Cekin.si
Študentka

Kariera

'Znanje je edino, ki nam ga nihče ne more ukrasti in ostaja naše veliko bogastvo'

M.M.
16. 09. 2020 15.06
0

Z vseživljenjskim učenjem skozi celo življenje krepimo veščine in kompetence, ki jih lahko uporabljamo tako v poklicnem kot osebnem življenju.

Na ministrstvu za delo pravijo, da mora vseživljenjsko učenje postati vrednota, ki bi jo morali ponotranjiti vsi. Pri tem pa ima svojo vlogo tudi država, in sicer, da vzpostavi sistem, ki omogoča realizacijo tega cilja. Zadali so si cilj, da bo leta 2030 kar 19 odstotkov odraslih, med 25 in 64 letom, vključenih v vseživljenjsko učenje.

Z vseživljenjskim učenjem skozi celo življenje krepimo veščine in kompetence, ki jih lahko uporabljamo tako v poklicnem kot osebnem življenju.

Pomemben je tudi sistem štipendiranja, ki omogoča mladim laži dostop do izobraževanja. Ob tem je treba poudariti tudi aktivnosti, ki so namenjene brezposelnim in zaposlenim v okviru aktivne politika zaposlovanja ter nacionalnih poklicnih kvalifikacij. "Podkovani in izobraženi kadri so ključni za zagotavljanje kakovostnih delovnih mest v prihodnje," opozarjajo na ministrstvu.

Jerkičeva: Vseživljenjsko učenje je najbolj pomembno za nas same

"Zvišuje našo samozavest, nas dela bolj samostojne, bolj kritične do družbe in dogajanja v njem, dela nas bolj pogumne, nas bogati in izboljšuje življenje."
"Zvišuje našo samozavest, nas dela bolj samostojne, bolj kritične do družbe in dogajanja v njem, dela nas bolj pogumne, nas bogati in izboljšuje življenje."FOTO: iStock

O tem, zakaj je vseživljenjsko učenje pomembno, je spregovorila tudi Lidija Jerkič, predsednica ZSSS. 

"Vseživljenjsko učenje je najbolj pomembno za nas same. Zvišuje našo samozavest, nas dela bolj samostojne, bolj kritične do družbe in dogajanja v njem, dela nas bolj pogumne, nas bogati in izboljšuje življenje. Povečuje naše možnosti, da sami izbiramo kje se bomo zaposlili. Pri tem ne gre za učenje kot v srednjih in osnovnih šolah. Gre za učenje na področjih, ki nas zanimajo, kjer imamo sami interes, zato nam je takšno učenje lahko tudi v zabavo. Ne gre samo za znanja iz knjig, temveč tudi iz prakse. Je proces, zaradi katerega bomo na koncu najbolj zadovoljni mi sami, saj gre za garancijo za nadaljnji uspeh v življenju. Marsikdaj želja po učenju po končanju formalnega izobraževanja (ali pa prav zaradi njega?) uplahne. Težko se spet spravimo “h knjigam” in učimo za izpite. Ko pa enkrat začnemo, postane potreba in je zanimivo. Znanje povzroča potrebo po izobraževanju in več kot vemo, raje iščemo še naprej in raziskujemo različna področja. Učenje lahko postane hobi in hobi postane učenje. Kadar nismo zadovoljni z delom, ki ga opravljamo, nas bo učenje pripeljalo do drugega, ki nas bo izpolnjevalo, kjer bomo bolj uspešni in bolj zadovoljni. Znanje je edino, ki nam ga nihče ne more ukrasti in ostaja naše veliko bogastvo. Na voljo je vrsto možnosti, ki jih lahko uporabimo. V zadnjih letih je ponudba izobraževanj resnično velika, tudi brezplačnih. Le poiskati jih je treba. Tudi ZSSS ponuja vrsto izobraževanj, povezanih z delom in pravicami iz dela. Z vsakim novo pridobljenim znanjem smo bogatejši, imamo več možnosti in izbire, lahko krojimo svoj uspeh in usodo. Meni ljubša izbira od vztrajanja v slabih odnosih in revno plačanih zaposlitvah. Izbiro imamo. Izkoristimo jo," je zaključila Lidija Jerkič. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861