Cekin.si
Davorin in Dominik Pavlenič si pravita kar DP brata.

Kariera

Na slovenske cajone igrajo svetovno znani glasbeniki

Špela Zupan
21. 06. 2018 09.54
0

Vse se je začelo, ko so Dominiku Pavleniču ukradli cajon iz avta. Takrat se je izkazala očetova ljubezen do sina in izdelovanja iz lesa. Kmalu je s podstrešja prinesel prvega doma izdelanega, ki je zvenel bolje kot kupljeni.

Kot dogodek, ki je v končni fazi privedel do izdelovanja cajonov, bi lahko šteli vpis Dominika Pavleniča na jazz delavnico in festival Jazzinty. Mentor za tolkala mu je prvič predstavil cajon in od takrat dalje je stalni del njegovega glasbenega repertoarja. Kmalu mu je oče Dušan kupil cajon, ki ga je Dominik uporabljal za igranje v bandu Greg&Domine. Takrat se je zgodila sreča v nesreči, ko so mu po dveh nastopih iz avtomobila ukradli cajon.

Sreča v nesreči zato, ker se je izkazala očetova ljubezen do sina in izdelovanja iz lesa. Kmalu je s podstrešja prinesel prvi doma izdelan cajon, ki je imel boljši zvok kot kupljeni. V naslednjih mesecih je Dušan s podstrešja vsake toliko časa nasmejan do ušes prinesel še par cajonov, ki so bili čedalje boljši. Tako je bilo prvi dve leti - nenamensko razvijanje in izboljševanje zgolj kot osebni projekt očeta, da prinese sinu čedalje boljši inštrument.

Davorin in Dominik Pavlenič si pravita kar DP brata.
Davorin in Dominik Pavlenič si pravita kar DP brata.FOTO: Kanal A
Na predavanju je profesor izrekel stavek: 'Služb ni, jaz vam svoje ne dam. Naredite si jo.' To je bil trenutek, ko sem prešel iz želje po svojem podjetju v aktivno razmišljanje v tej smeri. —Davorin Pavlenič

Davorin se je očetu in bratu pridružil pred tremi leti, ko je začel razmišljati, kaj želi početi v življenju. "Ko se je Dominik pojavil nekje z našim cajonom, so ga spraševali o nakupu. Od nekdaj sem si želel imeti nekaj svojega, svoje podjetje, zato sem stvari vzel v svoje roke. Postavil sem spletno stran in zagnal promocijo po spletnih družbenih omrežjih," se spominja. Oče mu je takrat tudi predal znanje in ljubezen do obdelovanje lesa. Od takrat cajone izdelujeta skupaj, si izmenjujeta ideje o izboljšavah in boljših postopkih izdelave. "Še vedno imamo kup idej o izboljšavah, čeprav je sam cajon že izvrsten. Kot profesionalni tolkalec je Dominik nadzor kakovosti, skozi katero mora vsak nastali cajon," je pojasnil.

In kaj sploh je cajon? Je eno izmed mnogih latinskoameriških tolkal, ki je v zadnjem času zelo priljubljeno tudi na evropskih tleh. "V grobem bi ga lahko opredelili kot boben, saj je tako kot običajen boben sestavljen iz resonančnega telesa in udarjalne membrane, ki je v primeru cajona kar lesena plošča," je razložil Davorin. Po njegovih besedah je razlog za njegovo izjemno priljubljenost preprostost, kar se tiče igranja, in lahka prenosljivost.

Celotno ohišje cajona ni nič posebnega, kar se tiče vrste lesa, je pa zelo posebna sprednja, udarjalna plošča. Mora biti dovolj tanka, da spusti iz sebe zvok, ter obenem dovolj močna, da prenese tisoče in tisoče udarcev.

"Na cajon se preprosto usedemo in po sprednji plošči udarjamo z rokami, različni položaji udarcev po prvi plošči pa nam dajejo različne zvoke. Kombinacije vseh zvokov in položajev ustvarijo ritme, ki v veliki meri lahko nadomestijo ali pa vsaj imitirajo igranje kompleta bobnov. Zato je cajon vse pogosteje uporabljen kot nadomestek celotnega seta bobnov," je dodal.

Z bratom sta si zelo blizu, čeprav študira tolkala na akademiji za umetnost v Gradcu in se vidita redkeje, kot bi si želela. "Nama pa ravno bratska navezanost daje še toliko več veselja do podjetja, saj imava še eno skupno točko. Praviva si kar DP brata," je razložil. Glasba je velik del naše družine, saj je oče Dušan učitelj kitare v novomeški glasbeni šoli, Dominik se izobražuje na Akademiji za glasbo v Gradcu, mama Darja je včasih pela skupaj z očetom v ansamblu Cof. "Jaz sem "črna ovca" na področju, a imam zelo rad glasbo vseh žanrov," je povedal Davorin.

Naj vas navdihnejo Uspešne zgodbe vsak četrtek in petek v oddaji Svet na Kanalu A ob 18. uri. Po oddaji bomo prispevke objavili tudi na Cekin.si!

Veliko njihovih cajonov že zveni izpod rok kar nekaj znanih obrazov iz sveta bobnov in tolkal, kot so svetovno priznana solistka in profesorica tolkal na akademiji za glasbo v Zagrebu Ivana Bilić, tolkalni duo Drumartica, profesorica tolkal na akademiji za glasbo v Gradcu Ulrike Stadler, priznani izvajalec sodobne glasbe v ansamblu Schalfeld Manu Alcaraz Clemente ... Na njih igrajo tako študenti tolkal in drugih glasbil v Sloveniji in tudi v tujini, pa tudi ljubitelji glasbe, ki se radi sprostijo ob izvajanju glasbe na tako preprost način.

Namenskega začetnega kapitala ni bilo nikoli. Oče je s svojo plačo vsak mesec kupil vse potrebno in sčasoma se je na podstrešju nabralo nekaj strojčkov. Danes mesečno prodajo pet, do šest cajonov in številka se stalno povečuje. "Čeprav DP ni podjetje, ki bi vrtelo milijone, nam ne gre slabo. Sama sebi sva dokazala, da če se nekaj lotiva, lahko to pripeljeva do uspešnega podjetja, ki dobiva pohvale tako od navdušencev kot od profesionalnih tolkalcev in tolkalk," je ponosen.

Iz nič so ustvarili uspešno podjetje, ki jih vse osrečuje in izpopolnjuje. Naj družinska harmonija traja ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861