Cekin.si
Izgorelost do smrti - na Japonskem se sedaj intenzivno trudijo, da tak odnos do dela spremenijo.

Kariera

Japonci pokazali neverjetne rezultate: to se lahko zgodi s krajšim delovnikom

M.M.
06. 11. 2019 09.39
0

Znano je, da japonski delavci delajo po cele dneve, vsak dan. Za "delo do smrti" imajo celo posebno besedo. Sedaj je vse več znakov, da se ta odnos do dela spreminja.

Spletna stran Time poroča, da se je japonski oddelek podjetja Microsoft odločil, da uvede štiridnevni delovni teden. Rezultati so v zelo kratkem času kar poskočili. 

Zanimivo, da se to dogaja prav na Japonskem, kjer so dolgi delovni dnevi nekaj običajnega in kjer imajo za pojav "delati do smrti" prav posebno besedo - karoshi. 

In če podrobneje pogledamo rezultate japonskega Microsofta: avgusta so testno uvedli štiridnevni delovni teden. Sedaj so ugotovili, da se je prodaja na zaposlenega povečala za kar 40 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani. 

Kako so organizirali delo? Tako, da so redno zaposleni vsak petek v avgustu ostali doma, tako da so imeli kar tri dni proste. Te petke so seveda dobili plačane. Vse sestanke so omejili in določili, da so lahko dolgi največ 30 minut. Zakaj je to tako pomembno, si lahko preberete v spodnjem članku: 

V podjetju Microsoft so vodilni zaposlene spodbujali tudi k temu, da sestanke opravijo preko video konference. 

Kar 92 odstotkov zaposlenih je na koncu testnega obdobja dejalo, da so bili s tem načinom dela zadovoljni. Vodilni pa so ugotovili tudi, da je podjetje v tem času porabilo manj elektrike. 

Japonski šefi so se odločili, da bodo opravili še eno testno obdobje, in sicer to zimo. Zaposlene so pozvali, naj tudi sami predlagajo, kako bi jim bilo prijetneje opravljati delo, naj razmislijo o fleksibilnejših načinih dela in kako bi vzpostavili bolj zdrav odnos do dela. 

Več si poglejte v video prispevku!

Izgorelost do smrti - na Japonskem se sedaj intenzivno trudijo, da tak odnos do dela spremenijo.
Izgorelost do smrti - na Japonskem se sedaj intenzivno trudijo, da tak odnos do dela spremenijo.FOTO: Dreamstime

Znano je, da delavci, ki delajo več kot 40 ur na teden, izgubljajo na produktivnosti. Delo vsak dan, tudi med vikendi, lahko povzroči težave s koncentracijo, spominom, kronično utrujenost, padec motivacije za delo ... najhujša pa je seveda izgorelost. Strokovnjaki pravijo, da je po osmih urah dela, od ponedeljka do petka, treba povleči ostro ločnico. V nekaterih državah, na primer v Franciji, so z zakonom prepovedali, da nadrejeni zaposlenim pošiljajo elektronska pisma po zaključku osemurnega delovnika. S tem se počitek prekine, telo znova preplavi misel na službene obveznosti in počitek je uničen. Tako se delavci ne zmorejo regenerirati in pripraviti na nov delovni dan. Če se to dogaja na dolgi rok, se pa delavca izčrpa do te mere, da ni več delazmožen. 

V branje priporočamo tudi

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861