Študenti iz Slovenije in drugih držav EU, ki se bodo na študij v Združenem kraljestvu vpisali v študijskem letu 2021/2022, bodo obravnavani kot drugi mednarodni študenti. To med drugim pomeni, da bodo morali zaprositi za študentski vizum, piše na spletni strani britanske vlade. Poleg tega bodo morali plačevati višje šolnine. Irski študenti bodo še naprej obravnavani enako kot britanski.
Kaj pa tisti, ki so že na Otoku?
Slovenski državljani, ki že nekaj časa študirajo in se šolajo na Otoku, bodo lahko obdržali pravice, ki so jih imeli doslej kot državljani EU, če do 30. junija 2021 zaprosijo za status v okviru sheme za pridobitev statusa za državljane EU.
Če tam bivajo pet let ali več, lahko pridobijo naselitveni status. Drugi, ki so že tam, pa lahko pridobijo prednaselitveni status. Oba statusa jim zagotavljata nižjo šolnino, poenostavljen vizumski režim in zdravstveno zavarovanje, je zapisano na spletni strani slovenske vlade o pripravah na brexit.
Za tiste, ki so se na britanske študijske programe vpisali letos, velja, da lahko do konca študija obdržijo pravico do nižje šolnine kot državljani EU, če se fizično nahajajo v Združenem kraljestvu in lahko pridobijo status v pridobivanju.
Tisti državljani članic EU, Evropskega gospodarskega prostora in Švice, ki že študirajo na britanskih univerzah, bodo torej ohranili enak status kot britanski študenti. Ti lahko vzamejo državno posojilo, da si krijejo stroške šolnine. Te za domače študente znašajo do 9250 funtov (okoli 10.140 evrov) za leto dodiplomskega študija.
Drugi tuji študenti ne morejo prejeti posojila, poleg tega pa so zanje šolnine pogosto še veliko višje. Letne šolnine za najdražje študijske programe na Oxfordu znašajo tudi do okoli 37.500 funtov (okoli 41.100 evrov). To bo po novem veljalo tudi za študente iz EU, ki se bodo na študij v Združenem kraljestvu vpisali prihodnje leto ali kasneje.

Kaj pa britanski državljani v Sloveniji?
Pod enakimi pogoji bodo začeto stopnjo študija lahko zaključili tudi britanski študenti, ki so že vpisani na slovenske univerze. To pomeni, da jim ne bo treba plačati šolnine za tujce. Enako velja za udeležence srednješolskega ali višješolskega izobraževanja.
Po koncu prehodnega obdobja pa bodo britanski državljani v slovenskem izobraževalnem sistemu obravnavani kot ostali tuji državljani, kar pomeni, da se bodo lahko na prosta mesta vpisali šele po koncu vpisnih rokov. Plačevati pa bodo morali tudi šolnino, je na spletu zapisala slovenska vlada.
Če bi Slovenija in Združeno kraljestvo sklenila dvostranski sporazum, ki bi omogočal nekakšen preferenčni status, bi bile pravice študentov drugače urejene. Takšen sporazum ima Slovenija sklenjen z državami Zahodnega Balkana.
Kaj se bo zgodilo s programom Erasmus+?
Številni Evropejci na Otoku študirajo tudi v okviru programa Erasmus+, številni Britanci pa so na evropskih univerzah. Študenti in univerze, ki so sredstva prejeli v tekočem programu Erasmus+ za obdobje 2014–2020, bodo lahko v celoti izvedli programe oziroma študij.
V prihodnje pa Velika Britanija ne bo več sodelovala v tem programu za študijske izmenjave, saj so po mnenju tamkajšnjih oblasti stroški previsoki. Napovedali so oblikovanje svojega mednarodnega programa, ki so ga poimenovali po znanem britanskem matematiku Alanu Turingu.
Irska, ki je članica EU, je ob tem obljubila, da bo študentom iz Severne Irske, ki je del Združenega kraljestva, financirala nadaljnje sodelovanje v programu Erasmus+.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV