Cekin.si
Strojevodja

Poklici

Toliko povprečno zasluži slovenski strojevodja

Špela Zupan
28. 02. 2022 05.00
4

Na Slovenskih železnicah kljub zahtevnosti opažajo zelo veliko zanimanje za delo strojevodje.

Na 30 prostih mest za strojevodje, ki jih je razpisal španski železniški prevoznik Renfe, se je prijavilo kar 28.000 žensk. Izbranke bodo po letu dni plačanega usposabljanja vozile vlake med Meko in Medino. 

Ogromno zanimanje žensk za poklic strojevodje po poročanju Arab News več kot očitno kaže, da bi jim morali v Savdski Arabiji ponujati več tovrstnih priložnosti. Do nedavnega so bile namreč lahko Savdijke zaposlene zgolj kot učiteljice ali zdravstvene delavke in vse do leta 2018 niso smele voziti niti avtomobil, kaj šele vlaka. Po novem pa jih spodbujajo k delovni aktivnosti; v zadnjih petih letih se je število zaposlenih žensk v državi podvojilo in trenutno dela že vsaka tretja. 

Na SŽ (še) ni strojevodje ženskega spola 

Slovenija se lahko pohvali z veliko večjim deležem zaposlenih žensk, saj po podatkih Statističnega urada predstavljajo malo manj kot polovico delovno aktivnega prebivalstva. V četrtem četrtletju 2020 jih je bilo 449.000, med njimi 90 odstotkov zaposlenih ter 10 odstotkov samozaposlenih in pomagajočih družinskih članic. Ni pa jih bilo med strojevodjami. V skupini Slovenske železnice (SŽ) je bilo namreč konec januarja 2022 zaposlenih 843 strojevodij, 25 inštruktorjev strojevodij in šest pomočnikov strojevodij, vsi so bili moškega spola. 

Za poklic strojevodje je sicer več zahtev – med drugim mora imeti dovoljenje za strojevodjo in ustrezno izobrazbo ter mora biti strokovno usposobljen za opravljanje delovnih nalog. Usposabljanje kandidatov traja od devet do 12 mesecev, odvisno od števila železniških vozil, za katera se usposabljajo. 

Strojevodja mora med drugim preveriti tudi, ali je vlak pripravljen za vožnjo.
Strojevodja mora med drugim preveriti tudi, ali je vlak pripravljen za vožnjo. FOTO: Adobe Stock

Kandidat mora biti star vsaj 20 let in mora izpolnjevati zdravstvene pogoje, tako telesne kot tudi duševne. "Gre za primerno telesno pripravljenost, ki omogoča izpolnjevanje vseh operativnih in varnostnih standardov ter duševno zmožnost za varno opravljanje nalog," so pojasnili na SŽ. Sposobnosti kandidatov in tudi zaposlenih ugotavljajo na različne načine, med drugim s psihološkim preverjanjem kognitivne, psihomotorične, vedenjske in osebnostne sposobnosti. Šele po vseh uspešno opravljenih preverjanjih in izpolnjevanju drugih pogojev lahko kandidata tudi zaposlijo. 

Delo strojevodje je tudi tvegano 

Strojevodje imajo številne delovne naloge. Med drugim morajo zagotoviti, da je vlak pripravljen za vožnjo, da vozi po voznem redu, da opazuje pot in da vse poteka varno. Delo je izmensko in v turnusih; opravljajo ga z različnimi časi nastopa dela in različnimi časi konca dela po vnaprej določenem letnem in mesečnem razporedu, pri čemer skupni delovni čas v eni izmeni traja najmanj osem in največ 12 ur. 

Za varno vožnjo morajo biti zbrani in natančni ter biti sposobni hitrega odločanja ter ukrepanja. Izpostavljeni so tudi tveganjem in pri delu je ključno dobro sodelovanje s sodelavci. Lahko se zgodi nesreča ali izredni dogodek med vožnjo, med premikanjem vlakov ali vagonov, delajo tudi v bližini vodov visoke napetosti na elektrificiranih progah. V izogib nevarnostim morajo upoštevati navodila za varno vožnjo in uporabljati zaščitna sredstva, je navedeno v opisu poklica na Zavodu za zaposlovanje. 

Kljub zahtevnosti na SŽ opažajo zelo veliko zanimanje za delo strojevodje. Trenutno na železnicah nimajo odprtega razpisa za prosta delovna mesta za strojevodjo, medtem ko je na Zavodu za zaposlovanje en aktiven oglas za kandidata. Povprečna bruto plača strojevodje z do vključno pet let delovne dobe in vsemi dodatki je na SŽ sicer približno 2104 evrov, zanje pa velja tudi beneficirana delovna doba. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861