Zlatko Kvržić je danes višji vojaški uslužbenec XI. razreda in glavni zdravstvenik Vojaške zdravstvene enote (VZE). Poklic opravlja z veseljem in ponosom, njegov delovni dan pa je po njegovih besedah vselej izredno pester. Delo je še bolj raznoliko v obdobju epidemije, saj poleg vseh rednih nalog tudi koordinirajo odvzeme testov, vodijo evidenco obolelih vojakov in visokorizičnih stikov, začelo pa se je tudi cepljenje zaposlenih v vojski proti covidu-19. "Včasih vse naloge predstavljajo kar precejšen izziv, ampak s timskim delom in z dobrimi sodelavci nam skupaj vselej uspe," je poudaril.
VZE opravlja svoje naloge na ozemlju celotne Slovenije. V Poveljstvu nadzorujejo delovanje celotne Vojaške zdravstvene enote, v vsaki vojašnici pa deluje ambulanta za nudenje zdravstvenega varstva pripadnikom Slovenske vojske (SV). V Zdravstvenem centru zagotavljajo preventivno zdravstveno varstvo zaposlenih ter opravljajo obdobne zdravstvene preglede stalne sestave in preglede kandidatov za vojake, prostovoljce in pogodbene rezerviste. V Zdravstvenih četah vzhod in zahod zagotavljajo osnovno zdravstveno oskrbo, nujno medicinsko pomoč, triažo, oživljanje, stabilizacijo in medicinsko evakuacijo. Premična bolnišnica Role 2LM lahko zagotavlja nujno kirurško oskrbo poškodovanih, ko so bolnišnice in zdravstveni domovi prezasedeni zaradi množične nesreče. Imajo tudi laboratorij za diagnostiko kužnih bolezni in mobilne laboratorije za potrebe biološke, kemijske ali radiološke obrambe ter Veterinarsko enoto, v okviru katere deluje tudi Enota za vzrejo in šolanje vojaških psov.
Med zaposlenimi v VZE so zdravniki, diplomirane medicinske sestre, tehniki zdravstvene nege in vojaški bolničarji, ki med drugim pripadnikom Slovenske vojske nudijo zdravstvo oskrbo, če se denimo poškodujejo ali zbolijo med opravljanjem operativnih nalog, urjenjem, pripravami ali športno vadbo, je naštel Zlatko Kvržić. Obenem izvajajo redne zdravstvene preglede vojakov in drugih zaposlenih, opravljajo potrebna preventivna cepljenja, med drugim proti gripi, proti klopnemu meningoencefalitisu ter po pojavu epidemije tudi proti covidu-19. Med epidemijo hkrati preventivno odvzemajo brise za PCR-teste in hitre antigenske teste vojakom pred odhodom v tujino in po prihodu z misij ter ob morebitnih sumih na okužbe, pa tudi vojakom, ki služijo doma.
V VZE poleg naštetega po potrebi in ob morebitni aktivaciji s strani Civilne zaščite s kolegi iz drugih vojaških enot pomagajo tudi civilnemu prebivalstvu, denimo po naravnih in drugih nesrečah ter s helikopterskim reševanjem (helikopterska nujna medicinska pomoč – HNMP). Med obsežnejšimi akcijami je Zlatko Kvržić omenil testiranje pripadnikov SV na misijah na Kosovu in v BiH, ko so odvzeli več sto brisov, cepljenje pripadnikov na mirovnih misijah ter evakuacije obolelih vojakov z območja delovanja v Libanonu, Maliju in na Kosovu. Po potrebi so na pomoč priskočili civilnemu prebivalstvu – večja organizirana pomoč je bila denimo potrebna ob uničujočem žledu januarja 2014, ko so z živili in drugim potrebnim oskrbeli prebivalce, do katerih tedaj ni mogel nihče, oni pa so se do njih prebili z oklepnimi vozili. Od preostalega sveta odrezanim prebivalcem so med drugim dostavili osnovna živila in grelne aparate, pomagali pa so tudi pri odpravi posledic ujme.
Po zaposlitvi sledi urjenje v Vipavi
Zlatko Kvržić vabi vse, ki bi se jim želeli pridružiti, naj se jim javijo. Trenutno jim primanjkuje zdravnikov, pri čemer si pomagajo s pogodbeno rezervno sestavo, diplomiranih medicinskih sester in tehnikov zdravstvene nege, medtem ko imajo dovolj vojaških bolničarjev. Prav posebnih pogojev za zaposlitev po njegovih besedah ni, poleg primerne izobrazbe in znanja je treba biti zdrav in dobro telesno pripravljen, kandidati pa morajo biti državljani Slovenije in ne smejo biti kaznovani ali v kazenskem postopku. Več o zaposlitvi v Slovenski vojski lahko preverite TUKAJ.
Po sprejemu jih čaka posebno urjenje v Vipavi, kjer se naučijo osnovnih vojaških veščin, med drugim tudi rokovanja z orožjem, pravil vojaške službe in hierarhijo činov, ki jih morajo poznati, saj se lahko med opravljanjem njihove službe zgodi, da bodo pomagali tudi na nevarnih območjih. Enkrat letno imajo nato zaposleni tudi v VZE preverjanje gibalnih sposobnosti, pri čemer "izpit" sestavljajo tek, sklece, in "deska".
Zdravstveni delavci v VZE torej poleg zdravstvene oskrbe po potrebi nudijo pomoč tudi civilistom, pa naj bo to v miru, izrednih razmerah ali vojni. Delo jim predstavlja vsakodnevni izziv in po besedah Zlatka Kvržića ga lahko s ponosom opravljajo. "Nimaš namreč v vsaki službi možnosti delovati v dobro domovine in s ponosom na uniformi nositi slovensko zastavo," je poudaril.
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV