Formalna izobrazba je pri iskanju prve zaposlitve pomembna, ni pa odločilna, saj se specifična znanja pridobijo šele znotraj podjetja, je na okrogli mizi v okviru sejma Informativa dejala izvršna direktorica Plastike Skaza Ana Laura Rednak. Pomembno je, da podjetja zgradijo kulturo, usmerjeno k izobraževanju, ki mora postati vrednota, je dejala.
Po mnenju Rednakove si morajo mladi upati postaviti zase, pokazati svoj jaz in postaviti lastne temelje za uspešno prihodnost. V prihodnje bodo v njihovem podjetju iskali predvsem mlade s podjetniškim duhom, ki so si bodo upali narediti korak naprej, ki bodo iskali nove poslovne modele ter zaposlovali nove ljudi, je dejala.
Pomembno je tudi, da podjetje mladim omogoči odhod na študijsko izmenjavo ali izobraževanje v tujini ter jim ob tem zagotovi pogoje, da se vrnejo nazaj. "Pomembno je, da jim daš varnost, da ne izgubijo zaupanja v delodajalca ter jih zmotiviraš, da se vrnejo nazaj. Mladi se namreč iz tujine vrnejo s širino, izkušnjami, novimi pogledi, ki jih sicer v Sloveniji ne bi dobili," je izpostavila.
V podjetju Gonzaga od novih sodelavcev v prvi vrsti pričakujejo predvsem voljo in ambicijo, nato pa pogledajo, če je slednja v skladu s pričakovanji in s strategijo, ki jo v podjetju gojijo, je povedal direktor podjetja Iztok Bizjak. "Ne želimo si, da bi se bodoči zaposleni prilagodili našim vrednotam, temveč da jih delijo z nami."

Po mnenju direktorja kadrovske agencije Competo Matica Vošnjaka v prihodnosti zaposlovanje in iskanje zaposlitev ne bo več potekalo prek agencije, temveč digitalno. Mladim je zato svetoval, naj bodo prisotni na spletu ter si tam ustvarijo različne profile. Hkrati pa naj razvijajo predvsem kritično presojo in razmišljanje, saj znanje v času, ko so vse informacije dostopne na spletu, ni več največja prednost, je poudaril.
Pomočnica izvršnega direktorja Gorenja Maja Bradeško je menila, da slovenski šolski sistem proizvede preveč nezaposljivega kadra. V njihovem podjetju denimo vsak dan dobivajo prošnje ljudi, ki so preveč kvalificirani za določeno delovno mesto. Dogaja se, da se pravniki prijavljajo za delo v proizvodnji, je ponazorila.
Kot je izpostavila, poklici, ki bodo pomembni v prihodnosti, danes sploh še ne obstajajo. Šolski sistem se bo moral po njeni oceni prilagoditi, znanja pripeljati iz tujine ali pa razviti lastna.
Da imamo v Sloveniji srečo, saj je kader izvrsten, pa je menil direktor podjetja Konstrukcije Schwarzmann Boštjan Bevec. Pri odločanju o pravi zaposlitvi je mladim svetoval, da najprej ugotovijo, kdo so, kaj želijo ter delajo na odnosih in intuiciji, da bodo tudi delodajalcu znali predstaviti svoje razumevanje dela in odnosov.
Poklici prihodnosti so po njegovi oceni multidisciplinarni. Ni namreč več dovolj, da ima zaposleni tehnično znanje, potrebuje tudi znanje računalništva, jezikov in komuniciranja, saj so zaposleni pogosto tudi promotorji znamke.
Pestro tudi v Mariboru
Mariborska občina v sodelovanju s tamkajšnjo obrtno-podjetniško zbornico in Štajersko gospodarsko zbornico prvič gosti karierni sejem poklicev in izobraževanja za osnovnošolce in srednješolce, ki se odločajo o nadaljevanje svoje karierne poti.
Mladim pri odločanju, kam po končanem izobraževanju v osnovni ali srednji šoli, še posebej v času, ko Maribor postaja vse bolj zanimiv za tuje vlagatelje in bo ponujal nove zaposlitvene možnosti, sejem pomaga s predstavitvami izobraževalnih programov, ki jih v Mariboru, Rušah in Slovenski Bistrici ponujajo srednje šole in mariborska univerza.
Omenjenim so se skupaj z mariborsko območno službo zavoda za zaposlovanje pridružila tudi številna podjetja, saj je sejem zasnovan tako, da predstavitve posamezne srednje šole potekajo skupaj s podjetji, ki tovrstne kadre zaposlujejo. Učenci in dijaki tako na enem mestu dobijo informacije o poklicih, izobraževalnih programih, vidijo prikaz poklicev v živo, spoznavajo možnosti štipendiranja in potencialne delodajalce.
Predsednik mariborske obrtno-podjetniške zbornice Aleš Pulko je dejal, da predstavitev poklicev pravo vrednost dobi šele takrat, ko imajo šolarji in dijaki priložnost spregovoriti z ljudmi iz prakse, ki te poklice oziroma delo vsakodnevno opravljajo. Med velikimi priložnostmi vidi za mlade tudi v napovedanem prihodu Magne v Slovenijo.
"V Mariboru imamo vrhunsko izobraževalno ustanovo Tehniški šolski center, ki izobražuje kader, kakršnega bodo potrebovali tudi tam. Je pa dejstvo, da gre za deficitarne poklice v tem trenutku že med našimi člani, kar pomeni, da bo potreba po njih v prihodnosti še naraščala," je še dejal Pulko.
Odprtja sejma sta se udeležila tudi državna sekretarka na šolskem ministrstvu Andreja Barle Lakota in njen kolega z gospodarskega ministrstva Aleš Cantarutti, slednji pa je dejal, da je organizacija takega dogodka zelo pomembna. Po njegovem gre za enkratno priložnost za to, da se mladi seznanijo s priložnostmi, ki jih ponuja regijsko gospodarstvo in izobraževalni sistem, veseli pa ga, da je tudi odziv podjetij za prvo tovrstno prireditev zelo dober.
"Kot vidimo, Maribor postaja zanimiv tudi za tuje investicije, zato verjamem, da bo tudi to dobro vplivalo na prihodnost. Zdaj je ravno pravi čas za takšne dogodke," je dejal Cantarutti, ki verjame, da bo, tako kot so si zastavili, izpeljana tudi investicija Magne. Če bo temu tako, bo v naslednjih letih kar precej priložnosti za tehnične poklice, kot so avtoličarji in podobno, a ker gre tudi za proizvodnjo, ki je vse bolj odvisna od digitalizacije, bodo v ospredju tudi nove veščine in znanja, vezana na računalništvo, robotiko ter pametno proizvodnjo.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV