10 žensk iz Maroka je novinarjem britanske spletne strani The Guardian razkrilo, kaj se jim je zgodilo na sezonskem delu v Španiji. V domovini za njih ni bilo dela, zato so se odločile, da srečo poiščejo v tujini. Odločile so se za delo na plantažah jagod v Španiji.
Samira (novinarji so imena žensk zaradi njihove zaščite spremenili) je razkrila, da je lanskega aprila sprejela pogodbo, v kateri je bilo zapisano, da ji naročnik zagotavlja brezplačno namestitev in prehrano ter izplačilo dnevnice v višini 40 evrov. Ko je prišla na kraj dela, je delovalo vse v najboljšem redu. Ona in še devet rojakinj so delale na polju, a počasi so se že kazali prvi znaki, da je nekaj hudo narobe.
Samira ni niti slutila, da se ji lahko v urejeni evropski državi pripeti kaj hudega. Doma sta jo čakala dojenček in soprog. Čeprav ju je zelo pogrešala, je vztrajala pri delu, saj je želela finančno poskrbeti za družino. Ženske so sicer imele zakonito urejeno delovno vizo ter vse potrebne pogodbe, tako da je to bil dodaten faktor, ki je pri njih krepil zaupanje, da bo vse v najlepšem redu.
Sedaj je njeno življenje uničeno, poroča omenjena spletna stran. Vseh 10 žensk naj bi se namreč ujelo v past. Vse naj bi se obrnile po pomoč na lokalno policijo, a pravega učinka naj ne bi bilo.
Alicia Navascues, predstavnica skupine za ženske pravice Mujeres 24, je novinarjem razložila, da naj bi v Maroku "delodajalci" za delo na poljih jagod novačili le ženske, ki ne poznajo jezika, so matere in v finančni stiski. Delovni pogoji naj bi bili zelo nečloveški, saj naj bi v prisilni drži delale po cele dneve, v neznosni vročini, v celem dnevu pa naj bi imele pravico do 30 minut odmora.

Novinarjem Observerja so ženske med drugim razkrile tudi, da so bile žrtve spolnih napadov. Odrekali so jim hrano in vodo, spale so v prenatrpanih bivalnih kontejnerjih, stranišč in tušev ni bilo dovolj ... Bile so tudi kaznovane, če pri delu niso bile dovolj zagnane, prav tako, če so šle na stranišče.
Nekatere ženske naj bi bile posiljene, druge pa so zaradi izčrpanosti pristale na spolne odnose v zameno za vodo in hrano. Prav tako naj bi bile nekatere ženske prisiljene v prostitucijo.
Aicha je bila noseča, ko se je odpravila na delo v Španijo. Ko je vprašala, ali bi lahko pri njih delal tudi njen soprog, so ji rekli, da to ne pride v poštev. Sedaj ve, zakaj je takrat dobila takšen odgovor. Kmalu po prihodu na lokacijo dela, naj bi jo spolno napadli. Rešile naj bi jo druge ženske.
Vseh deset žensk je sicer primer prijavilo lokalni policiji, a sedaj so se pojavili očitki, da španski sistem ni storil dovolj, da bi jih zaščitil. Najprej so ostale na cesti, brez veljavnih delovnih in bivanjskih vizumov, brez strehe nad glavo ... Aicha je v vmesnem času rodila otroka, ki je sedaj star devet mesecev. Ženske so ostale brez vsega. Ko so v domovini izvedeli, da so prijavile spolne napade, zlorabe in posilstva, so se jih družine odrekle, možje pa so zahtevali ločitve. Doma jim namreč očitajo, da so bile v Evropi prostitutke. Nekatere, ki so v domovini pustile otroke, se bojijo, da jih nikoli več ne bodo videle. Sedaj se ena izmed žrtev sprašuje, ali bi bilo morda bolje, če bi molčale o zlorabah, saj bi se tako lahko vrnile domov.
V preteklosti nisem imela veliko, a sedaj nimam ničesar, je dejala Ahmad, ki ženskam svetuje, naj ostanejo doma. Ženske upajo, da bo špansko pravosodje čim prej zaključilo njihov primer. V vmesnem času so jim španske oblasti odobrile bivanjske vize na podlagi humanitarnih vzrokov. Kaj se bo z ženskami zgodilo, ali se bodo lahko vrnile v domovino, ali jih bodo družine sprejele nazaj ... pa je težko napovedati. Prav tako, kdaj bodo njihovi primeri zaključeni.
DRUŠTVO KLJUČ opozarja
Ali vam je kaj od naštetega znano:
► pripravljeni ste delati priložnostna dela tudi brez pogodbe o zaposlitvi,
► ste v življenjski krizi in bi najraje nekam odšli in vse pustili za sabo,
► želite si avantur, potovanj, spoznavanja novih ljudi,
► hitro zaupate drugim ljudem in se hitro zaljubite,
► ne preverite informacij in verjamete na besedo,
► dobili ste mamljivo ponudbo za delo, vendar delodajalca ne poznate,
► za vse potrebno v zvezi z delom in/ali potovanjem bodo poskrbeli drugi.
Če ste vsaj na eno vprašanje odgovorili pritrdilno, obstaja nevarnost, da postanete žrtev trgovine z ljudmi, opozarjajo pri omenjenem društvu. Zato svetujejo: pozanimajte se o viru informacij o zaposlitvi ter o delodajalcu. Pred pričetkom dela se dogovorite o pogojih dela ter zahtevajte pogodbo. Pri Društvu Ključ lahko pomagajo pri preverjanju verodostojnosti in zanesljivosti delodajalca ter pregledamo pogodbo o delavnem razmerju.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV