
V Sloveniji se je posameznikovo zaznavanje obetavnih poslovnih priložnosti glede na pretekla leta izboljšalo, a vseeno še vedno zaostajamo za drugimi evropskimi državami, ugotavlja svetovna raziskava Global Entrepreneurship Monitor (GEM) 2017. Poslovne priložnosti namreč zaznava dobra tretjina (34,6 odstotka) prebivalcev, kar je več kot leta 2016, ko je bilo takih posameznikov četrtina. Medtem v Evropi zaznava poslovne priložnosti 41 odstotkov prebivalcev.
Slednje je po mnenju vodje slovenskega dela svetovne raziskave GEM Miroslava Rebernika povezano z neustreznim izobraževanjem, ki ne spodbuja podjetništva. Kot je dejal, sodobni svet stoji na bitki za talente, kjer pa Slovenija ni učinkovita. "Univerze dajejo zelo dobro znanje, ne pa tudi inovativnosti, podjetnosti in kreativnosti. Če ne bomo dobili bitke za talente, nam številni ukrepi ne bodo pomagali," je bil kritičen.
Več kot polovico oziroma 53 odstotkov Slovencev sicer meni, da imajo zadostne kompetence za podjetništvo, kar Slovenijo uvršča na 1. mesto med evropskimi državami. Strah pred podjetniškim neuspehom zaznava le 35 odstotkov, medtem ko je Evropi delež kar 43-odstoten. Krepijo se tudi podjetniške namere Slovencev. V letu 2017 je bilo namreč odraslih posameznikov, ki razmišljajo o ustanovitvi podjetja, 16,7 odstotka, leto prej pa le 14,3. Še vedno pa je tistih, ki se dejansko odločijo za podjetništvo, le štiri odstotke.
Stopnja vključenosti Slovenije v mednarodno menjavo je ena najvišjih med članicami EU, prav tako je visoka stopnja internacionalizacije, kar je po mnenju Rebernika povezano z velikostjo države. Leta 2017 je namreč delež nastajajočih in novih podjetij, ki menijo, da več kot četrtina kupcev njihovih izdelkov ali storitev prihaja iz tujine, znašal 42 odstotkov. Indeks TEA, ki kaže celotno zgodnjo podjetniško aktivnost, to je delež prebivalstva, ki je v procesu ustanavljanja podjetja ali že ima novo podjetje, je v Sloveniji v primerjavi s preteklim letom upadel z osmih odstotkov na slabih sedem odstotkov.
Največ zgodnje podjetniške aktivnosti v Sloveniji je sicer v starostni skupini med 25 in 34 leti. V tej starostni skupini je tudi največ nastajajočih in novih podjetnic med ženskami, kljub temu pa razmerje med spoloma v Sloveniji ostaja precej slabše kot v Evropi. Na vsakih 10 podjetnikov je v Sloveniji le 4,6 podjetnic, v Evropi pa šest. V zadnjih dveh letih se je zgodnja podjetniška aktivnost povečala med starejšimi od 55 do 64 let, in sicer s 5,5 odstotka na 7,4 odstotka.
Po mnenju Rebernika je podjetništvo žensk, starejših in mladih še vedno premalo spodbujano. Poleg tega je mlajša generacija, posebej manj izobražena, na področju podjetništva zelo ranljiva, zato bi bilo na tem področju potrebno zagotoviti dodatne ukrepe.
Glede najširšega odnosa družbe do podjetništva raziskava ugotavlja, da so v slovenski družbi uspešni podjetniki spoštovani. Tako meni skoraj tri četrtine oziroma 73 odstotkov ljudi, kar Slovenijo uvršča na peto mesto v evropskem merilu. Več kot polovica Slovencev tudi meni, da je podjetništvo dobra izbira kariere, več kot 70 odstotkov pa zaznava pa tudi pozitivno medijsko podporo podjetništvu, kar uvršča Slovenijo na drugo mesto med evropskimi državami.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV