
Vse več delodajalcev se odloča za uvedbo obveznih hitrih testov za preverjanje okužbe z novim koronavirusom. Kaj to pomeni za delavca? Ali lahko zavrne testiranje?
"V skladu z Zakonom o zdravju in varnosti pri delu (ZVZD) mora delodajalec zagotoviti varnost in zdravje pri delu in v ta namen izvajati ukrepe, potrebne za zagotovitev varnosti in zdravja delavcev ter drugih oseb, ki so navzoče v delovnem procesu, vključno s preprečevanjem, odpravljanjem in obvladovanjem nevarnosti pri delu. Delodajalec mora upoštevati spreminjajoče se okoliščine ter izvajati preventivne ukrepe, ki bodo zagotavljali izboljševanje stanja in višjo raven varnosti in zdravja pri delu. S tega vidika menim, da lahko delodajalec odredi testiranje na svoje stroške in da delavec tega ne more odkloniti. Delodajalec s tem izpolnjuje svojo zakonsko obveznost, posebej v dejavnostih, kjer se delavci pogosto srečujejo s tretjimi osebami, zavrnitev pa bi lahko šteli za kršitev delovnih obveznosti, enako, kot to velja, če delavec ne nosi maske," je dejal samostojni svetovalec na pravnem področju pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Matija Drmota.
V številnih podjetjih so se namreč odločili, da bodo po praznikih testirali zaposlene, ki se vračajo na delovna mesta. Tako želijo preprečiti vnos in širjenje okužb znotraj kolektivov. Med podjetji, ki so se odločila za ta ukrep, so: Dravske elektrarne Maribor, Incom, Salonit Anhovo, Krka, Adria Mobil, Hella Saturnus Slovenija ... In še veliko drugih podjetij.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV