Cekin.si
šola na daljavo

Kariera

Ali si lahko starši delijo varstvo otrok po dnevih? Ali celo urah?

M.M.
16. 11. 2021 07.31
0

Odsotnost z dela zaradi razlogov višje sile – ali si lahko starši delijo varstvo otrok po dnevih? Ali je delavec lahko odsoten zaradi višje sile zaradi varstva otroka le del delovnega dneva – na primer le nekaj ur? Kaj odgovarjajo na pristojnem ministrstvu?

Številni razredi so v karanteni, tako da starši uveljavljajo odsotnost z dela zaradi višje sile.
Številni razredi so v karanteni, tako da starši uveljavljajo odsotnost z dela zaradi višje sile. FOTO: Shutterstock

Številni starši se znova ukvarjajo z vprašanji, ki se tičejo uveljavljanja pravice do odsotnosti z dela zaradi razlogov višje sile, kot je varstvo otroka. Na primer, ker je otrok napoten v karanteno. 

Porajajo se številna vprašanja. Med drugim tudi, ali si lahko starši varstvo otrok delijo, na primer po dnevih?

Na pristojnem ministrstvu pravijo, da lahko. "Primerno je, da v dogovoru z delodajalcem. Oba starša naenkrat ne moreta uporabiti pravice do varstva otrok zaradi višje sile," so pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. 

Kako pa je s tem, če bi si eden od staršev želel biti odsoten z dela zaradi višje sile varstva otroka le del delovnega dneva, na primer le nekaj ur na dan. 

Tudi to je mogoče, pravijo na ministrstvu. "Delavec je iz tega razloga lahko odsoten le del delovnega časa (npr. 4 ure dela, 4 ure je odsoten ali 6 ur dela, 2 uri je odsoten). Tako kot v primeru celodnevne odsotnosti delavca je tudi v primeru delne odsotnosti iz razloga višje sile ključno, da so v času delavčeve odsotnosti z dela podane okoliščine, ki utemeljujejo pravni standard višje sile, o prisotnosti le-teh pa je delavec dolžan delodajalca ustrezno seznaniti," poudarjajo.

Ker gre pri višji sili za dogodek, ki nastane zunaj vpliva delavca in delodajalca ter mora delodajalec sprejeti, da delavec dela ne more opravljati iz razloga višje sile, delavčeva odsotnost pa vpliva na organizacijo delovnega procesa, poudarjajo na primernost, da se tam, kjer je to možno, delodajalec in delavec dogovorita o prilagoditvi organizacije delovnega časa. 

"Obenem v okviru vprašanja odsotnosti z dela zaradi višje sile poudarjamo, da se v konkretnih situacijah, kjer je možna izmenjava odsotnosti obeh staršev, tudi v primeru potrebe po delni dnevni odsotnosti (nekaj ur vsakega od staršev) o takšni odsotnosti delavec dogovori z delodajalcem, upoštevaje možnosti delavca in tudi potrebe delodajalca oziroma upoštevaje možnost prilagoditve organizacije delovnega časa," so še dodali. 

V katerem primeru pa ne morete uveljavljati odsotnosti z dela zaradi višje sile?

Nadomestilo plače v času karantene


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861