Tudi letos, čeprav je poletje v znamenju novega koronavirusa, je veliko počitniškega dela, ki ga mladi opravljajo prek študentskih servisov. Ker na področju občasnega in začasnega dela dijakov in študentov pogosto prihaja do različnih kršitev, so v Sindikatu Mladi plus pripravili nekaj nasvetov, ki pridejo prav pri delu prek študentske napotnice.
V Sindikatu Mladi plus pravijo:
- Na 8 ur dela ti pripada pol ure odmora za malico: gre za pol ure, ki je del tvojega delavnika in s tem plačanega delovnega časa. Delodajalec časa za odmor ne sme izvzeti iz seštevka ur, za katere dobiš plačilo.
- Delodajalec je dolžan zagotavljati varno in zdravju neškodljivo delovno okolje. To pomeni, da je v primeru, da se poškoduješ na delovnem mestu, tudi odškodninsko odgovoren.
- Pri študentskem delu se ti v določenih primerih lahko zgodi, da nimaš fiksnega plačila, ampak je to odvisno npr. od količine prodanih izdelkov. Če se znajdeš na takem delovnem mestu, ne pozabi, da v Sloveniji od 1. 4. 2019 za študentsko delo velja minimalna urna postavka 5,4 evra bruto (oziroma 4, 56 evra neto), ki predstavlja najnižje osnovno plačilo. Delodajalec plačilo sicer lahko spreminja, a le nad omenjeno vrednostjo – minimalno urno postavko ti namreč mora vedno zagotoviti.
- Študentsko delo poteka na podlagi napotnice – to pomeni, da z njo in z izplačili prek nje dokazuješ, da si opravljal/a delo pri določenem delodajalcu, zato ne pozabi shraniti svojega izvoda napotnice. Ker je študentsko delo torej v celoti urejeno na podlagi napotnice, ne potrebuješ nobene dodatne pogodbe z delodajalcem, zato ne podpisuj dodatnih papirjev ali drugih dokumentov, s katerimi ti želi delodajalec določiti npr. trajanje dela, odpovedne roke in podobno.
- V okviru študentskega dela je nezakonito in problematično neplačano uvajanje. Če študent/ka opravlja delo brez podlage (v tem primeru brez študentske napotnice), gre za delo na črno. Ko pa je napotnica enkrat izdana, mora biti vsako opravljeno delo plačano.
- Študentsko delo je začasno in občasno delo in tako ne vsebuje nikakršnih varovalk, povezanih s trajanjem opravljanja dela – niti za delodajalce niti za študente oziroma dijake. To po eni strani pomeni, da ti lahko delodajalec kadarkoli reče, da te ne potrebuje več, a istočasno lahko tudi ti brez posledic kadarkoli prekineš sodelovanje z delodajalcem. Ne nasedaj izmišljotinam o odpovednih rokih in podobno – tega pri študentskem delu ni. Delodajalec ti tudi mora plačati za vse opravljene ure dela do prenehanja sodelovanja.
Vir vseh podatkov in nasvetov: Sindikat Mladi Plus
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV