
Predsednik sekcije za gradbeništvo v nemškem združenju delodajalcev Hermann Schulte-Hiltrop je vlado opozoril, da se bo v naslednjih nekaj letih v tej panogi upokojilo okoli 150.000 delavcev, pri tem pa se delodajalci soočajo s težavo pridobivanja novega kadra, poročajo tuji mediji.
Sicer je pozdravil odločitev oblasti, da za nekvalificirane delavce zahodnega Balkana omogočijo podaljševanje že veljavnih delovnih viz, a je bil kritičen do sprejete kvote, in sicer 25.000 delavcev na leto. Meni, da je to absolutno prenizko število delavcev, ki lahko pridejo na delo v Nemčijo.
Opozarja, da vsako leto ostanejo brez okoli 50.000 delavcev, novih pa ne dobijo dovolj. To bi pomenilo, da se bodo v gradbeništvu nekatere dejavnosti popolnoma ustavile. "Gre za dela, za katere je pri nas nemogoče dobiti delavce," opozarja predstavnik Schulte-Hiltrop, ki dodaja, da to težavo rešujejo le s tujimi delavci.
Zakaj potrebujejo še več tujih delavcev? Ker domače delovne sile ni. Vsaj ne v gradbeništvu.
Opozoril je, da so strahovi, med katerimi sta tudi, da bodo tujci ukradli delovna mesta domačim delavcem in se bodo okoristili z nemškimi socialnimi transferji, neupravičeni. Analize pristojnega ministrstva so namreč pokazale, da v preteklih letih niso zaznali teh težav, saj so tujci delali in niso bili uporabniki socialnih transferjev, domače delovne sile za ta dela pa ni na voljo.
Pri tem številni opozarjajo, da se pozitivni učinki delavcev z zahodnega Balkana pometajo pod preprogo in prikrivajo, širijo pa se populistične ideje o tem, da so prav ti delavci krivci za brezposelnost nemških državljanov.
Ponekod v Nemčiji imajo nekateri delodajalci v gradbeništvu že hude stiske s pomanjkanjem delovne sile, saj domačih delavcev ni, tujih delavcev pa ne morejo dobiti v številu, ki je potrebno za opravljanje dela.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV