V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so že pretekli teden vlado opozorili, da morajo biti ob zaostrovanju ukrepov mali in veliki poslovni subjekti obravnavani enakopravno.
"Malo gospodarstvo je bilo namreč tako v prvem kot v drugem valu epidemije obravnavano drugače kot velika podjetja. Mali obrtniki in podjetniki, pri katerih gre večinoma za majhne kolektive in ki poslujejo z eno stranko ali celo brezstično, so morali biti večinoma zaprti. Medtem pa so lahko velike proizvodnje in velike trgovske verige nemoteno poslovale. Dejstvo je, da storitvene dejavnosti niso vir okužb, poleg tega pa je tveganje za prenos okužb v malih obratih minimalno. Do danes še nismo prejeli nikakršnih argumentov, ki bi dokazovali, da je v velikih sistemih in živilskih trgovinah tveganje za prenos okužb manjše kot v malih obratih in salonih," pravijo v OZS in dodajajo, da ne pričakujejo, da bo vlada zaprla tudi velike proizvodnje in trgovine, temveč zahtevajo, da lahko nemoteno poslujejo tudi specializirane trgovine in storitvene dejavnosti.
Znova so poudarili, da ni dokazov, da bi bili frizerski in kozmetični saloni ter specializirane trgovine vir okužb, zato ne vidijo razloga, da bi se te dejavnosti zapirale. "Izkušnje iz prvega in drugega vala pa nas učijo, da se z zapiranjem kozmetične in frizerske dejavnosti le še povečuje delo na črno, pri čemer se ne upoštevajo strogi zaščitni ukrepi. Posledica tega pa je zgolj še večje tveganje za prenos okužb," pravijo.

Včeraj je predsednik vlade Janez Janša dejal, da bo državna uprava prešla skoraj v celoti na delo od doma ter ob tem pozval, naj gospodarstvo stori enako.
To pomeni, da se bodo veliki delodajalci sami odločali, ali bodo zaposlenim dovolili delati od doma ter tudi, ali bodo morda zapirali proizvodne obrate. Malo gospodarstvo se torej zapira z odlokom, veliki igralci pa se odločajo sami.
"Ne verjamem, da predstavljajo male storitvene dejavnosti večje tveganje za prenos okužb kot neka proizvodnja s petsto ali tisoč zaposlenimi. Zato težko razumemo, zakaj se je vlada odločila zapreti tiste dejavnosti, pri katerih gre večinoma za poslovanje ena na ena, denimo kozmetike in frizerje, ali celo za brezstično poslovanje, denimo fotografe, kemične čistilce, čevljarje, šivilje in usnjarje. Zato vlado pozivamo k ponovnemu razmisleku o tem, kašne ukrepe za zajezitev epidemije sprejeti," je odločitev vlade komentiral predsednik OZS Branko Meh.
Naj poudarimo tudi, da je na današnji tiskovni konferenci vodja vladne posvetovalne skupine Mateja Logar na novinarsko vprašanje, kje se ljudje najpogosteje okužijo, odgovorila, da je po podatkih NIJZ najprej to družina, sledijo pa okužbe na delovnih mestih.
Zato, dodajamo mi, je še kako pomembno, da delodajalci sledijo pozivu, naj čim več zaposlenih dela od doma.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV