Cekin.si
"Države bi morale preiti na sistem, v katerem ljudje veščine pridobivajo postopno in nenehno, ne pa zgolj v času šolanja," so poudarili v OECD.

Kariera

Tako avtomatizacija ogroža delovna mesta v Sloveniji

STA/M.M.
04. 05. 2019 20.22
0

V Sloveniji bo po ocenah OECD v 15 do 20 letih zaradi avtomatizacije ukinjenih približno četrtina delovnih mest, dodatnih 27 odstotkov se jih bo verjetno močno spremenilo.

Zaradi avtomatizacije bi lahko bilo v prihodnjih 15 do 20 letih ukinjenih do 14 odstotkov delovnih mest v državah Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), kaže raziskava te organizacije. Dodatnih 32 odstotkov delovnih mest se bo verjetno močno spremenilo. Za Slovenijo je tveganje nadpovprečno.

Kot so navedli v OECD, ki združuje 36 držav, se je obseg naročil industrijskih robotov v zadnjih desetih letih potrojil, do leta 2020 pa se bo najverjetneje početveril. Izpostavili so tudi podvojitev zasebnih vlaganj v umetno inteligenco v zadnjem letu.

Katere poklice bo prizadela avtomatizacija?

Avtomatizacija bo po opozorilih organizacije najbolj prizadela poklice, ki ne zahtevajo kompleksnejših veščin. Poleg izginjanja nekaterih poklicev je posledica avtomatizacije sicer tudi hkratno nastajanje številnih novih, vendar pa novi poklici zahtevajo drugačne kompetence, ki jih predvsem nekateri starejši delavci nimajo.

V Sloveniji bo po ocenah OECD v 15 do 20 letih zaradi avtomatizacije ukinjenih približno četrtina delovnih mest, dodatnih 27 odstotkov se jih bo verjetno močno spremenilo, je razvidno iz povzetka raziskave, objavljenega na spletnih straneh OECD.

"Države bi morale preiti na sistem, v katerem ljudje veščine pridobivajo postopno in nenehno, ne pa zgolj v času šolanja," so poudarili v OECD.
"Države bi morale preiti na sistem, v katerem ljudje veščine pridobivajo postopno in nenehno, ne pa zgolj v času šolanja," so poudarili v OECD.FOTO: iStock

V organizaciji kot enega ključnih ukrepov za soočanje z avtomatizacijo izpostavljajo spremembe izobraževalnega sistema, da bodo zaposleni fleksibilni in pripravljeni na vseživljenjsko učenje. "Države bi morale preiti na sistem, v katerem ljudje veščine pridobivajo postopno in nenehno, ne pa zgolj v času šolanja," so poudarili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861