V poročilih zavoda za zaposlovanje je že dalj časa zaznati, da je potreba po varilcih velika, a da imajo delodajalci težave pri iskanju ustreznega kadra. Kakšna je ocena, koliko varilcev trenutno potrebuje slovenski trg dela, nas je zanimalo.
"Po podatkih zadnje raziskave Napovednik zaposlovanja, ki smo jo izvedli v letošnjem oktobru in novembru in v kateri je sodelovalo 3.027 delodajalcev z 10 ali več zaposlenimi, so varilci na četrtem mestu po pogostosti napovedanih zaposlitev. Delodajalci so za naslednjega pol leta predvideli, da bodo potrebovali 1.332 varilcev," so nam razkrili na zavodu za zaposlovanje, kjer poudarjajo, da so varilci visoko na seznamu poklicev, za katere imajo delodajalci največ težav pri iskanju kadra.
"Sodelujoči delodajalci so v preteklih šestih mesecih imeli težave pri iskanju varilcev za 1.056 delovnih mest, kar poklic umešča na tretje mesto na seznamu poklicev, za katere imajo delodajalci največ težav pri iskanju kadra," so nam razmere na trgu dela orisali na zavodu.
PD-Število delovnih mest | Oznake stolpcev |
Oznake vrstic | 2021 |
7212 Varilci ipd. | 3.090 |
7212.01 Varilec | 1.959 |
7212.01 MIG/MAG-varilec | 41 |
7212.01 TIG-varilec | 96 |
7212.02 Spajalec kovin | 5 |
Skupna vsota | 3.090 |
Eno izmed slovenskih podjetij, ki je ves čas na lovu za dobrimi varilci, je tudi podjetje Akrapovič. Zanimalo nas je, kako se oni spopadajo s pomanjkanjem varilcev? To so povedali za Cekin.si! Letos smo kljub velikim potrebam po novih zaposlitvah, predvsem smo povpraševali po varilcih, uspeli zapolniti vse potrebe. Nove kadre iščemo prek različnih kanalov, najpogosteje prek zaposlitvenih oglasov, ki jih objavljamo tudi v tujini. Iz Hrvaške se dnevno vozijo sodelavke in sodelavci v PE Črnomelj. Gre za dnevne migrante, ki so zaposleni v proizvodnji. Samo selekcijo kandidatov izvajamo sami, pri čemer že več let opažamo pomanjkanje dovolj usposobljenega kadra na trgu. Vsak novozaposleni v podjetju gre skozi program strokovnega uvajanja, tudi varilci, ki ob nastopu dela v podjetju še ne dosegajo pričakovanih veščin. Njim zagotavljajo strokovno usposabljanje mentorji. Zaradi splošne rasti potreb po kadru menimo, da bo tudi v prihodnjem obdobju izziv dobiti zadostno število kadra. Zaposlenim ponujamo konkurenčno plačilo, optimalne pogoje dela, podporo pri osebnem razvoju in možnost napredovanja. Veliko sodelavk in sodelavcev se nam pridruži tudi zaradi zadovoljstva ob delu za uspešno podjetje, ki je zelo vpeto v svet motošporta na najvišji ravni. |
Koliko je uspešen projekt prekvalifikacije v varilca, ki ga brezposelnim plačuje tudi ZRSZ, nas je zanimalo. Koliko brezposelnih se odloča za to prekvalifikacijo in kako uspešni so nato pri zaposlitvi v tem poklicu?
Nedvomno je za varilce veliko povpraševanja na trgu dela, usposobljenega kadra za zapolnitev delovnih mest na tem področju pa primanjkuje. Zavod zato zelo spodbuja vključevanje v programe za pridobitev znanj in kompetenc, po katerih delodajalci najbolj povprašujejo, na trgu dela pa je občutno pomanjkanje delovne sile. Zavod tako spodbuja vključevanje v programe za pridobitev znanj za varilce na različnih področjih (TIG varilec, MIG MAG varilec itd.), vendar kljub različnim motivacijskim aktivnostim interes brezposelnih oseb ne zadostuje vsem potrebam oz. za zasedbo vseh prostih delovnih mest na tem področju. Kljub temu smo od leta 2016 do konca novembra 2021 v različne programe s področja varilstva skupno vključili 437 brezposelnih oseb. Od tega se je 297 oseb po zaključku programa tudi zaposlilo.
Ali imate morda število oseb, ki ste jim v zadnjih petih letih pomagali do poklica varilca in število, koliko jih je nato dejansko dobilo zaposlitev v tej panogi?
Kot že prej navedeno, se je od leta 2016 do konca novembra 2021 v različne programe usposabljanja za varilca vključilo skupno 437 brezposelnih oseb. Od tega se je 297 oseb po zaključku programa tudi zaposlilo. Z vključitvijo te osebe ne pridobijo formalne izobrazbe. Gre namreč za programe neformalnega usposabljanja in izobraževanja, kjer osebe pridobijo znanja, kompetence, veščine in spretnosti s točno določenega poklicnega področja.
S podatki, na katerih področjih so se vključene osebe zaposlile, ne razpolagamo, predvidevamo pa, da se je pretežni del teh zaposlilo na področju, za katerega so pridobili nova znanja. Zavod namreč brezposelne osebe po pridobitvi določenih kompetenc oz. znanj prednostno napotuje na prosta delovna mesta s tega področja.
S katerimi izvajalci sodelujete?
V okviru programov neformalnega izobraževanja in usposabljanja ima Zavod v skladu s postopki izbora izvajalcev, kot je to določeno v Zakonu o urejanju trga dela (v nadaljevanju ZUTD), sklenjene pogodbe o izvajanju programov za brezposelne osebe z naslednjimi izvajalci:
- Institut za varilstvo d. o. o.,
- Tehniški šolski center Maribor,
- Šolski center Celje,
- Varjenje in tehnološko svetovanje Benjamin Bernard s. p.
Koliko stane prekvalifikacija?
Stroški programa so potrjeni v skladu s postopki izbora, kot to določa ZUTD, in različni tudi glede na vrsto, trajanje in zahtevnost posameznega programa. Za programe s področja varilstva se gibljejo v razponu od približno 1.500 do približno 2.800 evrov (z DDV) za posameznega udeleženca.
Jih še vedno izvajate? Ali bodo na voljo tudi v naslednjem letu? So kakšne omejitve, komu krijete stroške (morda zahtevate predznanje, določene izkušnje ...)?
Programi so tudi sedaj v izvajanju, prav tako je njihovo izvajanje predvideno v prihodnjem letu. Oseba se v določen program usposabljanja v okviru aktivne politike zaposlovanja vključi v skladu z izdelanim zaposlitvenim načrtom, ki je sklenjen dogovor med brezposelno osebo in svetovalcem zaposlitve na Zavodu RS za zaposlovanje. Za vključitev v programe je treba ugotoviti smiselnost, ob kateri se upoštevajo znanje, izkušnje, motivacija, interes za vključitev, možnost zaključka programa, stroški vključitev v program, možnosti zaposlitve po zaključku in podobno.