Cekin.si
Cuban in Dončić

Kariera

Šef Luke Dončića: z nakupom Dallas Mavericks si je uresničil otroške sanje

Ma.K.
10. 01. 2020 14.14
4

Ni ga Slovenca ali Slovenke, ki ne bi poznala ekipe Dallas Mavericks. Zaradi Luke Dončića, seveda. Veliko manj pa nam je znan lastnik kluba Mark Cuban, sicer milijarder, investitor in Američanom dobro znana medijska osebnost. Ne glede na večmilijardno premoženje, ki si ga je začel nabirati že v študentskih letih, ne daje vtisa, da je eden najbogatejših Zemljanov: na tekmah svojega moštva rad sedi med navijači, vedno je priložnostno oblečen in brez dlake na jeziku. Preverite, za koga v resnici igra naš največji košarkarski talent!

Svet ga bolj kot po lastništvu kluba Dallas Mavericks verjetno pozna kot enega od potencialnih investitorjev v resničnostni oddaji Shark Tank, kjer ponuja finančno podporo mladim perspektivnim start up podjetjem. Mark Cuban se ni rodil v zlato zibko in vse svoje bogastvo, s katerim se ponaša danes, je plod njegovega trdega dela, ambicij, zdrave poslovne pameti in izkoriščanja pravih priložnosti ob pravem času. Svojo podjetniško pot je začel zelo mlad in bil vedno osredotočen na to, kako narediti posel donosen. Kot svoji najpomembnejši lastnosti na poti do uspeha je večkrat izpostavil neomajno prepričanje o svojem uspehu in pripravljenost preizkusiti se na novem, še neraziskanem terenu.

S svojo javno podobo niti približno ne daje vtisa, da ima pod palcem milijardno bogastvo.
S svojo javno podobo niti približno ne daje vtisa, da ima pod palcem milijardno bogastvo.FOTO: Profimedia

Najprej je delal za drage košarkarske čevlje

Mark Cuban se je rodil 31. julija leta 1958 v Pittsburghu v ameriški zvezni državi Pensilvanija. Njegov oče Norton je vse življenje izdeloval prevleke za avtomobilske sedeže, mamo Shirley je opisal kot nekoga, ki je imel "vsak teden drugačno službo in drugačne karierne cilje". Njegov dedek Morris Chobanisky je v Združene države Amerike emigriral iz Rusije, si dal priimek spremeniti v bolj ameriški Cuban, družino pa je preživljal s prodajanjem blaga neposredno s tovornjaka. Tudi njegovi stari starši po materini strani niso bili rojeni v Ameriki – v deželo priložnosti so se priselili iz revne Romunije. Mark je skupaj s starši in bratoma Brianom ter Jeffom odraščal v predmestju Mount Lebanona v judovski delavski družini.

Kot njegov dedek je tudi Mark kazal veliko vztrajnosti pri sklepanju dogovorov. Zase si je želel boljše življenje, kot so ga imeli njegovi predniki. Pri 12 letih je tako že prodajal komplete vreč za smeti, da bi si zaslužil za nove drage košarkarske čevlje, ki so mu bili tako zelo všeč. Tudi v srednji šoli je poskušal zaslužiti denar povsod, kjer je našel priložnost. Večino prihrankov mu je prineslo prodajanje žigov in kovancev. Pri 16 je izkoristil stavko pittsburške Post-Gazette in organiziral prevoz časopisov iz Clevelanda v Pittsburgh.

Njegova zagnanost se je poznala tudi v šolskih klopeh. Že v prvem letniku srednje šole je začel obiskovati ure psihologije na univerzi v Pittsburghu, zadnji letnik pa je kar preskočil, opravil sprejemne izpite in se vpisal na univerzo. Po prvem letu na univerzi v Pittsburghu se je prepisal na študij podjetništva na univerzo Indiana. Prepis je opravil, ne da bi prej sploh obiskal kampus. Izbral jo je, ker so imeli po njegovih besedah "najnižjo šolnino v deseterici najboljših ameriških poslovnih univerz". Njegovo hitro dojemanje in razumevanje zakona povpraševanja in ponudbe je začelo kmalu presegati meje učilnic. Ker je želel zaslužiti denar za nadaljevanje svojega izobraževanja (šolnino si je namreč kril sam), je Cuban na fakulteti za 25 dolarjev (dobrih 22 evrov) na uro začel nuditi učne ure plesa in gostiti študentske disko zabave.

Ne sledite svoji strasti, sledite svojim naporom. Ker vsak izmed nas ima strast za nekaj ... in te strasti niso vredne počenega groša. —Mark Cuban

S prvim podjetjem je zaslužil šest milijonov dolarjev

Preden je končal dodiplomski študij, je Cuban tako že privarčeval približno 15 tisoč dolarjev (okoli 13.500 evrov) in kupil manjši pub v Bloomingtonu, ki ga je poimenoval Motley's. To ga je naredilo posebneža in svojevrstno senzacijo; bil je študent podjetništva, ki je obenem aktivno vodil lastno podjetje. Eden od profesorjev je njegovo potezo označil za izjemno drzno in priznal, da še nikoli ni videl niti dodiplomskega niti podiplomskega študenta, ki bi že med študijem začel svoj lastni posel. Mark je svojo poslovno zdravo pamet uporabil za to, da je nepomemben gostinski obrat spremenil v enega najbolj uspešnih študentskih barov v mestu. A to je bil šele začetek. Cuban je ugotovil, da so drzne investicije pot do uspeha, zato je nadaljeval investicije v podjetja, ki so mu v 80. letih prinesla zajeten dobiček. Iz študentskih barov je presedlal v gledališke verige in spletna start up podjetja. A največ uspeha in bogastva si je nabral v vsega dveh poslih, ki ju je sklenil v zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja.

Potem ko se je leta 1981 vrnil v Pittsburgh, se je najprej za krajši čas zaposlil kot natakar, nato pa začel delati v podjetju Mellon Bank, kjer je proučeval delovanje računalnikov. A že naslednje leto se je znova selil – tokrat je bila njegova destinacija Dallas. Tam je kratek čas delal kot prodajalec programske opreme, nato pa se je odločil ustanoviti lastno svetovalno podjetje MicroSolutions. Cubanovo prvo tehnološko podjetje se je izkazalo za velik uspeh. Svoj start up je leta 1990 prodal podjetju CompuServe za 6 milijonov dolarjev (5,4 milijona evrov). Zasluženi denar se je odločil porabiti za to, da se upokoji, in naslednjih pet let je resnično bolj kot ne samo užival. V tem času je bil znan kot fant, ki ni smel manjkati na nobeni zabavi, poleg tega si je kupil dosmrtno vozovnico pri letalski družbi American Airlines in potoval po svetu. Prizadeval si je obiskati čim več držav sveta – ker si je to lahko privoščil, seveda.

Prodaja prvega podjetja mu je prinesla 6 milijonov, prodaja drugega pa 6 milijard dolarjev bogastva.
Prodaja prvega podjetja mu je prinesla 6 milijonov, prodaja drugega pa 6 milijard dolarjev bogastva.FOTO: Profimedia

Drugo podjetje mu je prineslo šest milijard dolarjev

Pet let pozneje se je njegov pokoj končal, saj si je želel obiskovati košarkarske tekme svoje nekdanje univerzitetne ekipe. Poleg tega je bil Cuban prepričan, da je prihodnost poslovanja prav v internetni tehnologiji. Naslednjih nekaj mesecev je porabil za mreženje ter se poskušal kar največ naučiti o potencialu, ki ga ima svetovni splet, in tem, kaj bi potrošniki lahko imeli od tega. Kmalu je začel sodelovati z univerzitetnim kolegom Toddom Wagnerjem, s katerim sta leta 1995 začela pisati zgodbo podjetja AudioNet. Šlo je za spletno stran, ki se je kmalu razširila na predvajanje ne samo tekem ekipe Indiana Hoosiers, za katere je Cuban takrat navijal, temveč še na stotine drugih športnih programov in radijskih postaj, prav tako pa tudi modnih revij in predstavitev revolucionarnih izdelkov.

Spletna stran, ki se je pozneje preimenovala v Broadcast.com, je bila ena od prvih spletnih radijskih postaj na svetu, Cuban pa je bil sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja eden od dejanskih pionirjev ideje o spletnem predvajanju v živo. Ideja in koncept ne bi mogla priti v bolj popolnem trenutku. Broadcast.com je združeval njegove tri velike strasti – tehnologijo, šport in poslovni menedžment – obenem pa je izpolnjeval ogromno povpraševanje potrošnikov. In zgodil se je ravno med oblikovanjem tehnološkega mehurčka.

Wagner in Cuban sta Broadcast.com javnosti predstavila in ga zagnala leta 1998. Cuban se je pozneje spominjal, kako je bilo spremljati gibanje delnic njunega podjetja na borzi. V samo enem dnevu je cena z 18 dolarjev (16,22 evra) poskočila na kar 62,75 dolarja (56 evra) za delnico. "Sedel sem za računalnikom in ves čas osveževal stran ... Vsakokrat, ko so cene delnic dosegle novo rekordno vrednost, sem kar zavpil od veselja in od navdušenja začel skakati po sobi." Ko so se cene delnic končno ustalile pri nekaj več kot 200 dolarjih (180 evrih) za delnico, je leta 1999 v igro vstopil Yahoo in kupil podjetje za vrtoglavih 6 milijard dolarjev (5,4 milijarde evrov).

Nekdanja ekipa družbe Broadcast.com.
Nekdanja ekipa družbe Broadcast.com.FOTO: Profimedia

"Opazil sem, da sem resnično dober v tem, v kar sem vlagal ves svoj napor. Veliko ljudi govori o strasti, a ta v resnici ni to, na kar se morate osredotočati ... Ker ste na koncu vedno najboljši v tem, v kar vložite največ svojega napora. Temu pa je včasih skupna tudi strast, pogosto pa tudi ne," je Cuban ob spominih na svoj največji posel doslej zapisal na svojem blogu. "Nihče ne neha početi tistega, v čemer je dober, ker je zabavno biti dober. Zabavno je biti eden najboljših ... A da bi postali eden najboljših, morate v to, česar se lotite, vložiti ves svoj napor. Ne sledite torej svojim strastem, sledite svojim naporom," je svetoval mladim podjetnikom.

Z nakupov košarkarskega kluba Dallas Mavericks si je uresničil otroške sanje.
Z nakupov košarkarskega kluba Dallas Mavericks si je uresničil otroške sanje.FOTO: Profimedia

Z nakupom Dallas Mavericks si je uresničil otroške sanje

Po uspešni prodaji svojega podjetja je Mark Cuban leta 2000 od Rossa Perota Jr. za 285 milijonov dolarjev (257 milijonov evrov) kupil večinski delež košarkarskega kluba Dallas Mavericks. S tem si je uresničil življenje sanje, da bi postal del profesionalnega športnega sveta. Nacionalna košarkarska zveza NBA se je po upokojitvi Michaela Jordana v tistem času ravno spopadala s pomanjkanjem zanimanja javnosti za spremljanje tekem, in Cuban je imel v glavi že veliko idej, za katere je menil, da bodo pomagale izboljšati ligaški trg in zanimanje javnosti za košarko. Nemudoma je začel graditi novo dvorano in s svojim entuziazmom vlil prepotrebnega poguma tudi že povsem obupanim igralcem. Poleg tega je uvedel številne inovacije in začel pisati blog, v katerem se je dotikal tako svojega pogleda na tehnološki napredek kot razmišljanja o ligi NBA. Blog je postal izjemno priljubljen in čez noč je začel dobivati na tisoče elektronskih sporočil košarkarskih navdušencev na dan.

V naslednjem desetletju je Cuban postal vpliven in odgovoren lastnik, ki je pomagal košarko popeljati v novo dobo sodobnega trženja. Njegov Dallas Mavericks se je iz kluba, ki se je konstantno uvrščal na zadnje mesto v ligi in ki so ga vsi zasmehovali, začel spreminjati v pravo krdelo za zmage rojenih Teličkov. Leta 2001 se jim je tako že uspelo uvrstiti v končnico tekmovanja, leta 2006 so prišli vse do finala, kjer jih je premagala ekipa Miami Heat, leta 2011 pa jim je le uspelo premagati vso konkurenco in se okititi z naslovom prvaka lige NBA. Takrat je bil klub že vreden skoraj dvainpolkrat več, kot je Cuban leta 2000 odštel zanj. Danes je klub Dallas Mavericks vreden kar 1,45 milijarde dolarjev (1,3 milijarde evrov).

Delaj, kot da si nekdo 24 ur na dan prizadeva samo za to, da bi ti vse vzel. —Mark Cuban

Januarja 2018 je Cuban potrdil, da bodo v sezoni 2018/19 pri Mavericksih kot plačila za vstopnice in investicije začeli sprejemati tudi bitcoine in druge kriptovalute. Na začetku je bil sicer glasen kritik bitcoinov in jih je poleti leta 2017 označil za velik mehurček, a je še konec istega leta tudi sam začel vlagati vanje. Danes nadaljuje širjenje svoje vloge v kriptosvetu, investira v tokense, ki jih ponuja Unikrn, spletni športni start up, katerega zagon je financiral tudi sam. Kot veliki športni navdušenec se je želel vpisati tudi med delničarje in večinske lastnike več klubov bejzbola in hokeja, a je doslej vsakokrat "izvisel". Cuban sicer veliko investira v razne športe, tudi v borilne veščine in nogomet, a za zdaj si kljub statusu milijarderja lasti samo Maverickse.

Februarja 2018 so Mavericksi imeli enega najslabših rezultatov v NBA in Cuban je priznal, da je svoji ekipi dejal, da je "izgubljanje njihova najboljša možnost", da dobijo dobro izhodišče na naboru. To je bilo res, saj so s tega nabora odšli bogatejši za našega izjemnega mladega košarkarja Luko Dončića, Cubanova nepremišljena izjava pa je klub stala 600.000 dolarjev (več kot 540.000 evrov) kazni, ki jih je skrbni lastnik seveda plačal iz lastnega žepa. Kmalu zatem se je lastnik Mavericksov znova znašel v težavah, saj naj bi ga po poročanju revije Sports Illustrated obtožili spolnega nadlegovanja in drugih oblik neprimernega vedenja do žensk, zaposlenih v klubu, zato so morali odpreti interno preiskavo. Marca je predstavnik lige NBA povedal, da liga preiskuje domnevni incident spolnega napada iz leta 2011, a se je vse skupaj hitro končalo, saj naj bi tožilci ovrgli vse obtožbe proti bogatemu investitorju. Cuban je obljubil, da bo doniral 10 milijonov dolarjev (več kot 9 milijonov evrov) za društva, ki se borijo proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Od podjetnika do medijskega mogotca

Poleg športa pa je Marka Cubana na prelomu tisočletja zamikala tudi medijska kariera. Z nastopanjem v različnih televizijskih oddajah in filmih je v zadnjih letih postal tudi prepoznavna medijska osebnost. Februarja leta 2004 je sporočil, da bo sodeloval s televizijsko mrežo ABC, s katero bodo snemali resničnostno oddajo The Benefactor, v kateri se bodo kandidati skozi različne izzive borili za milijon dolarjev (več kot 900.000 evrov) njegovega premoženja. Posneli so šest epizod serije, nato pa so oddajo zaradi slabe gledanosti enostavno ukinili. Najbolj znano pa je zagotovo njegovo sodelovanje v vlogi investitorja v oddaji Shark Tank, kjer se investitorjem predstavljajo mladi inovativni podjetniki s svojimi idejami, ti pa nato ali podprejo ali zavrnejo vlaganje v zagon njihovih poslov. V mlada start up podjetja, ki so se predstavila do sedaj, je investiral več milijonov dolarjev in sklenil skoraj sto poslov.

Leta 2002 se je Mark Cuban na zasebnem obredu na Barbadosu poročil s svojo dolgoletno partnerico Tiffany Stewart, s katero imata dve hčerki in sina.
Leta 2002 se je Mark Cuban na zasebnem obredu na Barbadosu poročil s svojo dolgoletno partnerico Tiffany Stewart, s katero imata dve hčerki in sina.FOTO: Profimedia

Leta 2002 se je Mark Cuban na zasebnem obredu na Barbadosu poročil s svojo dolgoletno partnerico Tiffany Stewart, s katero imata tri otroke: hčerkico Alexis, ki se jima je rodila leta 2003, še eno hčerko Alysso, ki je na svet privekala leta 2006, in sina Jaka, ki se je rodil leta 2010. Družina živi v svoji razkošni 24 tisoč kvadratnih metrov veliki rezidenci na območju Dallasa, ki se ponaša z 10 spalnicami, 16 kopalnicami, teniškim igriščem, velikim bazenom in ločeno hišo za goste. Po nasvetu mlajše hčerke je Mark Cuban nastopil tudi v ameriški različici šova Zvezde plešejo (Dancing with The Stars), pa v šovih Entourage in Sharknado. Njegovo pojavljanje v medijih sicer služi dvojnemu namenu: po eni strani povečuje svoj profil v ljudski domišljiji in privablja pomembne in pametne ljudi v svojo sfero vplivnosti. Po drugi strani pa mu taka sodelovanja prinašajo tudi več posla, bodisi v obliki vlaganj v obetavna start up podjetja ali ustvarjanje novih lastnih poslovnih priložnosti.

Danes ima pod palcem več kot tri milijarde dolarjev

17. novembra leta 2008 je v javnost prišla novica, da je ameriška komisija za vrednostne papirje (SEC) vložila civilno tožbo proti Cubanu zaradi domnevnega notranjega trgovanja z delnicami Mamma.com, ki so danes znane pod imenom Copernic. Kmalu po prodaji junija leta 2004 se je zgodilo redčenje delnic, kar je nakazovalo na notranje informacije v času trgovanja z njimi, s čimer naj bi se Cuban izognil izgubi v vrednosti 750.000 dolarjev (676.000 evrov). SEC je trdil, da je Cuban naročil prodajo svojega deleža potem, ko mu je družba zaupno povedala, naj sodeluje pri transakciji. Cuban je izpodbijal obtožbe, češ da se ni strinjal, da bi informacija ostala skrivnost. Na svojem blogu je trdil, da so bila dejstva napačna in da je bila preiskava "groba zloraba diskrecijske pravice tožilstva". The New York Times je poročal, da je Cuban verjel, da je preiskavo proti njemu začel zaposleni v SEC, ki ga je zmotilo zanimanje Cubana za morebitno distribucijo filma Loose Change. Julija leta 2009 je okrožno sodišče zavrnilo vse obtožbe, a se je SEC pritožil. Septembra leta 2010 je pritožbeno sodišče navedlo, da je okrožno sodišče naredilo več napak in da so potrebni dodatni postopki za obravnavo utemeljenosti tožbe. Zvezna žirija v Teksasu je oktobra leta 2013 Cubana dokončno povsem oprala krivde.

Na Forbesovi lestvici milijarderjev leta 2014 je bil Cuban uvrščen na 696. mesto s skupnim premoženjem v vrednosti 2,6 milijarde dolarjev (2,3 milijarde evrov). Do danes je svoje premoženje še povečal, tako da naj bi trenutno glede na Forbesovo lestvico pod palcem imel že kar okrog 3,3 milijarde ameriških dolarjev (2,9 milijarde evrov). Čeprav ima dovolj denarja, da bi se lahko upokojil in užival življenje, Mark Cuban o tem niti ne razmišlja. Ko ni na tekmah svojega moštva, vodi podjetje 2929 Entertainment, ki proizvaja in predvaja filme ter televizijske oddaje. Nekatere vsebine, ki jih proizvajajo, so sicer brce v temo, z drugimi pa služi lepe denarce.

Ekipa investitorjev resničnostne oddaje 'Shark Tank'.
Ekipa investitorjev resničnostne oddaje 'Shark Tank'.FOTO: Profimedia

Ta produkcijska hiša mu je tudi vedno pri roki, če kdaj potrebuje vsebine za svojo nacionalno gledališko verigo Landmark Theaters, v kateri se je pod nekaj filmov podpisal tudi kot izvršni producent, ali za svoj satelitski TV kanal AXS TV. Cuban ima v lasti tudi filmskega distributerja Magnolia Pictures. Aprila leta 2011 je družbi Magnolia Pictures in Landmark Theaters sicer želel prodati, a je povedal: "Če ne bomo za ti podjetji dobili cene in premije, ki jo želimo, bomo veselo še naprej sami služili z njuno pomočjo." Mark je znan tudi po tem, da še vedno investira velike vsote denarja na svetovnih borzah, in če so njegove sposobnosti še vedno tako ostre, kot so bile v mlajših letih, ni nobenega dvoma, da s tem služi veliko denarja.

Seveda je bila to brutalno draga naložba, a čas je edina dobrina, ki si je preprosto ne lastimo. In zasebno letalo mi prihrani ure in ure časa. —Mark Cuban

Bo stopil tudi na politični parket?

Ni skrivnost, da zna Cuban resnično uživati v svojem bogastvu. Poleg luksuznega domovanja je več deset milijonov zapravil tudi za nakup dveh zasebnih letal in razkošno jahto. Prav tako je veliko zapravil tudi za kazni, ki mu jih je naložila liga NBA zaradi neprimernega vedenja, predolgega jezika ali nespoštovanja pravil – skozi leta naj bi se na račun lige z njegovega naslova steklo kar okrog 2 milijona dolarjev (1,8 milijona evrov). A vsakokrat, ko je plačal kazen ligi, je enak znesek namenil tudi v dobrodelne namene. Tako je finančno pomagal že številnim organizacijam, med drugim Autism Speaks, Cedars-Sinai Medical Center, the Christopher & Dana Reeve Foundation in Elton John AIDS Foundation. Ustanovil je tudi sklad padlih borcev 'Fallen Patriot Found', ki pomaga družinam ameriških vojakov, ki so bili ubiti ali ranjeni v iraški vojni. Prispeval je prvi milijon dolarjev (več kot 900.000 evrov) in sklad povezal s fundacijo Marc Cuban Foundation, ki jo vodi njegov brat Brian. Kljub svoji včasih razkošni porabi pa Cuban večino časa ohranja skromno miselnost. Rad nakupuje na zalogo, zlasti stvari, za katere ve, da jih bo potreboval, kot so britvice in zobna pasta.

Mark Cuban je torej odličen primer človeka, ki ljubi podjetništvo in ki je povsem predan uspešnosti v poslu in osebnostni rasti. Poleg lastne medijske družbe in košarkarskega kluba je tudi zavzet investitor v najrazličnejše obetavne projekte – od straniščnih školjk in različnih spletnih strani do športne tehnologije. Ostaja na vrhu teholoških trendov, tako je leta 2014 ustvaril aplikacijo za družbene medije, imenovano Cyber Dust. Politično se je Cuban vedno nagibal k liberalizmu, uspeh v poslovnem svetu pa mu je očitno vlil ogromno samozavesti, saj se je leta 2015 šušljalo, da se utegne celo potegovati za predsedniški mandat. Pred zadnjimi ameriškimi volitvami se je namreč na veliko hvalil, da bi v predsedniški kampanji zagotovo premagal tako Hillary Clinton kot Donalda Trumpa. Kljub vsemu pa se na koncu ni odločil za kandidaturo in je julija naslednje leto podprl Hillary Clinton, ki pa je pozneje, kot vemo, izgubila. Kdo ve, morda pa bo do naslednjih volitev zbral dovolj poguma in glasov, da se spusti v bitko za predsedniški stolček.

Čeprav ima dovolj denarja, da bi se lahko upokojil in užival življenje, Mark Cuban o tem ne razmišlja.
Čeprav ima dovolj denarja, da bi se lahko upokojil in užival življenje, Mark Cuban o tem ne razmišlja.FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861