina jih v Nemčijo pride iz vzhodne Evrope. V času epidemije morajo živeti in delati, upoštevajoč stroge epidemiološke ukrepe.
Nemška družina, ki pri svojem delu na poljih potrebuje dodatno delovno silo, pravi, da imajo trenutno na kmetiji le 15 delavcev. Na višku sezone, ko obirajo jagode, pa je tudi 150 delavcev.
Pravijo, da je to njihova že druga sezona v času epidemije. Tokrat so se pripravili, da bo delo potekalo brez težav in kar je najpomembnejše – brez okužb. Kljub temu so malo napeti. Letos so bolje pripravljeni, lani pa so se soočili z virusom, o katerem niso vedeli nič. Bilo jim je izredno težko, pravi družina. V prvem valu so tudi pri njih zbolevali delavci. Nekateri so se takoj odločili za odhod v domovino, in sicer v Romunijo.
Nato je sledilo zaprtje države, tako da kmetje niso mogli priti do delovne sile oz. le v primeru, če so jim na svoje stroške organizirali prevoze iz matičnih držav v Nemčijo. Družina je tako za prevoz delavcev iz tujine plačala 10.000 evrov. Nekdo jim je namreč moral pomagati pobrati vse pridelke, ki jih pridelujejo.
Njihovi sezonski delavci so večinoma iz Romunije, a med julijem in septembrom prihajajo tudi študenti iz Ukrajine. Gre za mlade ljudi, ki so želeli delati, a le pod pogojem, da bodo imeli tudi prosti čas za odkrivanje Nemčije. Sedaj to ne bo mogoče, družina pa sklepa, da bo tako ostala brez teh mladih delavcev, ki so jim pomagali na kmetiji.
Zapletlo se jim je tudi pri nastanitvah. Prej so sezonski delavci bivali v skupnih prostorih, uporabljali skupne kuhinje, kopalnice ... Nato to ni bilo več mogoče. Zato se je družina odločila, da jih nastani v bivalnih zabojnikih. A tudi to stane – 30.000 evrov. Še dodatnih 9000 evrov porabijo za stroške rednega razkuževanja skupnih prostorov.
Najeli so kuharja, ki za delavce pripravlja obroke, te pa pojejo v svojih sobah.
Na sezonsko delo lahko pridejo le tisti, ki opravijo testiranje na okužbo.
Na delo se bodo odpravljali v določenih "mehurčkih", družina je pripravila časovni razpored dela, tako da se mehurčki med seboj ne mešajo. Prav tako so pripravili prostorski načrt vseh poti, da se delavci ne srečujejo.
Zavedajo se, da bodo morali delavce redno testirati, stroške testiranj pa bodo najverjetneje morali plačati sami. Lani so za to namenili 7000 evrov.
Vsak delavec mora biti zavarovan, saj lahko resno zboli. Družina se je odločila za zasebno zdravstveno zavarovanje vseh sezonskih delavcev, ki pokrije tudi morebitno bolnišnično zdravljenje.

Družina pravi, da njihovi sezonski delavci delajo od osem do devet ur na dan, plačujejo pa jih 9,5 evra na uro, kar je tudi zakonsko določena minimalna postavka. Delavci prejmejo še bonus na količino pobranega sadja in zelenjave.
Delavci morajo plačati 200 evrov za povratno vozovnico, za nastanitev pa devet evrov na dan. Odvisno od količine nabranega delavci lahko zaslužijo tudi do 2500 evrov na mesec, pravijo v družini.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV