
Delodajalci po svetu so začeli s testiranjem štiridnevnega delovnega tedna. To pomeni, da zaposleni na delovno mesto pridejo le štiri dni, dobijo pa plačo, kot bi delali pet. Večina se odloča za kombinacijo dela od ponedeljka do četrtka, nato pa so petek, soboto in nedeljo doma. Možne pa so tudi drugačne kombinacije.
Ideja, da se bo produktivnost povečala, če se bo število opravljenih ur zmanjšalo, ni nova. A zadnje čase je spet izredno aktualna, saj je epidemija na delovnem področju prinesla številne novosti in zanimive rezultate.
Tako so že v Španiji začeli testirati štiridnevni delovni teden. Javna uprava na Danskem in Islandiji že dela le do četrtka, pišejo tuji mediji.
Zakaj takšne spremembe? Med epidemijo se je večina ljudi začela zavedati, da jim delo odgrizne večino časa v dnevu. Številni so prišli do sklepa, da zaradi kariere ne želijo žrtvovati zasebnega življenja in osebnega zadovoljstva. Še posebej mladi, ki šele vstopajo na trg delovne sile, si želijo sprememb. Glede na to, da pa v svetu vlada splošno pomanjkanje delovne sile, so se morali delodajalci začeti prilagajati novim trendom, da bi zadržali zaposlene v podjetju. Na primer iz ZDA poročajo o tem, da se številni delavci odločajo za odpovedi, saj jim ne ustrezajo pogoji dela – koliko ur morajo delati, prostor dela, pogoji dela in podobno.
Bitka za kader je neusmiljena, saj več niti denar ne prepriča delavcev, da sprejmejo ponudbo. Poglejmo primer španskega IT-podjetja, ki je ob enaki plači uvedlo štiridnevni delovni teden. Od začetka testnega obdobja so število zaposlenih, ki so jih resnično potrebovali, povečali za kar 15 odstotkov. Prodaja je zrasla za 20 odstotkov, odsotnost z dela pa je drastično upadla. Zadovoljstvo zaposlenih in strank se je zvišalo, je dejal vodja marketinga v podjetju Software DelSol.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV