Cekin.si
Ura

Kariera

Slovenska pametna ura navdušuje pilote

STA
20. 01. 2017 10.19
0

Slovenska inovacija tokrat navdušuje pilote po celem svetu. Lahko si bodo namreč nadeli uro, ki bo merila njihovo fizično stanje, prepoznala potencialna tveganja, jim svetovala, kaj naj storijo, poslala klic v sili ali sporočila lokacijo.

Slovensko startup podjetje MedicoApps je razvilo pametno ročno uro za pilote FlySentinel, ki meri psihofizično stanje pilota med letom in različne parametre v okolju, identificira potencialna tveganja in o njih obvešča pilota, mu svetuje, kaj naj stori, v primeru nesreče pa lahko pošlje tudi klic v sili in sporoči GPS-lokacijo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ob naraščanju števila športnih in potniških pilotov se povečuje tudi število starejših pilotov s kroničnimi obolenji, ki lahko vodijo v nenadne zdravstvene težave med letom, kot so na primer infarkt, težave z dihanjem in podobno, pri dolgih letih na velikih višinah pa do nenadnih zdravstvenih težav prihaja tudi pri mlajših in popolnoma zdravih pilotih. To sta kot poslovno priložnost zaznala dva člana Aerokluba Celje, oba pilota in strokovnjaka na področju računalništva ter medicine.

Ustanovila sta podjetje MedicoApps in zagnala razvoj prototipa prestižne ročne ure FlySentinel, hkrati pa testirala medicinske algoritme, ki javljajo kritična stanja. V naslednjem koraku so k sodelovanju povabili Institut Jožef Stefan in z njihovimi strokovnjaki sestavili natančne specifikacije naprave. Za dizajn skrbi oblikovalec Jure Miklavc, ves čas pa jim pri razvoju stoji ob strani podjetje LXNAV s svojimi dolgoletnimi izkušnjami pri razvoju elektronike in programske opreme.

Z zbiranjem so začeli v začetku letošnjega leta, že v prvih nekaj dneh so pridobili skoraj vseh 100 načrtovanih prednaročil. Poleg slovenskih so pritegnili še poklicne in športne pilote iz ZDA, Madžarske in držav nekdanje Jugoslavije. Hkrati so s pomočjo kluba Poslovnih angelov Slovenije v zaključnih pogovorih s korporativnimi strateškimi investitorji, ki jim bodo pomagali pri nadaljnjem razvoju in prodaji. V naslednjem koraku bodo nagovorili velike letalske družbe. Njihovi glavni ciljni trgi so Nemčija, Francija, Velika Britanija in ZDA ter nato še Kitajska, ki je pred kratkim sprostila zakonodajo o posedovanju letal fizičnih oseb.

Po besedah ustanovitelja Primoža Grajžla je v zadnjih letih zelo napredoval razvoj tehnologij v letalstvu, predvsem pri navigacijskih in nadzornih sistemih letenja. Zelo malo oziroma praktično nič pa ni bilo storjeno na področju sistemov za nadzor psihofizičnega stanja pilota v letalu. "Tako navdušenega odziva pilotov res nismo pričakovali! Vedeli smo, da imamo izjemen produkt, a nismo si upali predstavljati, da bomo že v prvih nekaj dneh pridobili skoraj vseh 100 načrtovanih prednaročil iz vsega sveta. Še posebej smo ponosni, da nas kot eden naših prvih uporabnikov podpira tudi eden najboljših svetovnih akrobatskih pilotov Peter Podlunšek," je povedal.

FlySentinel je prestižna ročna ura za pilote in hkrati prvi nadzorni sistem na svetu, ki meri njihovo psihofizično stanje med letom ter različne parametre v okolju. Identificira potencialna tveganja in o njih obvešča pilota, mu svetuje, kaj naj stori, da reši nastalo težavo, v primeru nesreče pa lahko pošlje tudi klic v sili in sporoči GPS lokacijo. Piloti jo bodo lahko začeli uporabljati spomladi.

Parametri, ki jih FlySentinel nadzoruje pri pilotu, so srčni utrip, telesna temperatura ter nasičenost kisika v krvi, ves čas pa meri tudi temperaturo okolja, hrup, vlažnost, ogljikov monoksid, G-sile ter GPS-koordinate. Ohišje je zelo odporno in izdelano iz dragocenih lahkih kovin. Pilot nosi FlySentinel na roki in jo uporablja kot pametno uro v njenem pasivnem načinu dela. Po koncu poleta vse podatke shrani tudi v oblak za poznejšo obdelavo in analizo.

Za upravljanje so namesto razširjenih monitorjev na dotik raje uporabili taktilne gumbe, ker jih je možno upravljati tudi brez pogleda na aparat in med sunkovitejšim gibanjem, uporabniški vmesnik pa je dobro berljiv v vseh razmerah. Razvoj bodo nadaljevali v smeri merjenja krvnega pritiska na zapestju in neinvazivnega merjenja ravni sladkorja v krvi, za konec leta 2017 pa ekipa podjetja MedicoApps načrtuje rešitev FlySentinel ponuditi tudi gasilcem, vojakom in starejšim.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861