Ko smo se konec preteklega tedna sprehodili po Gospodarskem razstavišču, kjer je potekala 12. Informativa, nismo pričakovali, da bo prostor nabito poln z radovednimi osnovnošolci in dijaki. Največji predinformativni sejem izobraževanja in poklicev je privabil več kot 25.000 obiskovalcev, so sporočili organizatorji. Mi pa smo se pogovarjali z nekaterimi izmed njih.
Med prvimi je bil devetošolec Val, ki se odloča, na katero ljubljansko gimnazijo bi se vpisal. Za Cekin.si je dejal, da ga namreč zanima kar veliko smeri – matematika, kemija, biologija, fizika ... –, zato si želi z vpisom na gimnazijo pustiti odprta vrata za naprej. "Kar pestro bo, da bom odkril, kaj bom. Bo kar veliko dela," pravi. Pa meni, da se bo lahko po študiju teh smeri hitro zaposlil? "Če sem čisto odkrit: možno je, da bom šel študirati v tujino." Prizna, da ima visoke cilje in da ne ve, kako se bo vse skupaj izteklo zanj, a cilja na študij v tujini.
Na letošnji Informativi je potekala tudi preizkušnja SloveniaSkills 2020, kjer so se mladi in njihovi mentorji pomerili v različnih panogah – aranžerstvo, cvetličarstvo, slikopleskarstvo, kamnoseštvo, mehatronika, IKT, pohištveno in stavbno mizarstvo. Bilo je zanimivo, saj so tekmovalci ustvarjali pred občinstvom. Tam smo tudi srečali Andreja, ki nam je dejal, da se želi vpisati na poklicno srednjo šolo, saj ga veseli delo z rokami. "Da vidim, kako nekaj naredim. Da je neki rezultat ... Ne vem pa še, kaj točno bi vpisal. Mogoče delo z lesom. Se moram še odločiti."

Mimo stojnic policije smo se komaj prebili: slovenska policija se je resnično potrudila ter na ogled in testiranje postavila številno opremo. Tako ni bilo nič nenavadnega videti mladostnike – tako dekleta kot fante – v polni policijski opremi. Podobno je bilo tudi na zunanjih stojnicah Slovenske vojske. Koliko mladih pa se bo odločilo za izobraževanje v tej smeri, pa bomo videli po vpisih.
Nekaj mladih smo videli tudi v spremstvu staršev, ki so na stojnicah mrzlično zbirali informativno gradivo. Bili so sicer redkobesedni, a ena mama nam je le zaupala, da se bo hči sama odločila, na katero srednjo šolo se bo vpisala.
Pogovorili smo se tudi s predstavnico Kariernega placa iz Nove Gorice, ki je dejala, da je te dni zelo pestro. Osnovnošolci ponavadi k njim pridejo skupaj s starši. "Ko pridejo osnovnošolci pred dejstvo, da se res morajo nekam vpisati, včasih kar malce zmrznejo. Ali pa podvomijo v tiste odločitve, v katere so bili do sedaj kar prepričani. In v tem trenutku pridemo na vrsto mi, ki smo podpora. Malce jih usmerimo - tako otroke kot starše. Otroke skupaj s starši podpremo, da razmislijo in znova najdejo sami sebe oz. da se sploh najdejo in nato odločijo, kam bi se vpisali. Jih tudi pomirimo, da so v primeru, da se ne odločijo pravilno, še vedno dane možnosti za preusmeritev. Ni napačnih odločitev. Vse potrebuje svojo pot. Tiste korake, ki jih morda kasneje prepoznamo kot neprave, včasih tudi potrebujemo," je še dejala za Cekin.si.
Vaš otrok še ne ve, kaj mora vprašati na informativnem dnevu? Pomagajte mu z e-knjižico, v kateri smo zbrali nekaj nujnih vprašanj.
V oddaji Svet na Kanalu A je bil gost Janez Damjan iz Centra za poklicno izobraževanje. Kaj je dejal o deficitarnih poklicih in kaj o poklicih prihodnosti, si lahko pogledate v spodnjem pogovoru:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV