Cekin.si
Delavec v skladišču

Kariera

V prvem četrtletju je bilo v Sloveniji 56.000 brezposelnih

M.M.
01. 06. 2021 05.00
0

V prvem četrtletju 2021 je bilo 56.000 anketno brezposelnih in 928.000 delovno aktivnih. Približno četrtina jih je delala od doma. Med delovno aktivnimi je bilo več moških kot žensk.

V prvem četrtletju leta 2021 je bilo v Sloveniji 56.000 brezposelnih. Stopnja brezposelnosti je bila 5,6-odstotna, za pol odstotne točke višja kot v prejšnjem četrtletju. 

Med prebivalci Slovenije v zasebnih gospodinjstvih je bilo v prvem četrtletju 2021 delovno aktivnih 928.000 oseb. Njihovo število je bilo za malo manj kot za 6 odstotkov nižje kot v prejšnjem. Nekaj so na to vplivale razmere na trgu dela, nekaj pa tudi dolgotrajno čakanje na delo. Oseb, ki so bile na čakanju na delo več kot 3 mesece, ali so pričakovale, da bo njihovo čakanje na delo trajalo več kot tri mesece, namreč po novem ne štejejo več med delovno aktivne, temveč med brezposelne (če so vmes iskale kakšno delo) ali neaktivne. 

Delavca
DelavcaFOTO: Shutterstock

84 odstotkov delovno aktivnih je bilo zaposlenih v delovnem razmerju, 12 odstotkov samozaposlenih, 2 odstotka sta opravljala študentsko delo, 2 odstotka pa sta delala v drugih oblikah dela ali pomagala na družinski kmetiji oz. v družinskem podjetju.

Delovno aktivni so bili v 55 odstotkih moški, v 45 odstotkih pa ženske. Pri brezposelnih je bilo številčno razmerje med spoloma ravno obrnjeno. 

Stopnja delovne aktivnosti v starostni skupini 20–64 let je bila 72,9-odstotna. Delež delovno aktivnih v tej starosti je bil med moškimi za skoraj 7 odstotnih točk višji kot med ženskami. 

Delo od doma in fleksibilnost dela 

V prvem četrtletju 2021 je od doma pogosto ali včasih delala nekaj manj kot četrtina delovno aktivnih oseb. 

Fleksibilnost dela se lahko med drugim meri tudi z možnostjo vplivanja zaposlenih in samozaposlenih na razporeditev njihovega delovnega časa. 

Med zaposlenimi osebami jih je približno 5 odstotkov lahko samih odločalo o začetku in koncu svojega delovnega časa, nekaj manj kot petina jih je lahko svoj delovni čas razporejala v okviru fleksibilne ureditve znotraj podjetja ali organizacije, za približno tri četrtine zaposlenih pa je delovni čas določalo podjetje ali organizacija, v kateri so delali. 

Pri samozaposlenih je bilo obrnjeno: tri četrtine so lahko same odločale o svojem delovnem času, četrtini pa so delovni čas določale stranke ali drugi deležniki. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861