Cekin.si
Alenka Ermenc in Tatjana Bobnar

Kariera

Po vojski gre tudi policija v ženske roke?

M.M./STA
29. 11. 2018 12.05
0

Alenka Ermenc in Tatjana Bobnar. Vojska in policija. Ermenčeva je postala načelnica Generalštaba SV, Bobnarjeva pa je trenutno še vedno v.d. generalnega direktorja policije. A vse kaže, da bo kmalu imenovana za prvo damo naše policije.

Vajeti Slovenske vojske (SV) je ta teden prevzela nova načelnica Generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc. Že doslej je bila po položaju in činu najvišje med pripadnicami SV, sedaj pa bo tudi edina ženska na čelu vojsk članic Nata. 

Sedaj pa vse kaže, da bo tudi slovensko policijo vodila ženska. No, sicer jo že, saj je Tatjana Bobnar že od oktobra, ko je vlada s položaja prvega moža policije razrešila Simona Veličkega, vršilka dolžnosti. Do takrat je bila namestnica Veličkega. 

Na razpis ministrstva za notranje zadeve za novega generalnega direktorja policije so se prijavili trije kandidati. Imena uradno niso znana, neuradno pa je med prijavljenimi tudi Bobnarjeva. In vse več je ugibanj, da bo prav ona tista, ki bo prevzela prvi stolček policije. Spletna stran Delo.si neuradno poroča, naj bi vlada Bobnarjevo imenovala prihodnji teden.

Nikoli nisem gledal na to, ali je nekdo moški ali ženska, pač pa na to, ali so sposobni ali ne. —Marjan Šarec, premier

Do vprašanja žensk na čelu vojske in policije se je javno opredelil tudi premier Marjan Šarec, ki ne skriva zadovoljstva in ponosa. Ob imenovanju Ermenčeve je dejal, da je ponosen, da bosta tako na vrhu vojske kot policije ženski. "Obe sta izjemno sposobni, zelo predani svojemu delu in to je tisto, kar šteje," je dejal in dodal, da to kaže tudi, da kot družba postajamo zrelejši in da bo tisti, ki se bo še spraševal, ali je to dobra odločitev, pač osamljen.

Na vprašanje, ali bo torej Bobnarjeva, ki kandidira tudi za poln mandat, ostala na vrhu policije, je dejal, da ne želi na nikogar izvajati pritiska. "Moje osebno mnenje pa je, da je izjemno sposobna, da je, kolikor sem jo imel priložnost spoznati, izjemno sistematična in zna tudi dati povelje, kar je v hierarhični organizaciji, kot sta policija in vojska, pomembno."

Alenka Ermenc in Tatjana Bobnar
Alenka Ermenc in Tatjana BobnarFOTO: Miro Majcen

V tujini odmeva imenovanje Ermenčeve na čelo SV

Ermenčeva ni le prva ženska na čelu Slovenske vojske, pač pa je trenutno tudi edina v vseh državah članicah Nata, so potrdili v Natu in ob tem poudarili pomen žensk v oboroženih silah. 

Številni tuji mediji so poročali o imenovanju Ermenčeve in nekateri so njeno imenovanje označili za zgodovinski korak.

Strokovnjakinja: Slovenska vojska bolj odprta do žensk kot nekatere druge

Slovenija je med državami Nata v vrhu po deležu vključenosti žensk v oborožene sile, opozarja Janja Vuga Beršnak s katedre za obramboslovje ljubljanske fakultete za družbene vede. A opozarja, da vprašanja vključenosti v vojaško organizacijo ni korektno zreducirati zgolj na vprašanje spola, pač pa sta bistveni strokovnost in kompetentnost. 

Pri deležu vključenosti žensk v oborožene sile v Sloveniji govorimo o približno 15 odstotkih, pri čemer pa je udeležba na mednarodnih operacijah in misijah precej nižja, približno petodstotna, z nekaj skoki v letih, ko so bile v KFOR napotene številčnejše enote, je navedla strokovnjakinja. "Bolj kot se gibljemo po hierarhični lestvici navzgor, manjši je delež žensk," je dodala. Vuga Beršnakova poudarja, da bi za manjši delež žensk na višjih položajih težko navedli zgolj en razlog. "Verjetno gre za preplet osebnih, družbenih, organizacijskih in drugih dejavnikov, ki pa bi jih bilo treba preučiti".

Če je vloga moškega v vojaški organizaciji družbeno sprejeta in razumljiva, je z žensko drugače, je dejala Vuga Beršnakova, ki kot primer navaja mednarodne operacije in misije. Tam "so spodbude k močnejšemu vključevanju žensk usmerjene tako na lokalno prebivalstvo, saj je pri pokonfliktni obnovi treba upoštevati potrebe in vključiti izkušnje obeh spolov, kot tudi na pripadnice oboroženih sil".

"V določenih kulturnih okoljih so denimo le ženske tiste, ki lahko dostopajo do otrok in žensk v lokalnem okolju; identifikacija prioritet in potreb se lahko razlikuje med spoloma; ženske so lahko zgled in spodbuda enakopravnejšemu položaju žensk v lokalnem okolju," je naštela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861